Köpekler

Köpeklerde Toprak Yeme Nedenleri

Köpeklerde Toprak Yeme

Köpeklerde toprak yeme nedenleri farklı şekillerde ele alınabilir. Bazen zihinsel problemler nedeniyle bazen de obsesif bozukluklar, stres, mutsuzluk ya da genetik durumlar sebebiyle köpeklerde toprak yeme alışkanlığı görülebilir. En yaygın nedeni ise vitamin ve mineral eksikliğidir. Sevimli dostlarımızda fark edebileceğiniz bu davranışın uzun süre devam etmesi halinde veteriner hekim kontrolü şarttır.

Köpekler Neden Toprak Yer?

Köpeklerin toprak yemesinin asıl nedeninin vitamin ve mineral eksikliği olabileceğini belirtmiştik. Yani tükettiği mamadan bu ihtiyaçlarını karşılayamıyor olabilir. Bu yüzden köpek sahiplenenlerin mama seçiminde dikkat etmesi gerekir. Ayrıca içgüdüleri de köpeklerin davranışlarını belirleyen faktörler arasındadır. Şimdi bu konuyla ilgili detayları sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz.

Mide Ağrısı

Köpek dostlarımız mide ağrısı yaşadığında toprak yiyebilir. Midesinde parazit olan köpekler hem parazitlerin hem de zehirlerin azaltılması adına toprak yiyerek yaşadığı bu problemleri bastırmaya çalışıyor olabilir.

Davranışsal Bozukluklar

Stresli köpekler farklı davranışlar sergileyebilir. Nasıl biz insanlar stresli olduğumuzda saçımızla oynar, yemek tüketir ya da farklı davranışlar sergiliyorsak aynı durum köpekler için de geçerlidir. Köpeğiniz fazla enerjisini dışarı atmak için daha önce karşılaşmadığınız davranışlar içine girebilir. Bu davranışlar arasında toprak yeme alışkanlığı da olabilir.

Toprak Tadı

Toprağın tadı bazen üzerine düşen yemeklerden dolayı değişebilir. Yani yemek artıklarının kokusu sindiğinde toprağın tadı köpekler için güzel olacaktır. Bu yüzden toprak yeme alışkanlığı başlayabilir.

Sağlık Sorunları

Köpeğinizdeki bazı sağlık sorunları, toprak yemelerine neden olabilir. İlk olarak mineral eksikliği nedeniyle toprak tüketebilen köpek dostlarımızda bağırsak enfeksiyonuna dikkat edilmelidir. Çünkü bağırsak hastalıkları kanamaya veya ülsere sebep olur ve sonuç olarak kansızlık hali ortaya çıkar.

Köpeklere kansızlık, kronik böbrek rahatsızlıkları, ülser, tümör ve parazitlere neden olabilir. Buna ek olarak kancalı kurt adı verilen parazitler bağırsağa yapışır ve sevimli dostunuzun kanının emer. Yine bu durum kansızlık nedenleri arasındadır. Mide ülseri de kanamaya neden olduğundan anemiyi beraberinde getirebilir.

Köpek dostlarımız bu sorunları gidermek ve midesini rahatlatmak için toprak tüketebilir. Bu alışkanlığın uzun süre devam etmesi halinde farklı sağlık sorunlarından şüphe duyulması gerekir ve teşhis – tedavi aşaması için veteriner kontrolü şarttır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı