Kedi Bakımı ve SağlığıKediler

Malt Macun İshale Sebep Olur mu?

Malt Macun

Malt macun ishal eder mi sorusu özellikle kedi sahipleri için önemli bir soru olarak öne çıkıyor. Kedilerde oluşan bağırsak problemlerini giderebilmek ve sağlığına kavuşturabilmek için takviye bir ürün olarak malt kullanılır. Farkında olmadan tedbirsiz ve düzensiz kullanımından kaynaklı kedide ishal problemine sebep olabilir. Bu durumun yaşanmasında farklı durumlarda etken olabilir. 

Malt Macun Ne İşe Yarar?

Malt macun ishal eder mi sorusu üzerine yapılan araştırmalarda bilinçsizce kullanımdan dolayı böyle bir durumla karşılaşabileceği ortaya konmuştur. Kedinin daha sağlıklı olabilmesi adına verilen ek vitaminler, mineral bazlı yiyecekler ile sıklaşan malt kullanımı bünyesinde ishal oluşumuna sebep olabilir. Bağırsaklarında oluşan bu problemi düzeltebilmek için belirli bir süre tüm bu ek yardımcıları vermeyi kesmek doğru olacaktır. Malt, yavru kediler ve yetişkin kediler için farklı olarak üretilir. Yetişkin bir kedinin kullanabileceği bir malt yavru bir kediye verilirse ishal olması mümkündür.

Malt, macun şeklinde bir kıvama sahiptir. Kedilerin tüy dökme probleminden kaynaklı olarak tüy yutma sorunu oluşur. Midelerinde biriken tüy yumakları dışarıya atılamadığında bağırsak problemlerine ve daha ileri boyutlu hastalıklara sebep olabilecektir. Bu nedenle kendiliğinden midede biriken tüyleri atamayan kediye takviye edici gıda olarak malt uygulanır. Doğru kullanımda herhangi bir yan etkisi bulunmayan bu gıdanın belirli aralıklarla kediye verilmesi gerekir. Aksi halde bağırsakları bozulabilir ve ishale neden olabilir.

Malt macun ishal eder mi konusu yapılan tespitlerle olumlu varsayımları ortaya koymuştur. Özellikle yavru kedilerde bu durum gözlemlenebilir. Farklılıklara ve değişikliklere karşı daha hassas bir bünyeye sahip olan yavru kedi malt kullanılmaya başlandığında geçici bir ishal hastalığına yakalanabilir. Bu süreç artarak devam ettiğinde hastalık da şiddetini o derece arttıracaktır. Malt, kedinin bağırsaklarında biriken tüy yumaklarını kusma yoluyla değil dışkı yoluyla dışarı atılmasını sağlar. Bu daha sağlıklı olanıdır. Fazla verildiğinde dışkılama yoluyla atılan bu olumsuzlukların ileri boyutta ishale sebep olabilmesi de mümkündür.

Malt Macunun Yan Etkisi Var mıdır?

Kedilerde kullanılan malt vücudunda birikmiş tüylerin atılmasını ve bağırsakların düzenli çalışmasını destekler. Bilinçsiz kullanımından dolayı yan etkileri muhakkak ki görülür. Yaşadığı problemlerin artması ile beraber malt kullanımında da artış yapılmaya başlanmış olunabilir. Kedi bundan rahatsız oldukça vücudu ishal başta olmak üzere farklı reaksiyonlar gösterecektir. Süreçte bir çözüm olarak kedinin tüy yutması engellenebilir. Bunun içinde her gün belirli bir miktar tüy döken bu kedi günaşırı özel tarakla taranmalıdır. Tarakla taranan kediden çıkan tüy yumakları bir poşet yardımı ile çöpe atılır. Kendisinden kaynaklı bir tüy döküntüsü problemi yaşanmayacağı için artık kedinin sıklıkla ve uzun süreli malt kullanması gerekmeyecektir.

Malt macun ishal eder mi konusu farklı açılardan ele alınmaya çalışıldı. Süreçte bütün metotlar uygulandığı halde kedi malta karşı böyle bir reaksiyon vermeye devam edebilir. Farklı bir hastalığın oluşmaması ve sürecin daha sağlıklı bir yöntemle giderilebilmesi için muhakkak ki uzman bir veteriner hekim tarafından yardım alınmalıdır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı