Kuşlar

Muhabbet Kuşum Elime Gelmiyor Ne Yapmam Lazım?

Muhabbet Kuşum Elime Gelmiyor

Muhabbet kuşunu ele alıştırma süreci biraz sabır gerektirir. Bu yüzden günümüzde ‘muhabbet kuşum elime gelmiyor, ne yapmam lazım’ sorusu ilk kez muhabbet kuşu sahiplenen kişiler tarafından araştırılmaktadır. Evimize aldığımız bu kuşların aslında size alışması farklı aşamalardan sonra gerçekleşir. Yazımızın devamında bu aşamaları maddeler halinde paylaşmaya devam ediyor olacağız.

Tanışma Süreci

Sahiplerine çok kolay alışabilen muhabbet kuşları size alıştığı zaman daha sevecen olurlar. Bu yüzden muhabbet kuşu sahiplenmeye karar verenler eğitimden beslenmesine kadar olan süreci başarılı bir şekilde yönetmelidir. Ayrıca yabani muhabbet kuşunu ele alıştırmak için avuç içinize yem bırakarak hafifçe kafes içinde bekletmeniz yeterli olabilir. Bu davranış tanışma aşamasını beraberinde getirir. Ancak ilk harekette kuşunuzun size ilgi göstermesini beklemeyin. Bu hareketi birkaç kez günde 10-20 dakika arasında yapmanız gerekiyor.

Güven Kazanmak

Yeni sahiplendiğiniz bir muhabbet kuşunu eve getirdikten hemen sonra güvenini kazanmanız gerekiyor. Bu güven için yaşam alanını tanıması amacıyla ona süre tanımalısınız. Eve alışana kadar ilgi göstermemeli ve özgür bırakmalısınız. İlk hafta sonunda artık onun korkabileceği ani hareketleri yapmadan güvenini kazanabilirsiniz. Bu süreçte suyunu ve yemini değiştirirken kafes içindeki el hareketlerinize dikkat etmenizde yarar var.

Arkadaş Olmak İsteğinizi Hissettirmek

İlk iki maddede başarılı olanlar artık arkadaş olmak istediğini hissettirmek zorundadır. Dostunuzu gün içinde yalnız bırakmamalı ve kafese hafifçe yaklaşarak onunla sohbet etmeye başlamalısınız. Bir süre sonra muhabbet kuşu sizi arkadaş olarak kabul edecek ve sesinizi duyar duymaz hareketlenecektir. Ancak bu süreçte elinizden hala korkabilecek olan muhabbet kuşunuzla sürekli konuşmaya devam ederseniz bu sorun da ortadan kalkacaktır.

Kendinizi Tanıtmak

Kuşunuzla ilgilenirken kendinizi tanıtmanız gerekiyor. Muhabbet kuşum elime gelmiyor diyenlerin aslında en çok zorlandığı noktalardan biri olan tanışma aşamasında, kuşunuzdan gelecek birkaç adet ‘cik’ sesiyle beraber harekete geçebilirsiniz. Elinizi kafese yavaşça yaklaştırdığınız kuşunuz hırçınlaşmıyorsa tatlı tatlı muhabbet ederek size yakınlaşmasını sağlayabilirsiniz.

Sıraladığımız bu durumları başarıyla yönetenler artık muhabbet kuşuna dokunmaya başlayabilir. Elinizi kafese sakince sokarak minik dostunuza doğru yaklaştırın. Bu hareket sonucunda kuşunuz ilk tepkiyi verecektir. Her gün bu hareketi yaparak kuşun size alışmasını ve elinize gelmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca yemini avuç içinde her gün vermeniz daha kısa sürede sizinle temasa geçmesini sağlayacaktır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı