Köpek Bakımı ve SağlığıKöpekler

Köpeklerde Kusma ve Sebepleri

Köpeklerde Kusma

Köpeklerde kusma ve sebepleri her köpek sahibinin hakim olması gereken bir konudur. Köpeklerin kusması belli durumlarda önemsenmese de bazı durumlarda büyük hastalıkların belirtisi olabilir. Bu sebeple köpekler kustukları zaman bir süre gözlemlemek gerekir ve neden kustuğunu bulmak gerekir. Bununla birlikte köpeğin kusması durmuyorsa ve sürekli olarak kusmaya devam ediyorsa hiç zaman kaybetmeden bir veteriner hekimle görüşmek gerekir. 

Köpeklerde Kusma

Köpeklerde kusma ve sebepleri aslında çok çeşitlidir. Köpeğin kusuru görülmesi bile köpeklerin kusma sindirilmiş besinlerden oluşmaktadır. Bu sebeple kokusu da ekşidir. Köpeğin kustuğu görülmese de bu koku alındığı zaman onun kustuğu belli olur. Köpeklerine kusmuğunun rengi ise genelde sarıdır. Köpekler mamalarını yedikten bir süre sonra ya da hemen sonra kusabilirler. Kusmadan önce ise aşırı yutkunma, sık sık dudak yalama ya da salya atması gibi belirtiler görülebilir. 

Bazı köpekler kusma eylemini gerçekleştirdikten sonra yemek borusunu temizlemek ve korumak için yerdeki otları yiyebilir. Bununla birlikte köpekler kusarken yedikleri besinler doğrultusunda kemik gibi keskin parçalar varsa bu besinler yemek borusuna zarar verecektir. Bu nedenle kustuktan sonra yemek burasında ağrı görülebilir. Köpekler yerde bulunan otu yiyerek bir anlamda yemek borusundaki ağrıyı pansuman etmeye çalışırlar. Pek çok canlıda olduğu gibi köpeklerde de kusma biyolojik bir tepkidir. Kusmanın en yaygın sebepleri mide sorunları olması ile birlikte farklı nedenler de görülebilir. Besinler midelerine uyum sağlamadığı takdirde ya da fazla yedikleri zaman kusabilirler. Kağıt, çürümüş yiyecekler, çim gibi şeyler köpeklerin kusmasına sebep olabilir.

Köpeklerde Kusma Nedenleri

Köpeklerde kusma ve sebepleri bakılacak olursa ortada kusmayı tetikleyen bir durum yoksa, köpeğin kusmasının sebebi hastalıklar olabilir. Kusma normalde fizyolojik bir sorun olarak görünse de aslında psikolojik ya da nörolojik bir sorun da olabilir. Köpek hastalıklarında orta kulak sorunu, pankreas sorunu, karaciğer hastalıkları, kafa travması, kanser gibi pek çok çeşitli hastalıklar kusmayı tetikleyebilir. Doğal sebepler dışında kusan köpeklerin kusmuğunun özelliklerine dikkat etmek gerekir. Evcil hayvan kustuktan sonra onu temizlemeden önce detaylı bir şekilde incelenmelidir. Eğer çıkardıkları parça parça görülüyorsa çok yüksek ihtimalle yediği besinle ilgilidir. Yani köpek kustuktan sonra besinler hala tanımlanabiliyorsa midede çok fazla kalmamıştır. Bu da aslında köpeğin o yiyeceği çok hızlı tüketmesi sonucundan kaynaklanmış demektir. Küçük parçalar halinde yiyecekler görülüyorsa bu besinler midede bir süre kalmıştır. Kusma içerisinde biraz kan da görülebilir. 

Görünüşü kahve telvesini andırabilir. Köpüklü olan kusmalarda ise biraz daha farklı anlamlar çıkartılabilir. Yani köpüklü kusmalar hastalık belirtisi olabilir. Sıvı kusmuk hastalık kaynaklı olabiliyorken katı kusmuklar köpeğin tükettiği besinle alakalıdır denilebilir. Sıvı kusmuk genel olarak pankreas, karaciğer ya da böbrek hastalıklarından kaynaklanır. Bununla birlikte köpeklerde gastrit de görülebilir. Köpek sürekli olarak kusmaya devam ediyorsa veteriner hekimle görüşmek gerekir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı