Kuşlar

Muhabbet Kuşum Var, Cinsiyetini Nasıl Anlayabilirim?

Muhabbet Kuşu Cinsiyeti

Muhabbet kuşu cinsiyeti anlama yolları birden farklıdır. Türkiye’de en çok sahiplenilen kuş türleri arasında olan muhabbet kuşları için hayvanseverlerin merak ettiği bazı konular bulunmaktadır. Bu konular arasında muhabbet kuşu cinsiyet ayrımı ya da muhabbet kuşu cinsiyetini nasıl anlarım gibi sorular yer alırken yazımızın devamında merak ettiğiniz bu soruların yanıtlarını öğrenebilirsiniz.

Muhabbet Kuşunun Cinsiyetini Nasıl Öğrenirim?

Muhabbet kuşu cinsiyetini öğrenmek için öncelikle gagasını inceleyebilirsiniz. Gagadaki ‘Cere’ adı verilen bölgedeki renge bakarak kolaylıkla cinsiyetini öğrenebilirsiniz. Bu konuda bir örnek verecek olursak, yavru muhabbet kuşlarında cere adı verilen kısım açık mavi, beyaz, mor veya krem renginde olabilir. Yine muhabbet kuşlarında cinsiyet öğrenmek için cere kısmındaki burun deliklerinin çevresine bakabilirsiniz. Burada cerenin tümü tek renkliyse veya mor – pembe tonlarındaysa erkek olduğunu unutmayın.

Cinsiyet ayrımı yapmadan önce muhabbet kuşunun en az 6 aylık olması gerekir. Çünkü 6 aylık dönemden sonra yetişkinlik dönemi başlar. Bu süreçte gelişimini tamamlayan muhabbet kuşlarının cere rengi de artık oturmuş olacaktır. Yetişkin kuşlarda cere rengi açık kahverengi, açık mavi ya da beyaz olabilir. Ancak çiftleşme dönemlerinde dişi muhabbet kuşunun cere rengi kahverengine dönüşür.

Üreme Ayında Cere Rengi Ne Olur?

Cere rengi üreme ayında her muhabbet kuşunda farklılık gösterebilir. Yine bir örnek üzerinden ilerleyecek olursak, dişi yetişkin muhabbet kuşunda normalde kahverengi olan cere, üremeye hazır hale geldiğinde koyu bir renk tonuna ulaşır. Derisi de kuru ve çatlak olabilir. Erkek muhabbet kuşlarında ise koyu mavi renklidir. Genelde bu rengin hormon ve sağlık durumuna göre farklılık gösterdiği unutulmamalıdır.

Muhabbet kuşlarında cinsiyet ayrımı yaparken davranışlarını da gözlemleyebilirsiniz. Elbette her kuşta davranışlar farklı olacaktır. Erkek muhabbet kuşları dişilere göre sakin olurken, dişi muhabbet kuşları da çoğu zaman hareketsizdir. Erkekler öterken başını sallar ve daha uzun süre öter. Dişiler de agresif bir şekilde kısa süreli ötmektedir. Son olarak erkek muhabbet kuşlarında cere rengi pembe ve mavinin koyu tonlarından oluşmaktadır.

Bu yazımızda sizlere muhabbet kuşlarının cinsiyeti nasıl anlaşılır sorusunun yanıtlarını paylaştık. Muhabbet kuşu sahiplenirken bu kriterlere göre aksiyon alabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı