Uncategorized

Köpeklerde Mide Şişkinliği

Köpeklerde mide şişkinliği problemi

Mide şişkinliği ve sindirim sisteminde gaz oldukça rahatsızlık verici bir durumdur. İnsanlarda olduğu gibi köpeklerde de sık görülür ve köpeğe ciddi anlamda ağrı ve rahatsızlık verir. Aynı zamanda mide şişkinliği diğer iç organlara ve diyaframa da baskı yaparak köpeğin soluk alıp vermesini de güçleştirir. Bazı durumlarda midede biriken gaz midenin anatomik pozisyonunun bozulmasına sebebiyet vererek ani ölümlere bile neden olabilir. Bu nedenle oldukça önemli ve ciddi bir sorundur ve acil müdahale edilmesi gerekir.

Mide şişkinliği köpeklerde her yaşta ve her ırkta görülebilir. Fakat göğüs bölgesi geniş olan Danua ve Setter gibi bazı ırklarda görülme olasılığı biraz daha fazladır. Bu şişkinlik farklı dönemlerde görülebilse de özellikle yemekten hemen sonra yapılan egzersiz durumunda daha sık görülür. En belirgin semptom karın bölgesinin şişmesi ve ağrı hissidir. Aynı zamanda nefes almada zorluk, aşırı dalya üretimi, nabızda zayıflama, mukozalarda solgunluk ve kusma görülebilen diğer belirtiler arasında yer almaktadır.

Köpeklerde Mide Şişkinliği Nedenleri

Aslında bu durumu direk olarak bir nedene bağlamak çok doğru değildir. Fakat çoğunlukla mama veya besin tüketiminden hemen sonra yapılan egzersiz durumlarında görülür. Yani aşırı mama ve su tüketimi ve sonrasındaki ağır egzersizler, yuvarlanmalar mide şişkinliği ihtimalini artırmaktadır.

Mide şişkinliğine ve midede gaz birikimine neden olabilecek diğer faktör ise beslenme ile alakalı faktörlerdir. Bozuk gıdaların tüketimi, ani besin değişiklikleri, alışkın olmayan besinlerin tüketilmesi bu anlamda nedenler arasında sayılabilir.

Yapılması Gerekenler

Yukarıda söylediğimiz gibi ciddi sorunlara sebebiyet verebilecek bir durumdur. Bu nedenle acil müdahale ve kontrol önemlidir. Eğer köpeğinizde karın bölgesinde şişlik ve diğer mide şişmesi belirtilerini görürseniz en kısa sürede veteriner hekime başvurun. Bu süreçte sakin kalmasına ve rahat nefes alıp vermesine dikkat edin.

Mide şişkinliği ve midede gaz oluşma riskini azaltmak için köpeğinizin beslenmesine dikkat edin. Hızlı ve çok miktardaki mamayı kısa sürede yemesine izin vermeyin. Aynı zamanda beslenme sonrası egzersiz için biraz dinlenme zamanı ayırın ve bu süreden sonra egzersiz yapmasına izin verin.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı