Kedi Cinsleri

Norveç Orman Kedisi Özellikleri, Bakımı ve Tarihçesi

Üçgen başı, badem gözü ve uzun tüyleri ile bu kedi türü birçok ev kedisinden daha büyük bir görünüme sahiptir.


Norveç orman kedisinin güzelliği her insanı etkileyecek derecededir. Vahşi bir görüntüsü olmasına rağmen, uysal bir yapısı bulunur. Üstelik hikayesi de çok ilginçtir. Norveç’in soğuk ikliminden çıkmış ve çok eski bir tarihe sahip olan kedi cinsleri arasında yer almaktadır.
Norveç orman kedisi, diğer kedilere göre tüyleri daha yoğun olması ile bilinir. Soğuk kış aylarına karşın dayanıklı olması ile bilinir. Bu özelliği ile sibirya kedisi aklımıza gelmektedir, sibirya kedileride soğuğa karşı dayanıklıdır. Fakat norveç orman kedilerini eşsiz kılan en önemli özellik ise: vücuduna göre hantal olmaması ve güçlü olmasıdır. Erkek norveç kedileri vücut ağırlıkları 5 ila 9 kiloya kadar erişmektedir, fakat narin görünür.

 

Norveç Orman Kedisinin Tarihçesi

Norveç orman kedisi, norveç’e özgü kedi türüdür. Kökeni itibariyle norveç’e aittir ve kökeni çok eski tarihe dayanır. Türkler tarih boyunca norveç kedilerini, ticaret yaptıklaında yanlarında taşıdığı bilinmektedir. Hatta haçlı seferlerinden getirildiği de düşünülmektedir. Norveç Mitolojiside ” Norvid Tanrıları ” Freya”‘nın arabasını savaş esnasında bu kedilerin çektiği biliniyor. Aynı zamanda Norveç masallarında “Skogkatt” kelimesi “orman kedisi” anlamna geliyor.

Ülkemizde ise, birçok insan tarafından tercih edilen evcil kediler arasında yer almaktadır.
Tarih boyunca yazılı dökümanlarda da Norveç Orman kedisine rastlanılmaktadır. Peter Friis ( danimarkalı bir din adamı) 1559 tarihinde ele aldığı dökümanda, norveç ormanlarında yaşayan üç kedi içerisinde norveç orman kedisini de kaleme aldığı bilinmektedir.

İkinci Dünya Savaşı esnasında çapraz çiftleştirmelere maruz kalmış ve norveç orman kedisi türü neredeyse yok olma eşiğine kadar gelmiştir. Fakat, 1930 tarihinde kurulan Norveç Orman Kedisi Kulübü sayesinde bunun önüne geçilebildi.

Norveç orman kedilerinin üstün avlanma becerilerini keşfeden Vikingler, gemilerinde bulunan fareleri yakalamak için Norveç orman kedilerini bir süre yanlarında götürmüşlerdir.

Norveç Orman Kedisinin Özellikleri

Norveç orman kedilerini soğuk hava şartlarında koruyan Çift katlı postları, onları kusursuz bir şekilde soğuktan korumaktadır. Bu kedi türü, iri yapılı kedi türleri arasında yer alır. Yetişkin Norveç orman kedisinin ağırlığı 10 kg’a kadar ulaşmaktadır. Güçlü yapıları, kasları, iri kemikleri ile pençeleri tam bir uyum içerisindedir. Bu tür özellikleri sayesinde kolay bir şekilde hareket kabiliyeti meydana gelir ve bu kedi türlerini iyi bir tırmanıcı yapar.

Uzun bir kuyruğu, sivri kulakları ve çok ilginç olan üçgensel yapıya sahip kafalarının olması bu kedi türünü ilginç kılıyor. Bu kedi türü bu özellikleri ile vaşaklara benzemektedir.
Norveç Orman kedilerinin kalın, uzun ve çift katmanlı kürkü mevcuttur. Bu kürkn iç tarafında ki tüyleri yün gibi yumuşaktır. Bu tüyler sayesinde soğuk havalardan korunmaktadır. Norveç orman kedilerinin sahip olduğu renkler mavi, kırmızı, siyah, gümüş, krem, kahverengi ve açık mavi renkleridir.

Oyun oynamaktan ve ev içerisinde sürekli hareket etmekten çok hoşlanırlar. Karakteri itibariyle ikide bir kucağınıza almayın sakın. Kafasına göre hareket eder, bağımsız olmayı her zaman kendisine kabul etmiş bir kedi türüdür. Zırt pırt ses çıkartmazlar, apartmanda beslenecek kedi türleri arasındadır.

Norveç Orman Kedisinin Karakteri ve huy özellikleri

Vahşi görünüşünün ardında tam bir arkadaş canlısı özelliği yatar, zeki olması ile kolay eğitilebilir kedi türleri arasındadır. Fakat duygusal olarak çok hassas bir yapıya sahiptir. Sabırlıdır, sevecendir, aynı zamanda çok iyi bir oyuncudur. Sahiplenen kişilere, ev içerisinde ki kişilere sadıktır ve onları korur. Bunların yanı sıra norveç orman kedisi sürekli hareket halinde olmayı sever, ev içerisinde kedilerin tırmanacakları aparatları alırsanız sürekli bir yerlere tırmandığına şahit olacaksınız.

Eğer bir norveç kedisi sahiplenecekseniz, yavru iken almanızı ve eğitip sosyalleştirmenizi tavsiye ediyoruz.

Norveç Orman Kedisinin Bakımı

Sürekli olarak yıkanacak kedi türü değildir. Fakat kürkleri suya karşı dayanıklıdır. Zırt pırt yıkamayın dememize aldırış etmeyin, haftada bir tarasanız bile yeterlidir. Taramayı ise paslanmaz çelik tarak ya da kaygan fırça kullanarak yapmalısınız. İlkbahar ve kış aylarında tüy döker. Tüy dökme dönemlerinde ise, üç ya da dört kere taranmaları yeterlidir. Gözlerinin kenarlarını bu zaman dilimlerinde temizlemeniz gereklidir. Çapraz mikrop bulaştırmamak için, temiz bir bez kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Ev içerisinde tırmanacak yer arar dururlar. Kediler için tırmanma aparatları almanızı tavsiye ediyoruz: Kedi ağacı ya da kedi kulesi alabilirsiniz.

Norveç Orman Kedisi – Sağlık

Bu kedi ırkı genellikle sağlıklı kedi türleri arasındadır. Tabi sağlıklı olması, bakım yapılmaması anlamına gelmez. Sürekli değilde, doğru bir bakım şarttır. Sık sık hasta olmaması için veteriner hekim kontrolünde bulundurmanız sizin yararınıza olacaktır. Diğer kedi türleri gibi yakalanabileceği (yatkın olabileceği) hastalıklar mevcuttur. İşte bazı hastalıklar:

  • Retina ile ilgili problemler
  • Kalça çıkığı
  • Hipertropik kardiyomiyopati (kalp kası hastalığı)
  • İdrar yolu enfeksiyonları
  • Tip IV glikojen depo hastalıkları
  • Sindirim kanallarında tüy yumakları

Norveç orman kedilerinin ortalama yaşam süresi 14 ila 18 yıl arasındadır. Bu yaşam sürelerine doğru bakım değişkenlik gösterir. Gerekli tedbirleri aldığınızda yaşam süresi farklılık gösterir, bakım yapmazsanız daha az yaşar, bakım yaparsanız daha uzun bir süre yaşar.

Beslenme

Norveç orman kedisi, isminden de anlaşılacağı üzere vahşi hayatın izlerini taşıyan kedi türüdür. Bu sebepten ötürü canı sürekli et ister. Bu kedi türü evcilleştirilmeden önce çok iyi bir avcıydı, bunu unutmayın! Bu sebepten ötürü, yüksek proteinli beslemeniz gerekiyor. Norveç orman kedilerine özel üretilen mama markaları mevcuttur, onları iyi seçip kedinize alabilirsiniz. Yüksek protein ihtiyacı sebebiyle biraz masraflıdır.

cihan

Merhaba ben cihan, yazı yazmasını ve yazıların paylaşılmasını seven bir insanım. Canlilar.net ile birçok yazıyı da büyük kitlelere paylaşmayı amaçlıyorum. Herşey canlılar için!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı