Kuşlar

Muhabbet Kuşlarının Yuvasında Hangi Ekipmanlar Olmalı?

Muhabbet kuşu sahiplenenler genelde çift olarak tercih yapmaktadır. Bu durumda ilk çiftleşme dönemi her zaman önemlidir. Muhabbet kuşu yuvasında çiftleşmek için gerekli olan bazı ekipmanlar bulunmalıdır. Malzeme konusunda tercih edilmesi gereken talaş mı yoksa kum mu sorusunun yanıtlarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Muhabbet Kuşu Yuvasında Kum mu Talaş mı Olmalı?

Kuş yuvasında kesinlikle kum bulunmamalıdır. Çünkü kumlar hem zor ısınır hem de zor soğur. Bu durum, çiftleşme sonrasında ortaya çıkacak olan yumurtaların bozulmasına sebep olacaktır. Genelde iki farklı malzemenin önerildiği kuş yuvalarında baskısız kağıt parçaları ve talaş kullanmanız yeterlidir. Ancak kuluçka öncesinde folluğa yani yuvaya hiçbir şey konulmamalıdır.

Kafes kuşları arasında en sevimli olanları şüphesiz muhabbet kuşlarıdır. Bu kuşlar yaşam alanını son derece temiz kullanırken kuluçkaya hazırlık sürecindeki dişi kuşlar da düzenli bir yuva yapmak isteyecektir. Yani kuluçkaya hazırlanan muhabbet kuşları, yuvalarını kendi isteklerine göre düzenler ve şekillendirir. Bazı hayvan severler dişi kuşların yuvaya ilk defa girip çıktığı zaman yuva zeminini ve girişini neden kemirdiklerini merak ediyor. Bunun yanıtı aslında ‘yuvayı dişi kuş yapar’ deyiminin anlamında gizlidir.

Dişi kuşlar kuluçka döneminde yuvaya bırakılan ne varsa dışarı atmaya çalışır. İşte bu yüzden hiçbir ekipmanı ya da maddeyi yuvaya bırakmamanızı öneriyoruz. Yuvanın zeminine bırakacağınız malzemeler sadece yavruların dışkılarının çevreye bulaşmasını engellemek için kullanılmalıdır. Sonuç olarak dişi kuş kuluçka döneminde rahat etmeli ve folluğa farklı maddeler bırakarak yumurtalar tehlikeye atılmamalıdır.

Kuş Yuvasında Talaş Kullanımı

Talaşlar pet shoplardan kolayca elde edebileceğiniz maddelerdir. Parça talaş olarak satın alacağınız bu maddelerde kimyasal içeriklerin olmaması gerekir. Yuvayı sıcak tutan talaşlar ayrıca emici özelliğe sahiptir. Birkaç günde değiştirerek daha sağlıklı bir şekilde kullanabilirsiniz. Parça talaşların dezavantajı ise kısa sürede toz üretmesidir.

Kuş Yuvasında Baskısız Kağıt Kullanımı

Kuluçka döneminde yuvaya herhangi bir şey bırakılmaması gerektiğini söylemiştik. Ancak kuluçkadan sonra yavruların dışkılarındaki nemin emilmesi için baskısız kağıt parçaları kullanabilirsiniz. Bu sayede tozlardan da yavruları uzak tutabilirsiniz. Önemli olan durum, kesinlikle baskısız kağıtların kullanılmasıdır. Çünkü baskılı kağıtlarda kullanılan kimyasallar, nemlenmeyle açığa çıkar ve kuşların hayatını olumsuz etkiler.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı