Kuşlar

Muhabbet Kuşlarının Ömrü Ne Kadardır?

Son derece sevimli olan muhabbet kuşları, sahipleri tarafından merak edilen sorulara da konu olmaktadır.

Son derece sevimli olan muhabbet kuşları, sahipleri tarafından merak edilen sorulara da konu olmaktadır. Bu sorulardan en önemlisi de muhabbet kuşlarının ömrü ne kadar sorusudur. Öncelikle diğer evcil hayvanlarda olduğu gibi muhabbet kuşlarında da 12 aylık dönemden sonra erişkinlik çağına giriş yapılır. Bakım ve beslenmesine dikkat edildiğinde uzun yıllar yaşayabilen bu şirin dostlarımızdan dişi olanları 4 yaşından sonra, erkekler de 6 yaşından sonra artık yaşlanma dönemine giriş yapar. O halde erkek ve dişi kuşlarda ortalama yaşam süresinin 8-10 yıl arasında olduğunu söyleyebiliriz. Ancak belirttiğimiz üzere bu kuşlara ne kadar iyi bakarsanız, ömrü o kadar uzun olacaktır.

Muhabbet Kuşlarının Uzun Ömürlü Olması için Neler Yapılmalı?

Muhabbet kuşlarının ömrünün uzaması için dikkat etmeniz gereken ilk faktör, soğuğa karşı onları korumanız gerektiğidir. Çünkü bu kuşlar soğuğa karşı dayanıksızdır. Ayrıca çok sıcak yerlerde de strese girebilirler. Klima veya vantilatör ile onları serinletmek istediğinizde hastalanmalarına sebep olabilirsiniz. Buna ek olarak daha çok yaşamaları için bakımlarını zamanında yapmalı, yemlerini de en kaliteli olanlardan tercih etmelisiniz.

İlk kez muhabbet kuşu sahiplenenler muhabbet kuşlarının ömrü ne kadar, muhabbet kuşu kaç yıl yaşar gibi soruların yanıtlarını araştırmaya devam eder. Başlangıç için kuşunuzu bir veterinere göstermeli ve bu sayede ne kadar sağlıklı olduğunu öğrenmelisiniz. Ek olarak sağlıklı muhabbet kuşlarının tüyleri her zaman parlak olur. Zaman geçtikçe solmaya başlayan tüyler, kuşunuzun yaşlandığının bir göstergesidir.

Muhabbet kuşunun uzun ömürlü olması adına ilgi gösterirken onları sık sık ele almamanızda yarar var. Yavru kuşlarda ilk 3-4 hafta bu duruma dikkat etmenizi önemle tavsiye ediyoruz. Çünkü kuş yeni ortamına alışması için çevreyi tanımalı ve sizi güvenilir bir unsur olarak kabul etmelidir. Zaten zamanla size alışacağından sevgisini de göstermeye başlayacaktır.

Muhabbet Kuşlarında Kafes Seçimi Nasıl Olmalı?

Muhabbet kuşunun uzun ömürlü olması için kafes faktörüne de dikkat etmeniz gerekir. Bu süreçte büyük ve geniş bir kafes seçmenizi öneriyoruz. Çünkü kuş ne kadar rahat hareket edebilirse, strese girme olasılığı o kadar azalacak ve yaşam kalitesi de artacaktır. 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı