Kuşlar

Papağanım Sürekli Tüy Yoluyor, Çözümü Var Mı?

Papağanım tüy yoluyor

Papağanım sürekli tüy yoluyor çözümü var mı sorusu pek çok papağan sahibi tarafından merak edilmektedir. Çünkü papağanlarda tüy yolma sorunu oldukça ciddi bir sorundur. Bundan dolayı veteriner hekim tarafından tedavi edilmesi gerekir. Özellikle bu durum tüm tüylerini yolana kadar devam edebilmektedir. Bunun için tüy dökme mevsiminin dışında kalan zamanlarda tüylerini yolan bir papağana sahipseniz, bu durumu gözlemlemeniz önemlidir. 

Bu açıdan tüy yolma hastalığına sahip bir papağanda nelerin gözlemlendiğine dikkat ederek bu sorun konusunda yardım alabilirsiniz. Çünkü bu sorunun önüne geçebilmek için tek yapmanız gereken veteriner yardımı almaktır. Bunun için ise tüy dökme sorununun ne olduğunu ve hangi belirtilere sahip olduğunu bilmeniz gerekir.

Papağanlarda Tüy Yolma Hastalığı

Birçok veteriner papağanım sürekli tüy yoluyor çözümü var mı sorusu ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu sorun ilk olarak papağanın göğüs bölgesinde başlayarak bütün vücuduna yayılır. Birçok papağan bu soruna sahiptir. Her ne kadar bu sorun genel itibariyle psikolojik kaynaklı olsa da kimi zamanlarda cilt hastalığı nedeniyle de olabilmektedir. Bu açıdan ciddi olan bu hastalık, tedavi gerektirir. Genel olarak papağanlar ağızları yardımıyla tüyleri koparır. 

Fakat aynı zamanda kendilerini kaşıyarak da tüylerinin dökülmesine neden olurlar. Bundan dolayı tüy yolma hastalığına neyin neden olduğunu bilmek ve nasıl bir tedavi uygulanacağına karar vermek önemlidir. Çünkü bu durum sadece tedavi yöntemleri ile ortadan kaldırılabilmektedir. 

Papağanlar Neden Tüylerini Yolar?

Papağanım sürekli tüy yoluyor çözümü var mı sorusunun cevabından önce papağanınızın neden tüylerini yolduğunu bilmeniz tedavi süreci için önemlidir. Papağanların tüy yolmasına neden olan sağlık sorunları arasında alerjiler, bakteriyel enfeksiyonlar, parazit enfeksiyonları, vitamin eksikliği, iç hastalıklar, tüy köklerinde yapısal anormallikler ve hormonal bozukluklar yer alır. Bunun yanı sıra düşük nem oranı da papağanların tüylerini yolmasına neden olur. Çünkü papağanlar genel olarak aşırı nemli bölgelerde yaşamaktadır.

 Bu açıdan evin nem oranının düşük olması papağanların tüylerini yolmasının nedenlerinden biridir. Aynı zamanda kafes içinde kalmaya alışık olmayan papağanlar sıkıldıkları için de tüylerini yolar. Bunun için kafesin içerisine oyuncak veya çeşitli ürünler satın alarak papağanınızın tüylerini yolmasına engel olabilirsiniz. Bu duruma neden olan bir diğer etken ise dikkat çekme isteğidir. Eğer papağanınızın tüylerini yolduğu zaman kafesin yanına gidiyorsanız, bu duruma koşullanarak sizi yanına çekebilmek adına sürekli olarak tüylerini yolar. Son olarak obsesyon rahatsızlığı nedeniyle de papağanlar tüylerini yolabilmektedir. 

Papağanlarda Tüy Yolma Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Papağanım sürekli tüy yoluyor çözümü var mı sorusunun cevabı sorun psikolojik kaynaklı ise tedavidir. Tedaviye geçebilmek için ise önce nedenini bilmeniz gerekir. Hastalığın fizyolojik mi yoksa psikolojik mi olduğunu bilmeniz önemlidir. Bunun için gerekli testler yapılarak bu duruma neyin neden olduğu bilinebilir. Daha sonra nedeni ortadan kaldırmak ve veteriner tarafından reçete edilen ilacı kullanmak gerekir. İlaçlara ek olarak papağanınız gün içinde yeterince su içmeli, sağlıklı beslenmeli ve güneşin tadını çıkarmalıdır. Papağanlar ve hastalıkları temelde yalnızlık üzerine kuruludur. 

Bu yüzden ona bir oyun alanı vermeniz büyük bir öneme sahiptir. Güzel bir köşe kurarsanız, tek başına oynayacaktır. Müzik dinleterek, kuş belgeselleri veya çizgi film izleterek ya da arkadaş edinmesine yardım ederek tüy yolmanın üstesinden gelebilirsiniz. Aynı zamanda kafesini büyütmeniz, kafesin çevresine nemlendirici koymanız, kafesin içine kemirebileceği bir ağaç dalı koymanız, kafes içerisinde tırmanmasına yardımcı olacağı alanlar yaratmanız ve kafesin yerini değiştirmeniz de papağanınızın tüy yolmasına engel olabilir. 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı