Köpekler

Köpeklere Süt Verilir mi?

Köpeklere süt verilir mi, süt köpekler için zararlı mı gibi soruların yanıtları her zaman merak konusu olmuştur. Elbette sütün faydaları saymakla bitmiyor. Kemik ve dişlerimizi koruyan süt aynı zamanda D vitamini deposudur. Asıl önemli olan durum patili dostlarımıza süt verip veremeyeceğimizdir. Tamamen köpeklerin kendi yapısına bağlı olan bu durum hakkında bilinmesi gereken ilk şey, az miktarda sütün köpeklere zarar vermeyeceğidir. Fakat uzun süre süt ile besleyeceğiniz köpeğinizde bazı sağlık sorunları ortaya çıkacaktır. Sonuç olarak patili dostunuza nasıl ve ne şekilde süt vereceğinizi ilk olarak veterinerle görüşmeniz gerekiyor.

Köpeklerde Süt Tüketimi

Köpekler keçi veya inek sütü tüketebilir. Fakat bazı köpek cinslerinde laktoz intoleransı ya da alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Çünkü sütün içeriğinde laktaz olarak adlandırılan bir enzim bulunur. Yavru köpekler sütten kesildiği ve yetişkin mamasına yöneldiği zaman vücudu daha az laktoz ürettiği için sonuç olarak laktoza karşı tolerans söz konusu olmayacaktır.

Köpekler için Süt Zararlı mı?

Sütün faydalarından az da olsa bahsetmiştik. Öncelikle köpeklerde zehirleyici olmayan sütün dikkatli tüketilmesi gerekir. Köpeklerin çoğunda laktoz intoleransı belirli bir düzeye kadardır. Bu durum süt ürünlerini sindirirken sorun yaşayabildiklerini gösterir. O halde köpeklerin süt tüketiminin ardından aşağıdaki durumlarla karşılaşması mümkün olabilir;

  • İshal
  • Karın ağrısı
  • Gaz
  • Şişkinlik

Birçok süt ürününde yer alan yağ miktarı sebebiyle köpeklere sunulması tavsiye edilmez. Özellikle de tam yağlı sütler, yukarıdaki durumların yaşanmasına neden olacaktır. Tamamen sütten kaçınmak yerine köpeğinize belirli zamanlarda çok az miktarda süt verebilirsiniz. Ancak süt tüketiminden 10-12 saat sonra sindirim sorunlarının başlayabileceği unutulmamalıdır. Yavru köpeklerde bu durum tam tersidir. Yani yavru köpeklerde laktoz intoleransı alerjisi yoktur ve ciddi sağlık problemleri yaşanmayabilir. Yine de veteriner hekimden daha detaylı ve sağlıklı bilgiler alarak bu süreci yönetmenizi önemle tavsiye ediyoruz. Kedilerde de birtakım rahatsızlıklara neden olan sütün tamamen içeriği nedeniyle sindirim sistemini etkilediği unutulmamalıdır. Köpeklerin yüksek miktarda süt tüketmesi ise ne yazık ki alerjik reaksiyonları da beraberinde getirecektir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı