Köpek CinsleriKöpekler

Sahibine En Düşkün Köpek Türleri

Sahibine düşkün köpekler

Sahibine en düşkün köpek türleri bir diğer terimiyle en sadık köpeklerdir denilebilir. Her köpeğin sahibiyle arasındaki bağ diğer kişilere ve hayvanlara göre olan bağdan biraz daha farklıdır. Her köpek sahibine sevgi, şefkat ve sadakat gösterir. Fakat bazı köpek türleri karakterinden dolayı sahiplerine daha çok bağlı ve sadık olabilir.

Alman Çoban Köpeği

En zeki, en popüler, en zeki ve en sadık olan köpek cinsi olarak bilinen tür Alman Çoban Köpeğidir. Bu köpekler çok zeki olduğu için eğitim alırken sahipleri hiç zorlanmaz. Hatta pek çok ülkede polisiye ve askeriye gibi alanlarda tercih edilmektedir. Bu cins sahiplerine karşı çok sadıktır. Tanıdığı ve sevdiği kişilerle arasında çok farklı bir bağ kurarlar. Bölgelerine ve ailelerine karşı aşırı korumacı davranışlar sergilerler. Profesyonel bir eğitim almaları ve erken dönemde sosyalleşmeleri bu köpek cinsi için önerilmektedir.

Akita İnu

Akito inu köpek cinsi karakterinden ötürü çok yanlıdır. Yani hem sıcak kanlı hem cana yakın olmalarıyla birlikte yabancılara karşı her daim tetiktelerdir. Bununla birlikte çok cesur canlılardır. Bu köpek türleri o kadar sadıktır ki bu özellikleri sayesinde filmlere konu olmuşlardır. Özellikle dünya çapında ses getiren bir filmin başrolünde bu köpeğin cinsi yer almıştır. Koruma iç güdülerinin ileri düzeyde geliştiği bilinmektedir. Bununla birlikte Japonya’da Akita inu köpek cinsinin sağlık ve şans getirdiğine inanılır.

Boxer

Sahibine en düşkün köpek türleri denildiği zaman Boxer köpek türünün de atlanmaması gerekir. Sarkık suratı ve kaslı vücuduyla oldukça asil bir duruşa sahiptir. Aynı zamanda dış görünüşü ile karakterize bir görünüme sahiptir. Sahiplerine karşı çok koruyucu davranırlar. Bu da onların sahiplerine karşı ne kadar sadakatli olduğunu gösterir. Ailelerinde bulunan her kişiye ayrı bir özel bağ kurarlar, aynı zamanda ailesine oldukça düşkündür. Bu tür lideri olarak bir kişi benimser. O kişiyle aralarına hiç kimse giremez. Bu aynı zamanda duygusal bir bağdır. Boxer köpek cinsi duygusal yapıları nedeniyle yalnız kalmayı hiç sevmezler. Ayrılık kaygısı bu cinste oldukça yaygındır. Bu sebeple boxer cinsleri yalnız bırakılmamalıdır. Eğer yalnız bırakılmaları gerekiyorsa zaman geçirebilecekleri sevdiği oyuncaklarla endişelerinin azaltılması gerekmektedir. Yalnız kalma korkuları yüzünden Boxer köpek türünde depresyon gibi pek çok psikolojik rahatsızlık görülmektedir.

Yorkshire Terrier

Vücut yapısı olarak çok küçük bir boyutu olsa da devasa sadakati ile en sadık köpek türleri arasında yer alır. Türkiye’de oldukça popüler olan bu köpekler küçük olmalarıyla birlikte çok cesaretlidir. Sahipleriyle kurdukları özel bağ bir süre sonra kıskançlığa dönebilir. Sahiplerine yaklaşan yabancı kişilere karşı sinirli bir tepki verebilirler. Cesaretleri ve zekası bu gibi durumlarda onları zor duruma sokabilir. Erken sosyalleştirilmediği zaman sokaktaki canlılara ya da insanlara karşı sıcak olmayan davranışlar sergileyebilirler.

Saint Bernard

Sahibine en düşkün köpek türleri arasında tabii ki Saint Bernard cinsi de yer almaktadır. Muhteşem tüyleri ve devasa vücuduyla oldukça sevimlidirler. Bu köpek türü de sadakati ile dünyaca ünlü bir filmin başrolündeki köpeğin cinsindedir. Ailelerine çok sadık olmalarıyla birlikte yabancı insanlara ve hayvanlara karşı da oldukça naziktirler. Sahiplerini memnun etmek için her şeyi yaparlar.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı