Kedi Cinsleri

Devasa Kedi Irkı: Maine Coon Kedisi

Bu kedi türü büyük gövdeye ve koskoca vücuda sahiptir. Dev kedi olarak bilinen Maine Coon Kedi türünün özellikleri, tarihçesi ve bakımına dair ipuçları.

Maine Coon Kedi türünün özellikleri
Maine Coon Kedi türü

Maine Coon, Dünyanın en büyük evcil kedi türü olarak bilinir.Maine Coon kedi cinsi, oldukça iri yapılı kedi türüdür. Ne kadar iri görünse de, insanlara kendisini sevdirmekten asla vazgeçmez. Sevecan tavırları ile insanların hayatında yer edinmiştir.

Tarihçesi

Maine Coon Bilinmeyen tarihi

Maine Coon kedi ırkının tarihi pek açık değildir, yani tarihçesi hakkında net bilgilere sahip değiliz. Kimi araştırmalar sonucunda bu kedi ırkının Kuzey Amerika’da yaratıldıkları bilinmektedir. Fakat bu kıtadan ne zaman ve nasıl geldiklerine dair hiçbir ipucu bulunmamaktadır. Bazı araştırmacılar ise bu kedi ırkının Vikingler zamanında tekne ile gelen Norveç orman kediler ile bağlantısı olabileceğini düşünmektedir. Bazı araştırmacılar ise 19. yüzyılda Türk Angora kedi ırkının soyundan geldiğini ileri sürmektedir. Bu Kedi ırkının Amerika Birleşik Devletlerine özgü kedi ırkı olduğu bilinmektedir.

Öte yandan bir de resmi olarak ele alınan tarihçesi bulunuyor, Okuyucularımıza her iki tarihçeyi de belirtelim ve sözü onlara bırakalım.

 

Maine Coon Resmi Bilinen Tarihçesi

Kuzey Amerika Bölgesini keşfeden insanlar tarafından devasa büyüklükte kedi cinsi bulunmuştur. Bu kedi türüne tarih boyunca “Maine Coon” ismi verilmiştir. İnsanlar tarafından evcilleştirilmesi zor olmamıştır. Bu kedi türüne tarih boyunca ilk defa Kuzey Doğu Amerika bölgesinde rastlanılmıştır. Kısa süre içerisinde ise tüm dünyaya yayılmıştır. Maine Coon kedi türünün, avcılık yetenekleri çok gelişmiştir. Soğuk hava şartlarına adapte olmaları, kalın tüyleri sayesindedir. Maine Coon kedi cinsi resmi olarak 1993 tarihinde Amerikan Federal Biyolojik Araştırma Kurulu tarafından tanınmıştır.

Maine Coon Kedi Cinsinin Özellikleri

Bu kedi türü oldukça insancıldır. İnsanlar kendisini hayran bıraktırır, aynı zamanda sadık olma özelliğiyle de türünden söz ettirmiştir. Catarvis Dergisinde yapılan yarışma sonucunda Maine Coon Kedi cinsi en büyük kedi ırkı olarak birinciliği yakalamıştır. Maine Coon kedi ırkı, yerel kediler ile çiftleştirildiğinden ötürü bazı özelliklerini zamanla yitirmiştir.

Maine Coon Kedi Cinsinin Karakter Özellikleri

Maine Coon kedi cinsi, sahibine son derece bağlı kedi türüdür. Bazı komutları zaman içerisinde öğrenerek sahibinin tüm söylediklerini yerine getirmiştir. Ara sıra kaba davranışlarına da tanık olunduğu bilinmektedir. Sahibinin tüm komutlarını anlayacak zekası bulunmaktadır. Ev içerisinde genellikle sevecen tavırlarını ön plana çıkartırlar. Sürekli hareket halinde olmadıkları için egzersiz ihtiyacı fazla bulunmamaktadır. Zamanlarını ev içerisinde oynayarak ya da uyuyarak geçiren miskin kedidir.

Maine Coon kedi cinsi sürekli konuşmak ister, vücut dilleri ile insanlarla iletişim kurmayı da ihmal etmezler. Sürekli miyavlayan ve cırlamayı alışkanlık haline getirmiş kedi türüdür aslında. Tanımanız zamanla olacaktır.

Çiflteşme döneminde ise, ne kadar tuhaftır ki, bu kedi türü çok uysal davranışlar sergilemektedir.

Maine Coon kedi cinsi, ev içerisinde yüksek sesle asla miyavlamaz. İsteklerini sessiz sakin ve uysal hareketler ile sahiplerine bildirir. Bu özelliği ile apartmanda beslenecek kedi türleri arasında yerini almaktadır. Çok hızlı öğrenme yetenekleri bulunmaktadır. Sahibi tarafından verilen komutlara ise, doğru tepkiler vermektedir.

Ev içerisinde ilgi bekler, oyuncu karaktere sahip olması sebebiyle Maine Coon kedi cinsi besliyorsanız mutlaka ona vakit ayırmanız gerekmektedir.

Dişileri ise, genellikle yabancı oldukları yerleri seyretmekten hoşnut olurlar.

Maine Coon Kedi Cinsinin Vücut Yapısı

Diğer kedilere göre, kaslı yapıya sahiptir. Diğer evcil kediler ile kıyasladığınızda Maine Coon’un sahip olduğu kas kütleleri oldukça belirgin bir şekilde fark edilmektedir. Adeta dikdörtgen ve kalıplı vücudu bulunmaktadır. Maine Coon kedi cinsine sahipseniz, hemen vücudunun şekil almayacağını bilmeniz gerekmektedir. Bu kedi türünün vücut yapısı 3 ila 5 yıl arasında şekillenmektedir.

Vücut Özellikleri: Belli Başlı Vücut Özellikleri Kalın bacaklara sahiptirler Sivri uçlu kulakları bulunur Kalın patileri vardır. Gövde boyları oldukça geniştir. Bu özellikler Maine Coon kedi cinsinin vücut özellikleridir. Tüyleri ise gri, beyaz, çikolata rengi ve siyah tonlarındadır

Maine Coon Kedi Cinsinin Bakımı

Maine Coon kedi cinsi genel anlamda sağlıklı kedi ırkıdır. Fakat, atalarından kalma bir yaygın hastalıkları bulunmaktadır: kalça displazisine hastalığına yatkındır.
Ölü tüylerinden arındırmanız için haftada 2-3 kere taramanız gerekiyor. Tüylerinin dökülme zamanlarında özellikle sık sık taranması gerekir, eğer düzenli olarak taranmazsa midesinde tüy yumağı oluşabilir. Bu kedi türünün vücudu itibariyle kilo alması gayet müsaittir. Bu sebepten ötürü, obeziteye kaçmamasına dikkat etmelisiniz. Veterinerlerin sizlere verdikleri diyet programın uygulamanız yeterli olacaktır.

Aşılarının ve genel hastalıklara yakalanmaması için düzenli olarak veterinere götürülmesi gerekmektedir. Tüylerinin korunması için, evde ılık su ile yıkanması önerilmektedir.

Etiketler

cihan

Merhaba ben cihan, yazı yazmasını ve yazıların paylaşılmasını seven bir insanım. Canlilar.net ile birçok yazıyı da büyük kitlelere paylaşmayı amaçlıyorum. Herşey canlılar için!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı