Kuşlar

Muhabbet Kuşunun Mutlu Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Muhabbet kuşu sahiplenenler aslında uzun bir yolculuğa çıkmış demektir. Onunla vakit geçirmek, beslemek, ilgilenmek gibi aktivitelere başvurmanız gerekirken kuşun mutlu olup olmadığını da merak edebilirsiniz. Bu yazımızda sizlere ‘muhabbet kuşunun mutlu olduğu nasıl anlaşılır’ ve ‘muhabbet kuşum beni seviyor mu’ gibi soruların yanıtlarını aktarmaya çalışacağız.

Öncelikle çok hassas ve sevimli olan muhabbet kuşlarının eğitimi basittir. Eğlenceli geçen eğitim sürecinin sonunda size karşı ilgileri de artmaya başlar. Zaten onlarla geçirdiğiniz her vakit çok önemlidir. Yine de dikkat etmeniz gereken bazı  durumların olduğu unutulmamalıdır. Bu süreçte kuşların kuyruğuna, kanatlarına, gözlerine, kafa hareketlerine ve hatta gagasına bakarak mutlu olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Muhabbet Kuşu Sizinle İlgileniyor mu?

Muhabbet kuşunun sizinle ilgilenip ilgilenmediğini anlamanın çok basit bir yolu var. Yem doldururken kafes içinde kaçmaya çalışmıyorsa ve elinize nazikçe dokunuyorsa sizi seviyor demektir. Ayrıca bu hareketler sizinle bağlantı kurmak istediğini gösterir. Bazı muhabbet kuşları ise boynunuza doğru çıkarak sizin yanınızda her zaman güvende olduğunu göstermeye çalışmaktadır.

Muhabbet Kuşum Mutlu mu?

Belirttiğimiz üzere onların mutlu olup olmadığını anlamanın pek çok yöntemi var. İlk olarak kanatlarına bakmanızı öneriyoruz. Kuşların kanatlarını genelde uçmak için kullandıkları biliniyor. Fakat kanatlar aynı zamanda iyi bir beden dilidir. Kuşunuz durduğu yerde kanat çırpıyorsa mutlu olduğunu gösteriyor demektir. Aynı zamanda sizinle beraber vakit geçirmekten çok hoşlandığı anlamına da gelir.

Kanatlar dışında muhabbet kuşunun kuyruğuna bakmanızı da öneriyoruz. Eğer muhabbet kuşunuz sizi gördüğünde kuyruğunu oynatıyorsa bu durumdan memnun olduğunu anlayabilirsiniz. Yani siz görmek ona mutluluk veriyor ve yanınızda kalmanızı istiyor demektir. Bazen de kuyruğunu hem aşağı hem de yukarı doğru çevirerek size olan sevgisini gösterdiklerini unutmayın.

Muhabbet kuşunun gözleri de mutlu olup olmadıklarını anlamanız için yeterlidir. Eğer bakarken gözleri daralıyor veya genişliyorsa, sizden hoşlanıyor demektir. Kuşlarda göz genişlemesi veya daraltması, tipik bir mutluluk – heyecan duygusunun varlığına işarettir. Ancak aynı hareketin endişeli zamanlarda da ortaya çıktığı bilinmelidir.

Muhabbet Kuşlarında Duruş Özellikleri

Muhabbet kuşunun mutlu olup olmadığını anlamak için duruş pozisyonlarına da dikkat etmeniz gerekiyor. Ayrıca vücut duruşuyla beraber kuyruk ve kanatlarını beraber takip edebilirsiniz. Eğer kuş rahat bir duruşta ise mutludur. Kafasını size doğru sallıyorsa yine mutlu ve güvendir. Ancak vücudunda sert bir duruş sergiliyorsa huzursuz olduğunu anlayabilirsiniz. Bu durumda muhabbet kuşunuzda güven eksikliği de başlamış demektir. Haliyle yapmanız gereken tek şey, ona güven vermeye başlamaktır.

Muhabbet Kuşunuz Baş Aşağı Duruyor mu?

Muhabbet kuşlarının baş aşağı durması her zaman şahit olacağınız bir durum değildir. Kuşlar mutlu olduğunda veya kendini o an güvende hissettiğinde baş aşağı pozisyonu alır. Ayrıca bu hareketin ‘savunmasız kalma’ hareketi olduğu unutulmamalıdır.

Kuşunuz Kafa ve Gagasıyla Hangi Hareketleri Yapıyor?

Muhabbet kuşunun mutlu olduğunu anlamanın bir diğer yolu, kafa ve gaga hareketleridir. Eğer gagasını ısırmadan ağzınıza getiriyorsa, sizinle oyun oynamak istiyordur. Ayrıca ağzınızı ısırmadan uzun süre gagasıyla dokunuyorsa tam anlamıyla güven kazandığınızın işaretidir. Aynı durum kafa hareketleri için de geçerlidir.

Muhabbet Kuşu Dil Çıkarıyor mu?

Dil çıkarma, muhabbet kuşlarının bir nevi anlaşma yöntemidir. Genelde kafesten çıkmak istediklerinde dilini çıkaran muhabbet kuşları yem tüketirken bu hareketi yapıyorsa sizi gerçekten seviyordur.

Paylaştığımız bu hareketlerin tamamı, muhabbet kuşunuzun mutlu olduğunu ve sizi sevdiğini işaret eder. Zamanla size olan güvenini artıran bu şirin dostlarımızı kırmamaya özen göstermemiz her zaman önemlidir. 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı