Köpek MamalarıKöpekler

Köpeklerin Günlük Mama İhtiyacı Kaç Gramdır?

Köpeklerin günlük mama ihtiyacı

Köpeklerin günlük mama ihtiyacı kaç gramdır sorusu hayvan severler tarafından merak ediliyor. Köpeklerin yaşam kalitelerini arttıran süreçlerden biri beslenmede sağlanan düzendir. Beslenme rutininde ürünleri aksatmadan ve içerikte vücudunu takviye edici vitamin ve mineraller barındıran ürünlere önem vermek sağlıkları açısından önemli olacaktır. Köpeklerin günlük olarak yediklerinde doyduklarını hissettikleri ortalama bir mama oranı bulunur. Bu oranlamalar yapılırken farklı özellikler göz önünde bulundurulmuştur.

Köpeklerde Mama ile Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Köpeklerin günlük mama ihtiyacı kaç gramdır sorusu üzerine yapılan araştırmalar köpeğin cinsiyetine, yaş aralığına, boy ve kilosuna göre yaklaşım geliştirmenin doğru olduğunu ortaya koymuşlardır. İstatistiksel olarak belirli bir ortalama sunulmaktadır. Ancak bu her köpekte ortak bir karar olarak netleştirilmemelidir. Köpeğin ağırlığından kaynaklı olarak farklılaşmalar görülebilir. Yavru köpekler için günlük beslenme düzeni taze olarak hazırlanmalıdır. Günde 4 farklı öğün yemeleri onların sağlıkları için oldukça uygundur. Yavru köpekler 2 ile 4 aylık arasında bu rutini devam ettirebilirler. Günlük beslenme oranı süt, meyve, sebzeler ile sağlanabilir. Kuru mamalar ve yaş mamalar da bu süreçte faydalanabilecek besinleri arasındadır.

Yetişkin bir köpek için bu öğün sıklığı 3’e indirilebilir. 5 ve 7 aylık bir köpek için düşünülecek olunursa tartıldığında ağırlığı üzerinden bir hesaplama yapılır. Her biri 100 gram için 6 gramlık öğün eklemesi yapılmalıdır. Toplamda süt, meyve, sebze balık veya buğdaylı biri karışım yaklaşık olarak 850 gramı tamamladığında 14 kiloya sahip olan bir köpeğin günlük ihtiyacı karşılanmış olacaktır. Köpek bir yılı doldurduğunda yani 8 ile 12 ay arasında bir yaşa sahipse günde 2 öğün yemesi yeterli olacaktır. Kilo başına 60 gram eklenerek yeme ihtiyacı karşılanabilir. Meyve sebze, süt, çeşitli buğdaylı ve yulaflı ürünler ve içerisinde vitamin, mineral barındıran ek gıdalar ile beraber hazırlanan bir öğün 33 kiloluk bir köpek için 2000 grama denk gelmektedir.

Yavru ve Yetişkin Köpeklerde Beslenme Düzeni

Yavru ve yetişkin köpeklerin beslenme süreci içerisinde oranlamaları farklılık gösterir. Yavruluk döneminde 4 farklı öğüne bölünerek verilen yiyecekler yetişkinlik dönemi ve yaşlılık dönemine geçiş yapılırken yavaş yavaş iki öğüne düşürülmektedir. Belirli aralıklarla verilebilmesi zaman sonra köpeğin obezite gibi rahatsızlıkla karşılaşmasının önüne geçecektir. Verilen yiyecekler içerisinde muhakkak ki meyve, sebze, süt ve bol tahıl bulunmalıdır. Yaklaşık olarak % 70 oranında protein kaynaklı yiyecekler daha çok bulunmalıdır.

Köpeklerin günlük mama ihtiyacı kaç gramdır konusuna açıklık getirilmeye çalışıldı. Her köpek cinsi için bu farklı olabilmektedir. Köpeğin yavruluk, yetişkinlik ve yaşlılık dönemi göz önünde bulundurularak kilosu üzerinden günlük tüketebilecekleri besin miktarı belirlendi. Oranlamalar her köpek de farklı olabilmekle beraber belirli bir ölçü belirlemek hastalanmalarına veya bağışıklıklarının kuvvet olarak azalmasına engel olacaktır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı