Kuşlar

Muhabbet Kuşuna Ne Kadar Yem Vermek Gerekiyor?

Muhabbet kuşları normal şartlarda yem tüketmeyi çok seven canlılardır. Her muhabbet kuşu sahibi, en iyi şekilde onları beslemek ve sağlıklı yaşamalarını ister. Yem ihtiyacını karşıladığınız zaman mutlu olan muhabbet kuşlarının elbette aşırı yem tüketmesi sakıncalı olabilir. Bu yazımızda sizlere ‘muhabbet kuşuna ne kadar yem vermek gerekiyor’ sorusunun yanıtlarını aktarıyor olacağız.

Muhabbet Kuşlarında Besin Çeşitliliği

Muhabbet kuşlarının sağlıklı bir şekilde yaşaması için besin çeşitliliğine dikkat edilmelidir. Önemli bir konu olmakla beraber severek tükettiği tohumların mutlaka yem içeriğinde olması gerekir. Temel besin kaynağı olan tohumlar unlu ve yağlı olarak iki farklı kategoride incelenir. Bu tohumlarda az miktarda protein yer alırken lipit ve karbonhidratlar ile vitaminler yer almaktadır.

Hazır olarak satılan yem paketlerinin içinde kanarya yemi, kırmızı darı, beyaz darı, sarı darı ve nijer tohumu yer almaktadır. Günlük yem ihtiyaçlarını karşılayan bu tohumlar hakkında mutlaka bilgi sahibi olunması gerekir. Öncelikle aspur, sade bir yem türüdür. Kabuğu çok kolay soyulduğu için muhabbet kuşları tarafından severek tüketilir. Yem karışımı yapacak olanlar aspur tohumunu %50 oranında kullanabilir.

Dal darı da muhabbet kuşlarının en çok sevdiği tohumlar arasındadır. Tüketimi çok kolay olmakla beraber aşırı miktarda verildiği zaman muhabbet kuşu tembelleşir ve diğer yemleri tüketmek istemeyebilir. Ayrıca dal darıyı fazla vermeniz halinde şişmanlık ve yağlanma sorunu da ortaya çıkacaktır. Yağlanma tüm vücudu kapladığında ise bir süre sonra kuşun hayatı tehlikeye girebilir. Son olarak yulaf aynı şekilde kuşların sevdiği besin kaynaklarındandır. Dal darı gibi fazla tüketilmesi uygun değildir. Aşırı yulaf tüketilmesi halinde muhabbet kuşu hastalanabilir.

Diğer Ek Besinler

Muhabbet kuşlarının aslında çok sayıda ek besin takviyesi bulunmaktadır. Bunlar arasında kuş kumunun önemli bir yere sahip olduğunu söyleyebiliriz. Hazım sorunlarını ortadan kaldıran kuş kumu, kabuklu tohumların tamamını kolayca sindirmek için kullanılmaktadır. 

Sonuç olarak muhabbet kuşlarında günlük yem tüketimi 10 gram olmalıdır. Ancak bu miktarda kuşun cinsiyetine, ırkına ve yaşına göre değişkenlik gösterebilir. Ayrıca yavrulama ve kuluçka döneminde muhabbet kuşlarının yem ihtiyacı artacaktır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı