Kuşlar

Papağanlarda En Çok Görülen Hastalıklar ve Tedavi Yöntemleri

Papağanlarda hastalıklar

Papağanlarda en çok görülen hastalıklar ve tedavi yöntemleri, papağan sahipleri tarafından araştırma konusu olmaktadır. Papağanlarda sık görülen hastalıkları ve tedavi yöntemlerini bilmek; papağanların uzun süre, sağlıklı yaşayabilmesi için önem arz etmektedir. Papağanları iyi gözlemlemek gerekmektedir. Rahatsızlanma durumlarında veterinere götürmek; papağan bakımı için önem arz eden bir konu olmaktadır.

Papağanlar Neden Hastalanır?

Papağanlarda en çok görülen hastalıklar ve tedavi yöntemleri konusunu merak eden insanlar papağanların neden hastalığını da sıkça sormaktadır. Papağanların hastalanması için birden fazla sebep bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi; papağana hastalığın başka kuştan bulaşmış olmasıdır. Kuşlar kendi aralarında salgın yayabilmektedir. Bu yüzden papağanların kafesine yeni bir kuş alırken sağlıklı olmasına dikkat etmek son derece önemlidir.

Bir diğer neden ise papağanların bağışıklık sisteminin zayıflaması sonucunda bazı enfeksiyonları kapabilmesidir. Bu durumun önüne geçmek için; besin içeriği zengin mamalar vermek ve meyveler yemesini sağlamak gerekmektedir. Papağanlar kirli ortamlarda bulunduklarında da hastalanabilmektedir. Yeme içme kaplarını ve kafesini temiz tutmak; papağanların hastalanmasının önüne geçmek demektir. 

Papağanlarda En Çok Görülen Hastalıklar

Papağanlarda en çok görülen hastalıklar ve tedavi yöntemleri her papağan sahibinin mutlaka bilmesi gereken önemli bir konuyu oluşturmaktadır. Papağanlar hakkında bilgi sahibi olmak, papağanların mutlu ve sağlıklı yaşam sürmeleri için gereklidir. Papağanlarda en sık rastlanan hastalıklar şöyle sıralanabilmektedir;

  • Mantar: Mantar, papağanlarda sıkça rastlanılan bir hastalıktır. Gagalarından başlayarak boyunlarına ve ayaklarına sonra da vücutlarında içeriye doğru yayılabilmektedir. İlerleyen aşamalarda ölümcül olabilmektedir. Mantar beyaz pulcuklar halinde kendini belli eden bir hastalıktır. Görüldüğü an tedavi için veterinere götürülmesi gerekmektedir. Veterinerin vereceği kremlerle ve uygun şampuanlarla mantar tedavisi kolayca yapılabilmektedir.
  • Giyardiya kisti: Bu hastalık papağan arasında yaygın ve bulaşıcı olan bir hastalık türüdür. Giyardiya kisti hastalığına yakalanan papağanlarda; kusma, halsizlik ve deride kuruluk sonucu pullanma görülebilmektedir. Veteriner tedavisi ile yazılan ilaçlar sonucunda papağan sağlığına kavuşabilmektedir.
  • Sindirim sistemi hastalıkları: Papağanlarda sindirim sistemi hastalıkları genelde kalitesiz mama ve hijyen eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Bu durumun yaşanmaması için özenle bakımını yapmak ve kaliteli yemlerden kullanmak gerekmektedir. Veterinerin tavsiyesi ile alınacak ilaç ve yemlerle tedavisi yapılmaktadır. 
  • Polyama virüsü: Papağanlar arasında yaygın olarak görülen bu virüsten korunma yolu aşıdır. Aşı ile virüsün bulaşması engellenmektedir. Tedavisi olmadığı için aşı çok önem arz etmektedir. Papağanı virüsten korumanın tek yolu aşıdır.
  • Papağan humması: Papağanlar arasında sık görülen bu hastalık kendini depresyon olarak belli etmektedir. Bunun yanında yemede düzensizlik ve gözde çapaklanma ile de belirtileri devam edebilmektedir. Tedavisi çok basittir. Antibiyotikle tedavi edilebilmektedir. Fakat aksatılması halinde ölümle sonuçlanabilmektedir.

Papağan Hastalıklarının Tedavisi

Papağanlarda en çok görülen hastalıklar ve tedavi yöntemleri kesinlikle aksatılmaması gereken bir konuyu oluşturmaktadır. Papağanların hasta olduğu sezilirse ve ufak da olsa belirti gösterilirse mutlaka veterinere danışmak gerekmektedir. Bu belirtilerin altında, tedavi gecikmesi durumunda, ölümle sonuçlanabilecek hastalıklar yatıyor olabilmektedir. Papağanlarda sık görülen hastalıkların tedavisi; veteriner hekim gözetiminde yapılmalıdır. 

Çevreden duyulan bilgilerle papağanlar tedavi edilmeye kalkışılmamalıdır. Bu durum papağanın daha çok hastalanabilmesine neden olabilmektedir. Papağanların tedavisinde hastalıklarına uygun kremler, ilaçlar, antibiyotikler ve besin takviyeleri kullanılmaktadır. Uygun tedavi sonucunda kolayca iyileşebilmektelerdir. Papağanların hastalandığı süreç boyunca her zamankinden daha fazla ilgilenmek onları mutlu edebilmektedir. Fakat oyun oynatılmaya çalışılmamalıdır. Halsizlik ve mutsuzluk durumları yaşandığı için oyun oynamaktan kaçınacaklardır. Papağan hastalıklarının tedavisi geciktirmeye ve ertelenmeye gelmeyecek bir durumdur. Veterinere götürerek uygun ilaçlarla tedavisinin sağlanması papağanların sağlıklı olabilmesi için gereklidir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı