Uncategorized

Muhabbet Kuşlarında Konuşturucu Yem Kullanmak Yararlı mı?

Muhabbet kuşlarının birçok yeteneğe sahip olduğunu hepimiz biliyoruz. Öyle ki konuşma yeteneği konusunda son derece başarılı olan muhabbet kuşları için doğru bir eğitim süreciyle beraber bu konuda gerekli aksiyonu sunarken onların daha neşeli olmalarını sağlayabilirsiniz. Ancak muhabbet kuşlarının konuşabilmesi için eğitim süreci dışında bazı faktörlere dikkat etmenizde yarar var.

1 yaşını geçmemiş olan muhabbet kuşlarında konuşma süreci daha başarılı bir şekilde yönetilir. Yani bu döneme kadar muhabbet kuşları artık davranışlarını bir alışkanlık halinde sürdürmektedir. Haliyle 1 yaşına kadar onlara öğreteceğiniz her davranış ve söz, tekrarlanabilir özelliktedir. Bu yaştan sonra vereceğiniz eğitimler ise bazen olumsuz sonuçlara neden olabilir. Elbette kuşlar bir yaşından sonra da konuşabilir fakat ciddi bir uğraş vermeniz gerekecektir.

Muhabbet Kuşlarını Doğal Yollardan Konuşturma Yolları

Sahiplendiğiniz bir muhabbet kuşunu doğal yollardan konuşturmak için günde en az 30 dakika olacak şekilde egzersiz yaptırmanız gerekir. Her gün yapacağınız bu işlem sayesinde 10-15 kelime öğretebileceğinizi unutmayın. Öte yandan muhabbet kuşları bazı hece ve harfleri daha kısa sürede öğrenebilir.

Muhabbet kuşuna kısa sürede konuşmayı öğretmek için özel konuşturucu yemler alabilirsiniz. Diğer yemler ile benzer görünen bu yemlerin katkı maddeleri farklıdır. Kullanım talimatlarına uyum sağlayarak muhabbet kuşunun konuşması için ilk adımı bu şekilde atabilirsiniz.

Konuşturucu Yem İşe Yarar mı?

Bir yaşından sonra muhabbet kuşlarının konuşma eğitimi daha zor geçeceğinden pek çok kişi konuşturma yemlerine başvurabilir. Aslında bu yemlerin tam olarak işe yarayıp yaramadığı henüz biliniyor. Ancak içeriğinde yumurta kabuğu, yumurta, şeker ve Nijer tohumu gibi farklı seçenekler yer aldığı için kızıştırıcı özellik taşımaktadır. Kızışan kuşların daha fazla öttüğü bilindiğinden konuşma aşamasında da başarılı olabileceği düşünülebilir.

Konuşturucu yem kullanan muhabbet kuşu sahipleri sadece bu yemlerle kuşun konuşmasını beklememelidir. Eğitim vermeden hiçbir muhabbet kuşunun konuşmaya başlamayacağı bilinmelidir. Pek çok kişi bu konuda sıkıntı yaşadığını belirtse de aslında muhabbet kuşlarıyla gün içinde ilgilenmemeleri, bakım ve temizliğini yapmamaları ve buna benzer nedenlerden dolayı kuşun strese girerek konuşmadığını bilmek önemlidir. Her canlı gibi sevimli muhabbet kuşları da ilgi ve sevgi bekleyen evcil hayvanlar arasındadır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı