Kuşlar

Muhabbet Kuşum Su İçmiyor, Ne Yapmam Lazım?

Muhabbet kuşları ilgi ve sevgi bekleyen ve karşılığını da çok sevimli bir şekilde veren muhteşem canlılardır. Son derece zeki ve hassas olan bu kuşları gün içinde evde takip etmek bazen imkansız olabilir. Çünkü meraklı bir yapıya sahip olmaları nedeniyle evin hemen hemen her yerinde karşınıza çıkabilecek olan muhabbet kuşlarının bazı konularda sizi üzebileceği unutulmamalıdır. Örneğin son zamanlarda ‘muhabbet kuşum su içmiyor, kuşum su içmiyor’ gibi yakınmalarla karşılaşıyoruz. Bu konuda sizlerle paylaşacağımız tavsiyelere göre hareket ederseniz aslında herhangi bir problemin olmadığını anlayabilirsiniz.

Su İçmeyen Muhabbet Kuşu Var mı?

Hayır, su içmeyen muhabbet kuşu yoktur. Sizler gün içinde onu her an takip edemeyeceğiniz için ihtiyacı olduğu an su tükettiklerini söylemekte yarar var. Son derece şirin ve tatlı olan minik dostlarımız susadığı zaman kafesine girer ve suyunu içer. Aynı durum yem tüketimi için de geçerlidir. Bu konuda yine de tedirgin oluyor yani su içmediğini düşünüyorsanız, su kabını nazik bir şekilde muhabbet kuşuna uzatabilir ve içirebilirsiniz. Su tüketme ihtiyacı yoksa zaten su kabından uzaklaşacaktır.

Muhabbet kuşları gün içindeki su ihtiyacını farklı şekillerde de karşılayabilir. Yaşam alanını yeteri kadar tanımış bir muhabbet kuşu bazen çay ve evde hazırladığınız farklı içeceklerin tadına bakmak isteyebilir. Bu nedenle su içme konusunda size direnebilir. Yapmanız gereken şey onu kendi haline bırakmak ve asla zorlamamaktır. Unutmayın, muhabbet kuşları çok zeki canlılardır. Su tüketimine ihtiyaç duydukları an zaten kafesin yerini bildikleri için doğrudan su kabına yönelecektir.

Hasta Muhabbet Kuşlarında Su Tüketimi

Bazen muhabbet kuşunun iştahı kaçabilir. Genelde enfeksiyon ve benzeri hastalıklar nedeniyle iştahsız kalan muhabbet kuşları gün içinde yine su tüketecektir. Siz görmeseniz bile en azından günde 3-4 kez bu ihtiyacını karşıladıklarını unutmayın. Yem tüketiminde de aynı durum geçerlidir. Hiçbir muhabbet kuşu aç ve susuz kalmayı sevmez. Haliyle bu süreçteki önerimiz tedirgin olmamanız ve muhabbet kuşunu su içmeye zorlamamanızdır. Aksi takdirde ona sürekli su kabı uzatırsanız strese girebilir ve uzun bir saat su tüketmekten kaçınabilir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı