Kuşlar

Mavi Ayaklı Sümsük Kuşları

Bu canlı türünün familyası Sulidae kuş türü olarak bilinmektedir.

Bu hayvan türünün, ismi de gariptir. İnsanlar sümsük kelimesini genellikle: uyuşuk, pısırık, miskin ve tembel kişiler için kullanır. Sümsük kuşlarının diğer bir ismi ise Bubi(booby’ olarak bilinmektedir.

Mavi ayaklı sümsük kuşları, Pasifik Okyanusu’nun doğusunda bulunan Kaliforniya eyaletinin Galapagos Adaları ile Peru’ya kadar olan kıyı bölgelerde ve adalarda yaşamını sürdüren canlı türüdür. Üreme dönemlerinde dişiler, erkeklerin dikkatini çekmek için ayaklarını kullanırlar. Tüm hayvanlar arasında, tek eşli olmaları ile kendi eşlerini seslerinden tanıyabilirler.

Bu canlı türünün diğer canlı türlerinden önemli farklı da, kuluçkaya erkek ve dişi birlikte yatar. Bu canlı türleri kulukça esnasında perdeli ayaklarında damarları artmaktadır. Yumurtaları sıcak ayak perdelerinin altında tutarak kısa süre içerisinde kuluçka dönemini bitirmek isterler. Kuluçka esnasında kaybolan yumurtalar yerine dişi, yeniden yumurtlar. Bu canlı türler avlarını, havadan denize dalarak ve ya su altında yüzerek yakalarlar. Suya girdiklerinde yüksek basıncı önlemek için, deri altlarında hava keseleri bulunmaktadır.

Özellikleri

Ayakları mavi renktedir, boynu ve kafası beyaz kırçıllı açık kahverengine benzer. Mavi ayaklı sümsük kuşları ortalama 81 cm kadar büyümektedirler, ağırlıkları ise 1,6 kg arasındadır. Bu canlı türlerinin dişileri, erkeklere göre daha büyük olmaları bile tanınırlar. Çok iyi yüzen canlı türüdür. Bir dalışta suyun iki metre kadar aşağısına kadar inebilirler.

Etiketler

cihan

Merhaba ben cihan, yazı yazmasını ve yazıların paylaşılmasını seven bir insanım. Canlilar.net ile birçok yazıyı da büyük kitlelere paylaşmayı amaçlıyorum. Herşey canlılar için!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı