Kuşlar

Muhabbet Kuşları Kaç Sene Yaşar?

Muhabbet Kuşları Kaç Sene Yaşar?

Muhabbet kuşu sahiplenmeye karar verenler aslında bu şirin canlıların kaç sene yaşadığına dair araştırma yapmaktadır. Öncelikle bu kuşların hijyenik ortamlarda yaşaması ve sağlıklı beslenmesi, yaşam sürelerini uzatmaktadır. Ancak ilgisizlik, beslenme yetersizliği, temizlik faktörü gibi nedenlerden dolayı muhabbet kuşlarının ömrü kısalabilir. İlk olarak 12 aylık olan muhabbet kuşları artık yetişkin olarak kabul edilir. Erkek muhabbet kuşları 6 yaşından sonra, dişi kuşlar ise 4 yaşından sonra yaşlılık dönemine geçiş yapar. Fakat her iki cinsin ortalama yaşam süresi 10 yıla kadardır. Muhabbet kuşunun hastalanıp hastalanmadığı ya da iyi bakılıp bakılmadığı da yaşam süresini etkileyen faktörler arasındadır.

Muhabbet Kuşları Ortalama Kaç Yıl Yaşar?

Muhabbet kuşlarının bakımı, ortalama ömrünü doğrudan etkiler. Örneğin soğuğa dayanıklı olmayan bu kuşların aşırı sıcaklarda da rahatsız olarak strese girdikleri unutulmamalıdır. Bu yüzden sıcak yaz aylarında klimaya maruz kalmamalıdır. Stresin yanı sıra hasta olabilen muhabbet kuşlarının beslenmesine ve bakımına ekstra özen göstererek daha uzun süre yaşamalarını sağlayabilirsiniz.

İlk kez muhabbet kuşu sahiplenenler önce veterineri ziyaret etmelidir. Kuşun genel sağlık durumu hakkında bilgi aldıktan sonra neler yapılması gerektiğini de öğrenmelidir. Yavru muhabbet kuşlarının ilk 2-3 hafta içinde ele alınmaması gerekir. Bu durum strese girmesine neden olurken siz alıştıktan sonra çok daha mutlu ve huzurlu olacağı unutulmamalıdır. Bu bilgiler ışığında muhabbet kuşlarının ortalama 10-12 yıl arasında yaşadığı söylenebilir.

Muhabbet Kuşunun Uzun Ömürlü Olması için Yapılması Gerekenler

Muhabbet kuşunun daha uzun yaşaması için öncelikle ona güzel bir yaşam ortamı sağlanmalıdır. Kafes seçimi bu noktada önemlidir. Muhabbet kuşları için mutlaka büyük ve geniş bir kafes tercih edilmelidir. Çünkü bu kafeslere yemlik, suluk ve oyuncaklar olacağından rahatça hareket etmesi adına dikkat etmek gerekir. Diğer aksesuarları da yerleştirdiğimizde kafesin küçüleceği ve kuşun strese girebileceği unutulmamalıdır.

Muhabbet kuşunuzun uzun ömürlü olması için ayrıca kaliteli yem ve vitaminler tercih etmeniz şarttır. Gün içinde birkaç kez kafesten çıkarılmalı ve yaşam alanında özgürce gezmesi sağlanmalıdır. Elbette sevgi ve ilgiyi azaltmadan bu kriterlerle beraber muhabbet kuşunun daha uzun süre yaşamasını sağlayabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı