Köpek CinsleriKöpekler

Labrador Köpek Cinsi ve Genel Özellikleri

Labrador

Labrador köpek cinsi ve özellikleri aslında her hayvan severin merak ettiği konular arasındadır. Adını Newfoundland adasından alan bu köpeklerin nesli artık tükenmeye başlamıştır. 1800’lü yıllarda Kanada’dan İngiltere’ye götürülen ve farklı köpeklerle eşleştirilen Labrador ırkı, 1917 yılında tescil edilmiş ve zamanla popülerliği artmıştır.

Labrador Irkının Karakteristik Özellikleri

Labrador köpek cinsi son derece itaatkardır. Son derece uysal olan bu cinsin yaşadığı bölgeye kolayca uyum sağladığı bilinmektedir. Sahibine karşı sadık olmanın yanı sıra avcılık duyuları çok gelişmiştir. En çok da koku alma duyusu gelişmiş olan Labradorların atletik bir vücuda sahip olduğu da unutulmamalıdır. Yavruluk dönemlerinde sürekli hareket halinde olmanın yanı sıra gün içinde sürekli egzersize ihtiyaç duymaktadır.

Labrador Irkı Köpeklerde Eğitim

Labrador köpek cinsi ve özellikleri incelendiğinde diğer ırklara göre yüksek bir zeka seviyesine sahip odluğu görülür. Bu nedenle eğitime her zaman müsait durumdadırlar. Küçük yaşlarda verilen eğitimler sayesinde farklı dürtülerin ortaya çıkması engellenebilir. Sporu ve özellikle de suyu çok seven Labrador ırkı köpeklerin favori oyunları da yine su sporları olacaktır. Uzun yürüyüşler yaparken çok daha mutlu olan bu köpeklerin kolay ya da basit fark etmeksizin her oyunda başrol oynadığını söyleyebiliriz.

Labrador Irkı Köpeklerde Bakım

Sürekli hareket halinde olan Labradorların yeterli beslenmeleri gerekir. Hareketsiz kaldıklarında şişmanlamaya meyilli olan bu köpeklerin kilo kontrolü düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Kısa tüylü bir köpek ırkı olduğu için haftada 1-2 kez fırçalanmalıdır. Ancak tüy dökme döneminde bakım sayısını 3 ya da 4’e çıkarmanız gerekebilir. Bu köpeklerin ilerleyen süreçte karşılaşabileceği hastalıklar dirsek ve kalça displezyası olarak sıralanır.

Labrador Irkı Köpekler Nasıl Beslenir?

25 ile 35 kg arasında bir ağırlığa sahip olan Labradorların aslında iri ve orta ırk sınıfında yer aldığı unutulmamalıdır. Aktif bir köpek ırkı olduğu için yeteri kadar beslenmesi gerekir. Onlar için en iyi beslenme türü konserve ve kuru mamalardır. Yetişkin Labrador köpek maması alarak bu ırka özel bir mama seçimi yapabilirsiniz. Besin kalitesi yüksek olan bu mamaların patili dostunuzun gün içinde aktif olmasını sağlayacağı da unutulmamalıdır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı