Köpek Cinsleri

Pekinez Özellikleri, Bakımı ve Tarihçesi

Pekinez köpek türüne sahip olmak istiyorsanız, özellikleri, bakımı ve sağlık gibi sorunlarını mutlaka okumalısınız. Bu yazımızda pekinez köpek ırkının özellikleri, bakımı gibi konuları ele alacağız.

Pekingese olarak da bilinir. Kraliyet soyunun köpek türüdür. Pekinez köpek cinsi, süs köpeği kategorisinde yer alır. Görünüş itibariyle sevimli bir suratı olan bu kedi türünü en çok bayanlar seviyor. Bayanlar, bu kedi ırkının görüntüsüne hayran oluyor adeta. Sizlerde pekinez köpek türüne sahip olmak istiyorsanız safkan bir ırk olmasına kesinlikle dikkat edin. Bunun haricinde pekinez köpek türünün genetik hastalıkları oldukça yaygındır.

Köpek cinsleri arasında küçük yapısı ile dikkatlerini üzerine çeken Pekinez Köpek türü iyi bir aile köpeğidir. Oyun oynamaya oldukça meraklı ırklardan biridir aynı zamanda. Çocuklarla son derece uyumlu olan bu köpek türü, sahibine karşı da ilgilidir.

Enerji Düzeyi Yüksektir

Yabancılara Davranış – Orta
Koruma – Düşük
Eğitebilirlik – Düşük

 

Pekinez Cinsinin Özellikleri

Bu köpek türü, tehlike sezdiği an hemen saldırı pozisyonuna geçer. Sahibini korumak için canını tehlikeye atacak kadar cesurdur. Süs köpeği olması ile çok fazla sevecen tavırlar sergiler. Fakat, yabancı bir insan gördüğünde mesafeli tavırlar sergilemektedir. Pekinez köpek türü, oldukça inatçıdır ve kıskanç bir yapıya sahiptir. Ev içerisinde küçük çocuğunuzu bile kıskanacaktır, bu sebepten çocuğunza gösterdiğiniz sevgiyi Pekinez’e de göstermelisiniz. Ortalama yaşam süresi 13 ila 15 yıl arasındadır.

Pekinez Karakter özellikleri

Soylu bir yapısı olan bu köpek türü, sahibine karşı bağlıdır. Fakat yabancı bir kişi gördüğünde ona sevecen yaklalşmaz. Yukarı da yazdığımız bir ifade vardı: Pekinez köpek türü, süs köpeği olmasına rağmen cesur köpek türleri arasında yer almaktadır. Sahiplerine son derece bağlı bir türdür. Fakat, bu köpek türüne istemedikleri birşeyi yapmanız mümkün değildir. Bekçi ruhları vardır, havlama güdülerinin çok fazla gelişmiş olması sebebiyle en ufak bir tehlikede hemen havlarlar. Bu özellikleri onları bekçi köpeği haline de getirebilir.

Pekinez Tarihçesi

Kraliyet ailesinin soylu bir köpeği olan Pekinez, uzun bir tarihe sahiptir. 750 yıl öncesine kadar dayanan bir geçmişi bulunur. Eski bir çin köpek türüdür. Bu köpeğin popularitesinin artması ise Budizm’in yükseldiği zamanla aynı tarihtedir. Pekinez, aslanlara benzemesinden ötürü Budizm’in sembolleri arasında yer almıştır. Çin İmparatorluğu döneminde, özel bir ıslah yöntemi uygulanmıştır. Sayılarının azalması sebebiyle birçok ülkede koruma altında olan köpek türleri kategorisinde yer alır.

Pekinez Bakımı

Bu köpek türünün, bacak ve karın bölgesinde tüylenmeler fazla olduğundan dolayı bakımlarının doğru zamanda yapılması gerekiyor. Düzenli olarak tüy bakımı yapılmalıdır. Bunlara ek olarak kuru şampuan ve pudralama yöntemi ile temizlenmelidir.

Pekinez Sağlık

Pekinezler, genetik hastalıklara yatkındır. Bu sebepten ötürü pekinez köpeği sahiplenmeden önce annesinin ve babasının bir genetik hastalığı olup olmadını mutlaka kontrol edin. Birçok hastalığa yatkındır, bu sebepten ötürü mutlaka düzenli aralıklarla veterinere götürüp kontrol ettirmeniz gerekmektedir. Kilo almaya meyilli oldukları için, mutlaka diyet uygulanması şarttır. Yediklerine dikkat etmelisiniz.

cihan

Merhaba ben cihan, yazı yazmasını ve yazıların paylaşılmasını seven bir insanım. Canlilar.net ile birçok yazıyı da büyük kitlelere paylaşmayı amaçlıyorum. Herşey canlılar için!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı