Kuşlar

Muhabbet Kuşlarında Tırnak Kesimi

Muhabbet kuşu tırnak kesimi

Muhabbet kuşlarında tırnak kesimi, muhabbet kuşlarının bakımı söz konusu olduğunda en önemli bakım rutinlerinden biri olarak sayılmaktadır. Muhabbet kuşları ve diğer hayvanlar tırnaklarını kendileri kesemediği için insanların yardımlarına ihtiyaçları olmaktadır. Tırnak kesiminin önemsenmemesi ve aksatılması sağlık sorunlarına ve yaralanmalarına sebebiyet verebilmektedir. Kesilmediği durumlarda; tırnaklar bir yerlere takılarak kazalara da neden olabilmektedir. Bu yüzden mutlaka kesilmesi ve önemsenmesi gerekmektedir.

Muhabbet Kuşunun Tırnağı Kesilir mi?

Muhabbet kuşlarında tırnak kesimi söz konusu olduğunda insanlar muhabbet kuşlarının tırnakları kesilir mi sorusunu sıklıkla araştırmaktadır. Muhabbet kuşlarının ve diğer hayvanların doğal yaşam alanlarında tırnaklarının kesilmesine ihtiyaçları yoktur. Çünkü doğal yaşam alanlarında sıklıkla uçup sert cisimlere konmaları, sert cisimler üzerinde yürümeleri tırnaklarının kendiliğinden törpülenmesini sağlamaktadır. Fakat ev ortamında böyle bir törpülenme söz konusu olmadığı için bu işi insanların üstlenmesi gerekmektedir. 

Muhabbet kuşlarının tırnakları kesilmediği zaman; kıvrılarak uzamaya başlamaktadır. Bu durum da tırnağın deriye batmasına ve can yakmasına sebebiyet vermektedir. Daha da uzaması durumunda tırnak, çok derinden kırılarak damarların kanamasına neden olmaktadır. Her iki durum da muhabbet kuşlarının sağlığı için tehlike arz etmektedir. Bu yüzden dikkatli şekilde evde kesilmesi veya acemilerin veterinerden yardım alarak kesimini gerçekleştirmesi kuşların sağlıklı ve mutlu ömür geçirmeleri için önemli olmaktadır.

Muhabbet Kuşunun Tırnak Kesimi İçin Gerekli Materyaller

Muhabbet kuşlarında tırnak kesimi için gerekli materyaller oldukça az ve çok kolay temin edilebilecek materyallerdir. Muhabbet kuşunun tırnağının kesilmesi için öncelikle uygun yapıda bir tırnak makasına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tırnak makası muhabbet kuşu gibi küçük kuşların tırnak kesimi için özel olarak üretilen tırnak makaslarından seçilmelidir. Küçük yapıdaki kuşların tırnakları için kuş makası gerekmektedir. İnsan tırnağı için olan makaslar büyük gelebilmektedir. 

Büyük makaslar özellikle ilk defa kesecekler için kazaların oluşmasına sebebiyet verebilmektedir. Bu durumların yaşanmaması için uygun yapıda kuşlara özel tırnak makasını almak şarttır. Daha sonra düz renkli bir beze ihtiyaç duyulmaktadır. Alacalı desenler kuşun korkmasına neden olabileceği için düz renkli havlu veya bez tercih etmek daha doğru olmaktadır. Son olarak da kanama gibi durumların çabucak sona ermesi için hayvanlar için özel üretilmiş kan durdurucu pudralara sahip olmak gerekmektedir. Olası kazaların yaşanma ihtimali yüksektir. Bu yüzden mutlaka bu tür pudraların alınması ve kesim esnasında yakında tutulması gerekmektedir. İlk defa kesecek acemi insanlar eğer veterinere gitmeyi tercih etmemişse yardımcı olacak bir insanla beraber kesmeleri önerilmektedir.

Muhabbet Kuşu Tırnak Kesimi

Muhabbet kuşlarında tırnak kesimi işlemi için öncelikle muhabbet kuşunu bezle sarmak ve hareket etmemesini sağlamak gerekmektedir. Bu sarma işleminde ayakların dışarıda kalması gerekmektedir. Çırpınma ve kaçma durumlarının yaşanmaması için güzelce sarılması önemlidir fakat bu işlemler esnasında üzerine baskı uygulamak nefes alamamasına neden olabilmektedir. 

Bu yüzden dikkatli olunmalıdır. Daha sonra, tırnağı; parmağa doğru alıp kaldırarak damarların bittiği yerden hafif eğimli şekilde kesmek gerekmektedir. Bazı insanlar çok dik veya dümdüz kesebilmektedir. Bu kesim işlemi yanlıştır. Hafif eğimli kesmek en sağlıklı olan tırnak kesimi yöntemidir. Bu işlemi hızlı ve dikkatli yapmak gerekmektedir. Muhabbet kuşunun tırnaklarının içinde damarlar bulunmaktadır. Damarlar kırmızı-pembe renkte şerit halinde kendini göstermektedir. Tırnakların damarlı kısımlarının kesinlikle kesilmemesi gerekmektedir. Bu yüzden açının iyi ayarlanması gerekmektedir. Damarın kesilmesi durumunda kan durdurucu pudradan tırnağa döküp bastırmak gerekmektedir. Eğer kanama bu işlemden sonra geçmediyse veterinere götürmek gerekmektedir. Tırnak kesim işlemi tamamlandığı vakit kuşu serbest bırakmak gerekmektedir. Hemen kafese koymak yerine sakinleşmesini beklemek önemlidir. Sakinleştikten sonra muhabbet kuşu eski davranışlarını göstermektedir.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı