Kuşlar

Muhabbet Kuşum Sürekli Uyuyor, Ne Yapmam Gerekiyor?

Muhabbet kuşu

Son derece sevimli, sadık ve şirin canlılar olan muhabbet kuşlarıyla ilgili bazı sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu sorunların başında da sürekli uyku problemi yer almaktadır. Çoğu zaman muhabbet kuşum sürekli uyuyor ne yapmalıyım gibi soruların yanıtlarını arayanlar için bu yazımızda önemli bilgiler sunuyor olacağız. Sürekli uyku ile beraber tüylerini kabartan muhabbet kuşlarıyla ilgili dikkat etmeniz gerekenleri de sıralamaya devam edeceğiz.

Muhabbet Kuşu Neden Çok Uyur?

Muhabbet kuşlarında sürekli uyuma sorunuyla karşılaşıyorsanız muhtemelen bir hastalığa yakalanmış demektir. Normal şartlarda gün içinde sürekli hareketli olan muhabbet kuşlarının günde 12-15 saat uyuduğu unutulmamalıdır. Ancak sevimli dostlarımız genelde karanlık ortamda uyumayı sevdiği için normal olarak uykuya gece saatlerinde dalacaktır. Eğer muhabbet kuşunda uyku sorunu ile beraber ishal var ise enfeksiyon kapmış olabilir. Kısa sürede veterinere götürmeniz gereken muhabbet kuşuna ilk müdahale yine hekim tarafından yapılacaktır.

İshal sorununa karşı veteriner hekimin özel ilaçları bulunuyor. Bu ilaçlar doğrudan suya karıştırılarak muhabbet kuşuna veriliyor. İshal problemi geçtikten sonra yeniden uyku problemi yaşanıyorsa bu kez enfeksiyonun tüm vücudu kaplamaya başladığından şüphelenebilirsiniz.

Muhabbet kuşları en hassas canlılar arasındadır. İlk teşhis ve tedavi yapılmadığı zaman kısa sürede hayatını kaybedebilecek olan bu mükemmel canlıların kafes, suluk ve mama kabının hijyenine her zaman önem göstermelisiniz. Ayrıca dışkı bıraktığı alanı da günlük temizlemeniz çok önemlidir. Muhabbet kuşları genelde dışkısıyla temas ettiği zaman enfeksiyon kapabilir. İlaç takviyesiyle müdahale edilmeyen enfeksiyonlar ise ne yazık ki kötü sonuçları beraberinde getirmektedir.

Muhabbet Kuşlarında Tüy Kabartma Sorunu

Muhabbet kuşları genelde üşüdüğü zaman sıcak hava ihtiyacını karşılamak için tüylerini kabartmaktadır. Ancak bazı kuşlarda bu hareket sürekli hale gelebilir. Yine bir enfeksiyon şüphesini akla getiren tüy kabartma sorununda da vakit kaybetmeden veterinere başvurmanız gerektiğini unutmayın. Zaten son derece hassas canlılar olan bu kuşların günlük bakım, yem ve su ihtiyacını karşılarken hekim önerilerine göre vitamin takviyesi yapabilirsiniz. Aksi durumda bazı kuş türleri birkaç hafta bazıları da birkaç gün enfeksiyona direnebilir ve hayati tehlikeleri devam ettiğinde aramızdan ayrılabilir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı