Kedi Cinsleri

Munchkin Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Dünya üzerinde şu ana kadar 70 kadar kedi ırkı tespit edilmiştir (resmi kayıtlara göre). Munchkin kedi ırkı ise, doğada bazı değişimler sonucunda kendi kendine oluşmuş kedi ırkıdır. Munchkin kedi ırkına hayatınızın her köşesinde rastlayabilirsiniz.

 

Munchkin Kedi Irkı Tarihçesi

Tarih boyunca “Kanguru Kedi” olarak insanlar tarafından korunmuştur. Munchkin kedi ırkına ilk olarak 1930 tarihinde ilk kez İngiltere’de rastlanmıştır. Rusya’da ise 1950 tarihinde görülmüştür. Bu ırkın en yaygın olduğu ülke: Amerika’nın Lousiana eyaleti olarak bilinmektedir. Resmi olarak ırk olarak kabul edilmeleri 1994 tarihinde gerçekleşmiştir. Doğal mutasyonunun ve kendine has özelliklerinin kaybolmaması için özel olarak üretilip, nesli koruma altına alınmıştır. Bu türün ismini “Oz Büyücüsü“nde bulunan minik insanlardan ismini aldığı bilinmektedir.


Munchkin Kedisi Özellikleri

Bu kedi ırkının bacakları oldukça kısadır. Yüksek enerjisi sayesinde, sürekli hareketli ve hızlıdır. Evde kedi beslemek isteyenler için, oyuncu yapıları bulunuyor. Yani : evde besleyecekseniz mutlaka onunla oyun oynamalısınız.

Atalarından miras kalan avcılık içgüdüleri sayesinde, bir av gördüğünde onu avlamadan rahat durmaz. Zeka bakımından kolay öğrenir, eğitimlerinde başarılıdır. Ev içerisinde diğer bireyler ile, iyi geçinirler.

  • Vücut ağırlıkları ortalama 2 ila 4 kg arasındadır.
  • Yaşam süreleri ise 15 yıldır.
  • Bu kedi ırkının genetik ve ya kalıtsal bir rahatsızlığı atalarında bulunmamaktadır. Fakat bazı hastalıklara yatkın olduğunu, sağlık bölümünde yazdık.

Genel Karakter Özellikleri

İnsanlar ile iyi geçinirler, sürekli konuşmak isterler. İnsanlar karşı sevecen tavırları ile bilinen kedi türlerindendir. Kısa bacaklara sahp oldukları için, bu durumdan müzdarip hareket ederler. Ne kadar hareket etmek isteseler bile, ayakları izin vermez. Ev içerisinde başka canlı türü besliyorsanız, onlarla uyum sağlayacağından emin olabilirsiniz. Herşeye odaklanırlar, dikkatlidir ve yüksek zekaya sahiptirler. Ev içerisinde sahibi ya da diğer aile bireyleri ile oyun oynamaktan hoşlanır. Diğer kediler gibi, bir yerlere tırmanmaktan hoşlanırlar ve tırmandıkları yerde uyumak isterler.

Munchkin Kedisi Bakım Ve Sağlık

Bu kedi ırkına sahip olan kişilerin okuması gereken bölümdür. Munchkin Kedi ırkının bakımı fazla zahmetli değildir, haftada bir tüylerinin taranması yeterlidir.

Enerjileri yüksek olsa bile, istedikleri hareketleri yapamadıkları için enerjileri dışa vurmamaktadır. Bu sebepten ötürü bu kedi türüne kilo almayacak mamalar tercih edebilirsiniz. Bir hafta ya da bir ay gibi zaman süresinde sıklıkla veteriner hekime götürülmesi gerekir.
Munchkin kedi ırkı sağlıklı kedi türleri arasında yer alır. Fakat “Lordosis” sağlık sorunu ilerleyen zamanlarda gelişebilir. Munchkin kedi ırkını çiftleştirmek isteyen insanlar mutlaka dikkatli olmalıdır. Çünkü, bu kedi ırkının kısa bacaklı kedi ırkı ile çiftleşmesinden ötürü yavruların %4’ünün doğumda ölebileceği bilinmektedir. Bu sebepten ötürü çiftleştirmek isteyen kişiler uzun bacaklı kedileri tercih etmelidir.

Bu durum Scottish Fold kedi ırkında da yaşanır.

Yakalabileceği Bazı Hastalıklar

Munchkin Kedisi bazı hastalıklara karşı yatkındır. Sağlıklı bakımı ve sürekli veterinere götürülmesi gerekir, hiçbir şekilde ihmal edilmemelidir.

  • Pankreas iltihabı
  • İdrar yolu problemleri
  • Anormal göğüs kafesi şekli
  • Kamburluk ve belkemiği eğriliği
  • Omurilik rahatsızlıkları

Ve Bingo Munchkin Kedisinin Bazı Görselleri!

Etiketler

cihan

Merhaba ben cihan, yazı yazmasını ve yazıların paylaşılmasını seven bir insanım. Canlilar.net ile birçok yazıyı da büyük kitlelere paylaşmayı amaçlıyorum. Herşey canlılar için!

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı