Kuşlar

Muhabbet Kuşlarında Vitamin Kullanımı Nasıl Olmalı?

Muhabbet kuşlarında vitamin

Evde beslediğimiz kedi ve köpek dostlarımızda olduğu gibi muhabbet kuşlarımızın da vitamine ihtiyacı vardır. Su ve yem dışında tercih edebileceğiniz vitamin takviyeleri onları soğuk kış aylarında korurken ihtiyacı olan enerjiyi de sağlar. Öncelikle muhabbet kuşlarının yem ve suyu, kafes içinde rahatlıkla ulaşabileceği bir yerde olmalıdır. Suyun hem taze hem de temiz olması önemlidir. Kış aylarında her gün yenilenmesi gereken suya ekleyeceğiniz vitaminler hakkında da bilgi sahibi olmanız gerekir. Son olarak suyu değiştirirken su kabının iç ve dış yüzeyi de temizlenmelidir. Şimdi muhabbet kuşlarında vitamin kullanımı nasıl olmalı sorusunun yanıtlarını paylaşıyor olacağız.

Muhabbet Kuşuna Doğal Takviye Vermenin Yararları

Muhabbet kuşlarının tükettiği suya vitamin dışında bazı takviyeler de yapabilirsiniz. C vitamini deposu olan limon, kış aylarında onların hastalıklardan korunmasını sağlar. Birkaç damla şeklinde damlatabileceğiniz limonun dışında bal veya pekmez de kullanabilirsiniz. Vücut direncini artıran bu takviyelerin abartılı bir şekilde eklenmemesi gerekir. Dilerseniz bu konuda bir veterinere danışarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Muhabbet Kuşlarında Vitamin Kullanımı

Muhabbet kuşları için özel olarak üretilen vitaminler, günlük vitamin ihtiyacını rahatlıkla karşılamaktadır. Özellikle de üreme dönemlerinde ekstra enerji sağlayan vitaminlerin sağlıklı üremeyi desteklediği bilinir. Ayrıca yavru muhabbet kuşlarının büyüme sürecinde sorun yaşamaması adına 10 günde 1 olmak kaydıyla 2-3 damla vitamin damlatabilirsiniz. Fakat vitaminli suyun bırakılmasının ardından 2 gün sonra vitaminli suyu normal suyla değiştirmenizde yarar var. Dozunu kaçırmamanızı da tavsiye ediyoruz. Çünkü muhabbet kuşlarına sürekli vitaminli su vermek, kalp krizine sebep olabilir.

Vitaminler dışında muhabbet kuşunuza haftalık olarak tüy ve bakım spreyi uygulayabilirsiniz. Muhabbet kuşlarının kafeslerinde oluşabilecek bakteri ve pirelere karşı elmalı sirke ve su karışımıyla da kuşunuzu temizleyebilirsiniz. Temizlik dışında kuşların sindirim sorunlarını engellemek için ‘sindirim düzenleyici’ kullanmanızı öneriyoruz. Yem ve mama değişiminde kuşlarınızın yaşayacağı sorunları da gideren bu takviyeler ve bakım önerileri sayesinde muhabbet kuşunuz daha sağlıklı bir şekilde büyümeye devam edebilir. Üstelik parlak ve canlı bir tüy yapısı için de muhabbet kuşunuzu düzenli olarak temizlemelisiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı