Köpek Bakımı ve SağlığıKöpekler

Rutin Köpek Bakımı

Köpek Bakımı

Rutin köpek bakımı yapılmadığı zaman köpekte pek çok hastalık ya da sorun çıkabilmektedir. Bu nedenle köpeklerin rutin bakımına önem vermek ve hiçbir zaman atlamamak oldukça önemli bir konudur. Sadece köpeğin ihtiyaçlarını giderken bakım içerisinde değildir. Aynı zamanda sevmek, ilgi göstermek, egzersizlerine zaman ayırmak, köpeği temizlemek de onun rutin bakımında olması gerekir. Bu sayede köpek daha mutlu ve kaliteli bir yaşama sahip olur.

Köpek Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır?

Rutin köpek bakımı içerisinde ilk olarak köpeğin temizliği yer almalıdır. Köpeğin ayda 1 kere yıkanması gerekir. Özellikle sürekli dışarı çıkan köpekler kire ve toza maruz kaldığı için ayda 1 kere bu kirlerden arınması gerekir. Aynı zamanda düzenli olarak yıkanmak kötü kokunun da önünde geçecektir. Yaz aylarında köpeğin serinlemesi adına 3 haftada 1 banyo yaptırmak gerekebilir. Köpeklerin rutin bakımları içerisinde mutlaka bulundurulması gereken tırnak bakımı da en az ayda 1 kere yapılmalıdır. Köpeklerin tırnakları yere değmeye ve ses çıkarmaya başladığı zaman da kesilebilir. Tırnak kesimi yapılırken tırnak aralarındaki kirler de aynı şekilde temizlenmelidir. Köpeklerin günlük rutinlerinin içerisinde diş temizleme bulundurulmalıdır. 

Özel diş macunu ve özel diş fırçası ile her gün dişlerinin temizlenmesi gerekir. Diş temizleme mendilleri ve su katkı maddeleri ile de ağız ve diş temizliği yapılabilir. Önemli olan bunun rutine bindirilmesidir. Köpeğin bakımı içerisinde günlük olarak mutlaka egzersiz de yapılmalıdır. Çoğu köpek cinsi enerjik olur ve bu enerjilerini atabilmek için egzersize ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle tuvalet ihtiyaçlarını karşılamak için dışarı çıkarıldığı zaman onunla egzersiz yapmak önemlidir. Sadece egzersiz değil aynı zamanda onunla oyun oynamak da enerjisinin atılmasına yarayabilir. Fiziksel olarak yapılan egzersizler köpeğin daha mutlu olmasını da sağlar. 

Aynı zamanda dışarıda enerjisini attığı zaman ev içerisinde daha sakin olacaktır. Bununla birlikte köpeğin mama ve su kabı da düzenli olarak temizlenmelidir. Günde 1 ya da yemek sıklığına göre 2 kere sıcak bir suyla kapların temizlenmesi ve yenilenmesi gerekir. Fakat kimyasal bir maddeyle yıkamamaya özen gösterilmelidir. Suyla bu kimyasal maddeler tam olarak temizlenmezse köpek zehirlenebilir. Bu nedenle sıcak bir suyla bakterileri öldürmek yeterli olacaktır. Sevgi de köpek bakım rutinlerinde neredeyse günün her anında olmalıdır. Köpekler sevgi seven canlılar oldukları için aile üyeleri her zaman ilgilenmeli ve sevmelidir.

Köpek Veteriner Rutini Nasıl Olmalıdır?

Rutin köpek bakımı içerisinde köpeğin veteriner sağlık muayenesi de bulundurulmalıdır. Yıllık olarak düzenli bir şekilde köpeğin her şeyine bakılmalıdır. Eğer köpeğin rahatsızlığı varsa ve önceden teşhisi yapıldıysa bu sıklık daha da artırılabilir. 6 ayda bir gibi bir süreye de indirilebilir. Köpek yavruyken tüm aşılarının yapılmış olması da önemlidir. Yetişkinlik döneminde de köpeklerin bazı aşıları tekrarlaması gerekir. Bu tekrarlar sırasında köpeğin rutin veteriner bakımlarında da bakılabilir. Özellikle genetik olarak bazı hastalıklara yatkın olan köpeklerin veteriner rutinlerini asla aksatmaması gerekir. Erken teşhis her zaman her hastalıkta çok önemlidir. Köpeklerin ağrılarını çok fazla belli eden canlılar olmadıkları için pek çok hastalık da bu rutin kontrollerde kendisini göstermiş olacaktır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı