Köpek Bakımı ve Sağlığı

Köpeklerin Tüy Bakımları Nasıl Yapılmalı?

Köpek deri ve tüy bakımı

Patili dostunuzun tüylerinin ve derisinin hem temiz hem de parlak gözükmesi, onun sağlığının iyi olduğunun bir göstergesidir. Köpeğinizin tüylerinin sağlıklı olduğu anlamanın yolları: Tüylerin parlak ve pürüzsüz olması, kırılgan olmaması ve temiz gözükmesidir. Canlıların beslenme şekilleri onların sağlığının belirleyen en büyük etkendir. Beslenme her ne kadar tüylerin parlaklığını ve sağlığını içeriden etkilese de dışarıdan yapılan düzenli cilt bakımı köpeğinizin tüylerinin daha sağlıklı olmasına yardımcı olacaktır.

Köpeklerde Tüy Türleri

Bazı ırk köpeklerin sürekli uzayan ve dökülmeyen tüyleri vardır. Bu tarz köpeklerde şampuan kullanımına dikkat edilmesi ve düzenli kesime gidilmesi oldukça önemlidir. Sibirya Kurdu, Alaska Kurdu ve Golden Retriever gibi cinsler kendilerini koruyan uzun kalın tüylere sahiptir. Bu cinsler genellikle yılda iki kere yoğun mevsimsel tüy dökme döngüsünden geçerler. Ancak küçük boya sahip ırklar yıl boyunca genellikle düşük seviyelerde tüy dökerler.

Sağlıklı Beslenmenin Tüylere Etkisi

Deri, vücudun en büyük organıdır. Dolayısıyla tüy bakımına dikkat etmeniz hem köpeğinizin daha sağlıklı olmasını hem de daha temiz gözükmesini sağlayacaktır. Bunu sağlamak için köpeğinizin yüksek kaliteli sindirilebilir proteinler, karbonhidratlar, yağlar, mineraller ve vitaminler içeren aynı zamanda da onun enerji ihtiyacını karşılayacak bir diyet hazırlayabilirsiniz.

Besinler iyi sindirilemez ve kalitesiz mamalar kullanılırsa bu durum köpeğinizin karaciğer ve böbreklerinin daha fazla çalışıp yıpranmasına sebep olacaktır. En kaliteli ve dengeli diyetler, köpeğinizin sağlığını koruyacak ve tüylerinin daha parlak gözükmesini sağlayacaktır.

Hastalıkların Tüylerin Görünümüne Etkisi

Hastalık veya stres -özellikle köpeğiniz kronik bir rahatsızlığa sahipse- köpeğinizin tüylerinin görünümünü ve canlılığını kaybetmesine neden olacaktır. Ayrıca köpeğiniz stres altındaysa bu durumda çok fazla tüy dökecektir.

Köpeğiniz tüy döküyorsa ve bunun altında bir sağlık problemi varsa mutlaka veterinerinize gözükün. Onun dışında tüy bakım ipuçları oldukça işinize yarayacaktır.

Köpekler Ne Sıklıkla Yıkanır?

Evcil dostu olan çoğu insan, köpeğinin tüyleri kirlendiğinde banyo yaptırır. Sağlık sorunu olmayan ve tüy dökmeyen ırkların, düzenli bakımlarla beraber her altı ila sekiz haftada bir yıkanması gerekir. Büyük alt kürkü olan köpeklerde mevsimsel dökülmelerde banyo yapmak fayda sağlayacaktır.

Köpeğinizi yıkarken mutlaka köpekler için üretilmiş şampuanları kullanmaya dikkat edin. Genel olarak parfüm içerikli olmayan Hypo-Allergenic (alerji yapma riski az) şampuanları tercih edebilirsiniz.

Genel Tüy ve Deri Bakımı

Köpeklerin kısa, orta ve uzun tüyleri vardır. Uzun tüylü köpeklerin bakımı daha büyük dikkat ve itinalı bir bakım gerektirir. Özellikle yılda iki kere tüy dökümünün gerçekleştiği ilkbahar ve sonbahar aylarında daha dikkatli olmanız gerekir.

Patili dostunuzun tüy bakımına dikkat etmemeniz sizi ve aynı evde yaşayan insanları sağlık açısından riske atabilir. Aynı zamanda tüy bakımı yapılmayan köpeklerin dökülmeyen tüyleri onları oldukça rahatsız edebilir. Bu düşmeyen tüyleri kendi patileriyle düşürmeye çalışan köpekler kendilerini yaralayabilir, açılan yaralar mikrop kapabilir. Bu sakıncaları önlemek, dostunuzun daha sağlıklı bir cilde sahip olmasını sağlamak için gün aşırı bir şekilde tüylerini taramanız gerekiyor.

Mevsim geçişlerinde köpeğinizin derisinin oldukça hassas olduğunu unutmayın, sert kıllı fırçalar kullanmaktan uzak durmanız gerekiyor. Özel bakım olmayan durumlarda, köpeğin tüylerinin fırçalanmasına genellikle baş kısmından başlanır ve orta sertlikte köpek fırçası ile hayvanın gerisine doğru sıkıca taranır. Sırt bölgesinin taranmasından sonra göğüs kısmı ve köpeğinizin vücudunun yan bölgelerinden ayak kısmına kadar tarayabilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra kılları son bir kez çıkış yönünün tersine doğru tarayabilirsiniz. Bu tarayış kıl diplerini güçlendirir, masaj hissi yaratır ve tüylerde kalan son zararlı maddelerin atılmasını sağlar.

En son hafif nemli bir bez parçasıyla köpeğinizin tüylerini çıkış yönün tersinde temizleyin. Bu sırada köpeğin göğüs, karın ve bacak arası bölgesi temizlenir.

Köpeğinizin tüy sağlığı sizin ona gösterdiğiniz özenle ve beslenmesine dikkat etmenizle beraber canlanacak, dostunuz her zaman parlak ve güzel görünen tüylere ve deriye sahip olacaktır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı