Köpek Cinsleri

Pomeranian Boo Köpek Cinsi Özellikleri ve Bakımı

Genellikle ruh halleri: neşeli, enerjik, sempatik kısaca cana yakın köpek ırkıdır. Apartmanda yaşayan insanlar tercih edebilirler. Ev içerisinde çok hareketli bir köpektir bunu belirtelim. Fakat, sıcağa karşı dayanıksızdırlar. Genellikle serin yerde tuıtmanız, onların sağlığı için çok önemli faktörler arasındadır. Eğer bir Pomeranian Boo bakacaksanız mutlaka dışarı çıkartıp gezdirmeniz gerekir. Uzun mesafeler yürüdüğünde kesinlikle yorulmazlar. Kendilerine özgü yürüyüş stilleri vardır, kolayca fark edilebilir. Çok seri ve hızlı bir şekilde adımları atabilirler. Dışarı çıkarttığınızda mutlaka tasma takmalısınız, ufak ve narin vücuda sahip olmaları sebebiyle, gezdirirken diğer köpekler tarafından saldırıya maruz kalabilirler.

Pomeranian Boo köpek cinsleri keskin zekası ve kolay eğitimi ile her insanı büyülemektedir. Bu özellikleri yanı sıra, umursamaz bir tavırları vardır. Saldırgan bir yapıya sahiptirler, hiçbir şekilde birşeyden korkmazlar. Onların öyle narin olduklarına ve sevimli durduklarına bakmayın! Yavru iken beslediğinizde, onlara sahip olduğunuzu ve sözünüzün dinleyeceğini iyi tembih etmelisiniz. Aksi tavırları yüzünden ilerleyen zamanlarda söz dinlememe gibi sorunlar çıkabilir çünkü. Bunların yanı sıra, uysal karakteri ve sevgi dolu karaktere de sahiptir. İnsanlar bu özellikleri sebebiyle genellikle tercih etmektedirler.


Pomeranian Boo # Sosyalleştirme

Ev içerisinde birden fazla canlı türü besliyorsanız, mutlaka Pomeranian Boo köpek cinsi ile iyi anlaşacaklarından emin olun. Yavruyken sosyalleştirdiğiniz de diğer köpeklerle, kedilerle çok iyi anlaşırlar. Küçük çocuğunuz var ise mutlaka dikkat etmelisiniz. Küçük çocuklar istemeden de olsa bazen bu köpek cinsini hafifçe yaralayabilir ve ya canını yakabilir. Bu durumlarda Pomeranian Boo köpeğiniz, bazen çocukları bile ısırabilirler. Bu sebepten ötürü, evde küçük çocuğunuz varsa mutlaka yalnız bırakmamalısınız. Oyun oynamayı çok severler. Sahibine sadıktırlar, sahibine kesinlikle yakın olmayı tercih ederler. Pomeranyalı’lar sahibinin kucağında gezmekten keyif duyarlar.

Pomeranyalı ırkı köpekler, diğer köpeklerin zekâ seviyesine göre daha yüksek zekâya sahip köpek cinsidir. Tuvalet eğitimini kolay öğrenebilir. Yabancı bir kişi gördüğünde ise anında havlar. Bu havlama eğiliminden ötürü gerektiğinde iyi bir bekçi köpeği olabilir. Ufak yapıları sebebiyle evde ayağınızın dibinde dolanırken üzerine basmayın, ev kazalarına karşı önlemler alın.

Pomeranian Boo köpek cinsi, 7-10 ay arasında yetişkinliğine tamamen ulaşırlar. Siyah ya da kürk renginde narin burunları, sivri uçlu dik kulakları bulunur. Göz renkleri ise badem şeklinde parlak görüntüye sahiptirler. Dişleri makas ısırışı biçiminde kapanmaktadır. Tüy yapısı gürdür, uzun ve kabarık tüy yapıları ile dikkatleri üzerine çeker. Pomeranian Boo köpek cinslerinde erkekler yılda bir tüy dökerler. Dişilerde ise, sıcak havalarda ve ya doğumdan sonra döktükleri bilinir.

Pomeranian Boo # Bakımı

Genellikle günlük fırçalamak en ideal yöntemdir. Diğer köpek türlerine göre daha az tüy üretirler. Özel şampuanlar ile yıkamanız gerekmektedir. Özel şampuanlar kullandığınızda, pirelenme riski minimuma inecektir.

Veteriner hekim kontrolünde olmalıdır. Sıklıkla veterinere götürmeniz gerekmektedir. Göz çevresinde çapaklanma sorunu olabilir, bu sebepten ötürü göz bölgesi sık sık temizlenmesi gerekmektedir. Dişlerini ise sık sık fırçalamalısınız. Eğer ki su döktüğünüzde ağzına öksürürse, çene altını okşarsanız öksürük kesilecektir.

Pomeranian Boo # Fiziksel Özellikleri

Kilo ve Yükseklik:

Erkeklerde maksimum kilo 4 kg’dır, dişilerde ise, 1-2 kg arasında değişmektedir.
Erkeklerde yükseklik 30 cm’dir, dişilerde ise 19 cm’dir.

Pomeranian Boo köpek cinsinin ortalama yaşam süresi 13 yıl ila 16 yıl arasında değişmektedir. Bu köpek türüne sahipseniz, özenerek bakım yapıyorsanız 19-20 yıl arasında da yaşayabilmektedirler.

Pomeranian Boo # Yakalabilecekleri Hastalıklar

Pomeranian Boo köpek cinsinin yatkın olduğu hastalıklar şu şekildedir: Cilt hastalıkları, Göz enfeksiyonları, Hipofiz cücelik, Epilepsi, bazı kalp hastalıkları, Diz kapaı çıkığı ver ufak yaşta diş kaybı gibi hastalıklara yatkındır. Bu hastalıklar başına gelebilir diyemeyiz, sadece bu hastalıklara yatkın olduğunu belirtmek istedik.


[alert type=”info” close=”false”]

Pomeranian Boo’nun 3 farklı türü vardır

[/alert]

Bunlar: oyuncak tipli, tilki tipli ve oyuncak ayı tipli olarak 3 gruba ayrılır.

Tilki tipi pomeranian

Görünüş olarak tilkilere benzerler, diğer tiplere göre daha uzun burun yapısı vardır. Genetik yapısı itibariyle Alman Spitz ırkı köpeğe daha yakındır bu tip. Diğer köpek cinslerine göre daha ufak kabul edilmektedir.

Oyuncak Bebek yüzlü pomeranian

Bu tip daha çok ayıcık suratına benzemektedir. Pom, Ponpom ya da babydoll pomeranian olarak da anılmaktadır. Bu türde burun daha geniştir ve gözleri biraz daha iri ve yüksek yapıya sahiptir.

Ayıcık Kafalı pomeranian

En değerli Pomeranian türü olarak bilinir. Yüz şeklinde farklılıklar bulunmaktadır. Burnu çok kısadır ve yumuşak bir yüze sahiptir. Gözleri burnuna daha yakındır ve daha dolgun bir görüntüye sahiptirler.

Etiketler

cihan

Merhaba ben cihan, yazı yazmasını ve yazıların paylaşılmasını seven bir insanım. Canlilar.net ile birçok yazıyı da büyük kitlelere paylaşmayı amaçlıyorum. Herşey canlılar için!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı