Köpek Cinsleri

Rottweiler Köpek Cinsinin Özellikleri, Bakımı ve Tarihçesi

Rottweiler köpek cinsi, insanlık tarihinde bilinen en eski köpek ırklarından biridir. Ülkemizde telaffuzu "Rotvaydır" olan bu köpek türünün, geçmişi Roma İmparatorluğuna kadar uzanmaktadır.

rottweiler köpek türü
rottweiler köpek türü

Tarih boyunca bekçi köpeği olarak kullanılan ve sahiplerine sadık olması ile tanınan Rottveiler köpek cinsi en vahşi köpek türleri arasında yer almaktadır.

Eski Roma İmparatorluğu döneminde, ordu mensupları tarafından Rottweiler köpek türü: bekçi köpeği ya da ordu köpeği olarak kullanılmış ve yetiştirilmeye devam edilmiştir.


Rootweiler köpek cinsinin tarihçesi

Rottweiler köpek türü hakkında tarihi kaynaklarda yer alan bilgilere göre : eski roma dönemine kadar uzandığı bilinir. Fakat bu tarih aralığı hakkında net bilgiler bulunmamaktadır. Roma İmparatorluğu döneminde etkin rol oynayan bu köpek türü ordu mensuplarını koruma görevi üstlenmiştir, aynı zamanda ordu mensuplarını yönlendirme görevini de üstlenmiştir. 7
Cornelius‘a ‘ göre Romalılar, I. yüzyılda Almanyayı işgal ettiklerinde, koyunlarını korumak amacıyla Rottweiler köpek cinsini beslemişlerdir. Tarihler 74. yılı gösterdiğinde ise Alp Dağları’nda Rotweiler isminde bir şehir kurulmuş ve bu şehirde rottweiler köpek cinsi beslenmiştir. Bazı kaynaklarda bu bilgiler bulunmaktadır.

Rottweiler köpeği özellikleri

  • Tam bir koruma ve bekçi köpeğidir.
  • Vücudu oldukça güçlüdür ve atletik yapısı vardır.
  • Sahiplerine karşı son derece sadık olması ile bilinmektedir.
  • Güçlü çene yapısı bulunmaktadır.
  • Geniş kafa yapısı vardır
  • Üçgen şeklinde kulak yapısı vardır
  • Genellikle siyah renkte olan burnu vardır
  • Kısa tüylüdür.
  • Kendinden emin hareket eder, tanıdıklarını korur ve kollar.

Rottweiler köpeği bakımı

Rottweiler köpek türü, özgürlüğüne son derece düşkündür. Bu sebepten ötürü, apartmanda beslenecek köpek türleri arasında yer almaz. Müstakil eviniz var ise ya da ağaçlık alanlarda yaşıyorsanız bu köpeği beslemenizi öneririz.

Günlük egzersiz hareketlerini karşılamanız gerekir, sık sık dolaştırmanız ve enerjisini atması gerekir.

Rottweiler köpek cinsinin bakımı pek zahmetli değildir, haftada bir kere taramanız yeterli olacaktır.Mama seçiminde ise, kuru mama tercih etmelisiniz. Yediği yiyeceklere sürekli dikkat etmelisiniz.

Beslenme

Vücut yapısı ve güçlü olması sebebiyle, Rottweiler köpek cinsinin beslenmesine sürekli dikkat etmek gerekir. Bu köpek türünün özelliğini kaybetmemesi ve sağlıklı yaşaması için, kuru mama ya da veteriner hekimin önerdiği mamaları tercih etmelisiniz. Ortalama yaşam süresi : 8 ila 10 yıl arasındadır.

Sağlık

Bu köpek türünün herhangi bir kronik hastalığı bulunmamaktadır. Fakat, kilo almaya meyilli oldukları için beslenmesine dikkat etmeniz gerekir. Uzmanlar bu köpek türü hakkında yeterli egzersiz ve bakımın yapıldığında uzun süre sahibine arkadaşlık edebileceğini belirtiyor.

Not: Rottweiler köpek cinsi üzerinde otoriter olmanız gerekiyor. Otoriter sağlayabileceğinizden emin olacaksanız besleyin. İlk defa köpek besleyen kişiler için rottweiler köpek cinsini tavsiye etmiyoruz. Unutmayın kötü köpek yoktur, kötü sahip vardır!

cihan

Merhaba ben cihan, yazı yazmasını ve yazıların paylaşılmasını seven bir insanım. Canlilar.net ile birçok yazıyı da büyük kitlelere paylaşmayı amaçlıyorum. Herşey canlılar için!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı