Köpek Cinsleri

Küçük Cins Köpekler Nasıl Beslenir

Küçük ırk köpeklerin beslenmesi nasıl olmalıdır

Evcil bir dost edinmeye karar veren çoğu insan küçük ırk bir köpekle büyük ırk köpek arasındaki farkları merak eder. Bu iki farklı tür köpeğin bakımları ve beslenmeleri farklılık gösterebilir. Küçük ırk köpeklerin büyük ırk köpeklere göre bazı farklı ihtiyaçları vardır ve ayrı bir bakım isterler. Özellikle beslenme konusundaki farklar küçük dostlarımız için oldukça önemlidir.

Beslenme şekli tüm canlılar için hayati bir öneme sahiptir. Evcil dostlarımızın yedikleri, genel bakım rutininin en önemli parçalarından biridir. Küçük ırk köpeğinizi en sağlıklı şekilde beslemek için bazı ipuçlarına dikkat edebilirsiniz.

Köpeğinizin Boyutu

Köpeğinizi ne ile besleyeceğiniz ve ne sıklıkla besleyeceğiniz köpeğinizin boyutuna bağlı bir durumdur. Gelişimleri devam eden yavru köpekler, besine daha fazla ihtiyaç duydukları için günde dört defaya kadar beslenebilirler.

Küçük ırk köpeklerin beslenmesi kendi ırkları içerisinde değişebiliyor. Tüm küçük ırk köpekler aynı beslenme ihtiyaçlarına sahip değildir. Özellikle çok küçük ırktaki köpeklerin büyük ırklara göre değişen beslenme gereksinimleri vardır.

Tıpkı insanlarda ve kedilerde olduğu gibi farklı kilolardaki köpekler de farklı beslenme şekillerine ihtiyaç duyarlar. Canlılar vücut yapılarına göre farklı miktarlarda protein, yağ ve karbonhidrata gereksinim duyarlar. O yüzden küçük ırk bir dostunuz varsa onun için üretilmiş mamaları tercih etmeniz gerekmektedir.

Küçük Cins Köpeğinizi Nasıl Beslemelisiniz?

Küçük cins evcilinizi en iyi mama ile beslediğinizden emin olmak için dikkat etmeniz gereken birkaç nokta vardır.

  • Porsiyonlara dikkat edin: Küçük ırk köpekler diğer köpeklere göre daha küçük mideye sahiptirler ve buna göre beslenmeleri gerekir. Küçük dostunuzu sürekli büyük porsiyonlarla beslemeniz onun dengesiz kilo almasına ve sağlık problemleri yaşamasına sebep olabilir. Veterinerinize danışıp köpeğinizin günlük alması gereken besin miktarını öğrenebilirsiniz. Küçük dostunuzun ihtiyacı olmadığı halde de çok yemek isteyebileceğini unutmayın.
  • Dostunuzu iyi tanıyın: Küçük cins köpeklerin boğazları diğer köpeklere göre daha küçük olacaktır. Ayrıca çeneleri daha az kuvvete sahip ve dişleri de daha küçük boyutlardadır. Seçtiğiniz köpek mamasının köpeğinizin yiyebileceği boyutlarda ve yumuşaklıkta olmasına dikkat edin.

Köpeğinizin Aktivite Seviyesi

Sağlıklı bir beslenme tek başına yeterli olmayabilir. Düzenli egzersiz ve diyeti beraber ilerletmeniz gerekiyor. Köpeğinizin fazla kilo almasını önlemek için onun egzersiz seviyesini doğru seviyede tutmanız gerekiyor. Fazla kilolu köpeklerde diyabet, yüksek tansiyon, solunum sorunları ve bağışıklığın azalması gibi problemler gelişebilir.

Köpekler arasındaki aktivite seviyeleri farklılık gösterir. The Uk Kennel Club, küçük ırk köpekler için günde 30 dakikadan az egzersiz önermektedir. Yürümek, küçük dostunuz için en kolay egzersiz yoludur. Eğer köpeğiniz dışarıya çıkmaktan çok hoşlanmıyorsa evin içinde onunla mutlaka oyunlar oynayın.

Doğru Diyetin Önemi

Küçük köpeğinizi beslemek küçük ipuçlarıyla beraber çok daha kolaylaşacaktır. En önemli iki nokta doğru porsiyon boyutunu ve doğru mamayı seçmek. Küçük köpekler büyük ırklardan daha fazla enerji yakma eğilimindedirler çünkü küçük ırkların metabolizmaları daha hızlı çalışır. Bunun sebebi küçük ırk köpeklerin vücut ısılarını korumak için daha fazla çaba sarf etmeleridir. Bu yüzden daha sık beslenmeye ve daha fazla kalori tüketmeye ihtiyaç duyarlar.

Aynı zamanda küçük ırkların anatomik yapıları da diğer köpeklerden farklılık gösterdiği için onlara uygun büyüklükte mama seçimi yapmanız gerekmektedir. Eğer çiğneyemeyecekleri büyüklükte mama seçimi yaparsanız köpeğiniz mamayı direkt yutma eğiliminde olabilir. Onun için küçük boyutlarda daha yumuşak mamaları tercih edebilirsiniz.

En iyi beslenme programı için köpeğinizin tüm özelliklerini göz önünde bulundurun, onun damak zevkine uygun seçimler yapın ve mutlaka veterinerinizden yardım alın.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı