Köpek Bakımı ve SağlığıKöpek Cinsleri

Pitbull Sahiplenecek Kişilere Bazı Öneriler

Dünyanın en saldırgan ve agresif köpek cinslerinden birisi olan Pitbulları sahiplenmeden evvel dikkat etmeniz gereken belli başlı uyarılar.

İlk Defa Pitbull besleyecekler ve sahiplenecek kişiler için bazı ufak tavsiyeler! Bunları okumadan pitbull sahiplenmeyin. Siz nasıl eğitirseniz, pitbull köpeğiniz öyle olur. Ve unutmayın, sosyalleşmiş köpekler kolay kolay insanlara saldırmazlar.

Bir köpeği sosyalleştirmek için, öncelikle yavruyken dışarıya çıkartmalısınız. Çiğ et vermemelisiniz, pitbull köpeğinizi kesinlikle kapalı alanlarda (karanlık depo gibi yerler) yetiştirmemelisiniz.

Öncelikle pitbull beslemenin ülkemizde cezası olduğunu unutmayın. Bu konuda sizleri uyarıyoruz.

  • Pitbull yavru olduğu zamanlarda, fazla inatçı bir yapıya sahiptir. Öncelikle eğitimlerini daha yavru iken vermeniz gerekiyor. Aynı zamanda sosyalleştirmeniz gerekecektir.
  • Pitbull cinslerinde, insanlar gerekli ilgiyi ve alakayı mutlaka göstermelidir.
  • Pitbull cinsi köpekler, büyümeden evvel mutlaka sık sık sokaklarda ve halka açık yerlerde gezdirilmelidir. Yoksa, gördüğü herşeye saldırmaya başlarlar.
  • Pitbull, disiplini sever.
  • Pitbull cinsi köpekler, saldırgan olmasalar bile kas yoğun bir vücuda sahip oldukları için, insanlar bu cins köpekleri kolay kolay kontrol edemezler. Lütfen bunu göz önünde bulundurun.

Pitbull Beslenmesi

  • Eğer pitbull sahiplenmeyi kafaya koyduysanız ve mama tercih ediyorsanız mutlaka yüksek kalorili ve yüksek proteinli mamaları tercih etmelisiniz. Yumurta, sığır eti, tavuk, tohumlar ve süt gibi kaynaklar bu dağılımın içerisinde %30 oranından daha az olmamalıdır. Buna dikkat etmelisiniz.
  • Karbonhidratlar, sürekli hareketli olan köpeklere, enerji vermek için bulunmalıdır. Karbonhidrat oranı ise %15-17 oranında olmalıdır. Karbonhidratlara örnek: yulaf ezmesi, patates, pirinç, nohut gibi seçenekler olabilir.
  • Yağlar köpeklerde önemli bir detay olarak bilinir. Köpek sağlığında yağlar da önemli rol oynar. E,D,A ve K vitaminlerinin emilimi için, bazı yağlara ihtiyaç duyulur. Mama tercih ederken, mama’da %20 oranında sağlıklı yağların olmasına dikkat edilmelidir.
  • Mamalarda, lif kaynaklarıda olmalıdır. Lif bulunan mamalar, sindirim sistemini rahatlatmaktadır. Lif oranı ise %5 civarında olabilir, fazlası kabızlık yapmaktadır.

Pitbull Beslemek Yasak mı ?

Türkiye Cumhuriyeti’nin 5199 no sayılı Hayvan Koruma Kanunun Yasaklar Başlıklı 14. Maddesinde;

l) Pitbull Terrier, Japanese Tosa gibi tehlike arz eden hayvanları üretmek; sahiplendirilmesini, ülkemize girişini, satışını ve reklamını yapmak; takas etmek, sergilemek ve hediye etmek.

bu madde üzere, beslemek, üretmek, sahiplenmek gibi işlemler tamamen yasaktır.

 

 

Etiketler

cihan

Merhaba ben cihan, yazı yazmasını ve yazıların paylaşılmasını seven bir insanım. Canlilar.net ile birçok yazıyı da büyük kitlelere paylaşmayı amaçlıyorum. Herşey canlılar için!

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı