Kuşlar

Kuş Kafesi Nasıl Olmalı, Hangi Durumlara Dikkat Edilmeli?

Kuşlarda kafes

Muhabbet kuşu sahiplenmek isteyenler aslında ‘kuş kafesi nasıl olmalı’ sorusunun yanıtlarını araştırmalıdır. Şirin dostlarımızın sağlıklı ve mutlu bir şekilde yaşamasını sağlamak için öncelikle kafesin temiz ve düzenli olması gerekiyor. Ayrıca bazı hayvan severler kuşlar için kafes dışında farklı bir kapalı alan oluşturabilir. Yine de ortam ne olursa olsun dikkat edilmesi gerekenlerin bilinmesi ve ona göre hareket edilmesi gerekir.

Kuşlar için Kafes Seçimi

Kuş sahiplendiyseniz almanız gereken ilk ekipman, kafes olacaktır. Ancak kafesin her zaman geniş ve büyük olması şarttır. Çünkü kuşlar özgürlüğüne düşkün canlılardır ve ne kadar geniş alanda yaşarlarsa o kadar mutlu olacaktır. Ek olarak kafes seçerken dikey olmamasına özen gösterin. Çünkü dikey kafeslerin devrilme ya da düşme ihtimali yüksektir. Ayrıca kuşlar yatay uçmayı sevdiği için yatay kafeslerde daha güzel vakit geçirecektir.

Dilerseniz 2 farklı kafes kullanabilirsiniz. Gece kafesi ve gündüz kafesi olarak seçeceğiniz bu kafeslerde kuşun kuyruk ve kanatları rahatlıkla hareket etmelidir. Normal durumlarda dışarı çıkmaması için yeterli alana ihtiyaç duyduktan sonra sorunsuz bir şekilde kafese adapte olabilir. Kafese alacağınız yemlik ve su kabının konumu da her zaman önemlidir. Yine bu süreçte kafes çubuklarının, kuşun kafasının geçemeyeceği aralıkta olması şarttır. Çünkü minik dostlarımızın kafası bu çubuklara sıkışırsa muhtemelen üzücü sonuçlarla karşılaşılacaktır.

Kuş Kafesi Nasıl Konumlandırılmalı?

Kuş kafesini aile bireylerinin gün içinde sürekli vakit geçirdiği yere konumlandırılması gerekir. Atölye ve garaj gibi yerlerden uzak tutulması gereken kuşların bu tür alanlarda strese girebileceği unutulmamalıdır. Ayrıca cereyan olmayan alanlarda, sürekli güneş gören veya sürekli karanlık olan odalarda da kuş kafesi bulundurulmamalıdır. Tüm bu durumlar muhabbet kuşunun strese girmesi için yeterli nedenlerdendir. Son olarak kuşlar gün içinde en az 12 saat uyumaktadır. Rahat bir uyku için kuş kafesini dilerseniz yarı karanlık bir odaya uyku sırasında taşıyabilirsiniz.

Kafes Aksesuarları Nasıl Olmalı?

Kafeste kullanacağınız aksesuarlar, kuşun genel sağlığı üzerinde etkilidir. Su ve yemliklerin rahat erişilebilir bir noktada ve sızdırmaz sağlam özellikte olması gerekiyor. Ayrıca kuş pislikleriyle temas edilmemesine özen gösterilmelidir. Yine bu noktada toksik olmayan oyuncakları kullanmanız, kuşun gün içindeki can sıkıntısını büyük ölçüde giderecektir.

Kafes Temizliği Ne Zaman Yapılmalı?

Kuşlarda kafes temizliği yine sağlığı etkileyen durumlar arasındadır. Her hafta sıcak suyla yapılması gereken kafes temizliği sırasında ayrıca su ve yem kapları da yıkanmalıdır. Çamaşır suyu kullanmanız, kuşun sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Bu konuda en doğru bilgiyi veterinerden alabilirsiniz. Kafesin alt kısmında yer alan kağıtlar ya da gazeteler de günlük olarak değiştirilmelidir. Gün içinde birikecek olan kuş dışkısı ve yem artıklarının aslında zararlı olduğu unutulmamalıdır. O halde sağlıklı ve uzun süreli olarak beslemek istediğiniz muhabbet kuşu için sıraladığımız kriterlere uyum sağlamanız yeterli olacaktır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı