Kedi Cinsleri

Scottish Fold Kedi Türü

Sevimli görünüşü ve insanların gözünde farklı karakteri ile ünlenen Scottish Fold kedi türü, tüm kedi severler tarafından en çok sevilen kedi türleri arasında yerini korumuştur. Karakteri ve muazza görünüşü ile birçok insanı hayran bırakmıştır adeta.

1961 senesinde İskoçya’da W. Ross adında bir çiftçi tarafından keşfedilmiştir. Scottish Fold kedi türü, düz kulaklı bir kedi tarafından dünyaya getirilirken, babası ise bilinmeyen bir ırk’a mensuptur. Bazı yabancı kaynaklarda babası British Shorthair olarak bilinmektedir, fakat net olarak kökeni hakkında bilgi sahibi değiliz. Scottish Fold kedisinin annesi düz kulaklıdır, fakat babasının kulağına dair bir bilgi bulunmamaktadır. Diğer kedi türlerine göre daha değişik bir kulağa sahiptir.

Cat Fanciers Association (CFA), yaptığı araştırmalar sonucu şampiyonluğu ele geçiren Scottish Fold kedi türü, en sevilen ve en çok bakılan ırklar arasında liderliği ele geçirmiştir.
Bu farklı kulak yapısı ile 1960 tarihinde Scottish Fold kedisi Governing Council of the Cat Fancy kuruluşu tarafından resmi olarak kedi ırkı olarak tanınmıştır. Resmi olarak tanınmasından 10 yıl sonra ise, kulağında bulunan farklı yapının bazı enfeksiyonlar ya da genetik bozukluklardan kaynaklandığı tespit edilmiştir.

1966 tarihinde Bu hastalığın genetik olması ile hasta kayıt kabul işlemleri tamamen durdurulmuştur. Bu olaydan sonra genetik mühendisler, bu teşhis sonrasında Scottish Fold kedi türünü Amerika’ya götürerek bu genetik hastalığa karşı mücadele etmişlerdir. Bu mücadele sonrasında Carnivor Hastanesi Genetik Araştırmacısı Dr. Nail Todd’ın önderliğini yaptığı araştırma sonucunda 3 yavru yetiştiricilere verilmitşir. Daha sonrasında üremesine başlanmıştır.
1973 tarihinde ise resmi olarak tanınmasında hiçbir engel bulunmamıştır. Bu enfeksiyon olayından 5 sene sonra şampiyon statüsü ile şampiyonluğu tasdik edilmiştir.

Scottish Fold Özellikleri

  • Karakteri: akıllı, cana yakın, uysal ve sakindir.
  • Kısa tüyleri mevcuttur.
  • İçe doğru kıvrık kulağa sahipleridr.
  • Orta büyüklükte gövdeye sahip kedi türüdür.
  • Kuyrukları ise ince ve kısadır.
  • Vücut ağırlıkları 4-7 kg arasındadır.
  • Yaşam süreleri 13 ila 15 sene arasındadır.
Etiketler

cihan

Merhaba ben cihan, yazı yazmasını ve yazıların paylaşılmasını seven bir insanım. Canlilar.net ile birçok yazıyı da büyük kitlelere paylaşmayı amaçlıyorum. Herşey canlılar için!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı