Kuşlar

Sevda Papağanı Özellikleri ve Bakımı

Sevda Papağanı

Sevda papağanı özellikleri ve bakımı kolay ve dikkat edilmesi gereken bir süreci oluşturmaktadır. Sevda papağanları ile cennet papağanları karıştırılan iki tür olmakla birlikte; birbirlerine çok benzemektedir. Sevda papağanları cennet papağanlarını da kapsayan genel bir tür olarak bilinmektedir. Sevda papağanları özelliklerini bilmek bakımını düzgün yapabilmek için önemli olmaktadır.

Sevda Papağanı

Sevda papağanı özellikleri ve bakımı konusu için sevda papağanlarını tanımak gerekmektedir. Sevda papağanları 12-20 cm boyutuna sahip küçük bir kuş türüdür. Güzel görünüşleri ile dikkat çekmektelerdir. Sevda papağanları güzelliklerinin farkında oldukları için tüylerinin bakımına oldukça önem vermektelerdir. Sevda papağanlarının birçok çeşidi bulunmaktadır. Bunlar renklerine göre de ayrılmaktadır. Bazı sevda papağanlarının isimleri şöyle sıralanabilir;

  • Mavi taçlı sevda papağanı
  • Yeşil yanaklı sevda papağanı
  • Güneş(sarı) sevda papağanı
  • Jenday sevda papağanı
  • Nanday sevda papağanı

Sevda Papağanı Özellikleri

Sevda papağanı özellikleri ve bakımı sevda papağanı sahiplenmek isteyen için bilinmesi gereken bir konudur. Sevda papağanları; Güney Amerika kökenli bir kuş türüdür. Sevda papağanları konuşkan bir yapıya sahiptir. Kelime öğrenmenin aksine daha çok ötmekten hoşlanmaktalardır. Sevda papağanı sahiplenecek kişilerin bundan rahatsız olmamaları gerekmektedir. Müzik dinlemekten ve ötmekten çok keyif almaktalardır. Sevda papağanları hareket etmeyi de çok sevmektedir. Bu yüzden kafeslerinin geniş olması gerekmektedir. Gün içinde belirli oyunlar oynamayı sevmektelerdir. 

Kafeslerinden dışarıda uçma eğitimleri oldukları için her gün mutlaka kafeslerinden çıkarılıp etrafta rahatça hareket etmelerine izin verilmesi gerekmektedir. Sevda papağanları psikolojik olarak güçlü olmalarıyla bilinmektelerdir fakat yalnız ve ilgisiz kalmaları onları depresyona sokabilmektedir. Bu yüzden gün içinde ilgilenmek ve konuşmak gerekmektedir. 

Sevda papağanları tanımadıkları insanlara karşı hırçın ve agresif tavırlar sergileyebilmektedir fakat tanıdığı ev ahalisine karşı çok sıcakkanlıdır. Hareketli olması nedeniyle eğitim verilmesi zor olmaktadır. Bu yüzden sabırlı olunması gerekmektedir. Sevda papağanları temizliklerine ve görünüşlerine çok önem vermektedir. 

Sevda Papağanı Bakımı

Sevda papağanı özellikleri ve bakımı, sevda papağanlarının temiz olması nedeniyle zor bir süreç olmaktan çıkmaktadır. Sevda papağanları tüylerinin görüntüsüne oldukça önem vermektedir. Bu yüzden banyo yapmayı ve suyu sevmektedir. Su dolu bir kapla oynamasına ve banyo yapmasına izin vermek gerekmektedir. Eğer suyu görünce kaçıyorsa zorlamamak gerekmektedir. 

Nadir de olsa suyu sevmeyen sevda papağanları olabilmektedir. Sevda papağanları hareketli oldukları için kafeslerinin büyük olması gereklidir. Papağanlara özel olarak üretilmiş kare veya dikdörtgen kafesleri almak önem arz etmektedir. Yuvarlak kafesler güvensiz ortam hissi yarattığı için sevda papağanlarının strese girmesine ve hastalanmasına neden olabilmektedir. Sevda papağanları kafesleri içinde de oyun ve hareket halindedir. Bu yüzden uzuvlarının bir yere çarpmaması için de geniş kafes almak önem arz etmektedir. Geniş kafeste oyuncakların bulunması; sevda papağanlarının mutlu olmalarına fayda sağlamaktadır. Sevda papağanları farklı tatları denemeyi seven canlılardır. Yeminin kaliteli olması sağlığı açısından önem arz etmektedir. Buna ek olarak veteriner tavsiyesi işe çeşitli meyveler, bitkiler, yemişler verilebilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken konu; yağ bakımından yüksek yemişlerin verilmemesidir. Bu tür tohumlar ve yemişler; küçük papağan türlerinde karaciğer hastalıklarına yol açabilmektedir. Sevda papağanları bakımında diğer dikkat edilmesi gereken konu ise; hastalık durumlarıdır. Sevda papağanları sürü ile yaşamayı sevmektedir. 

Sürü halindeyken doğaları gereği hastalık durumlarını saklama eğiliminde olmaktalardır. Bu yüzden hastalandığında belli etmeyen kuş türü olarak bilinmektedir. Durumun vakit geçmeden anlaşılması için iyi gözlem yapmak gerekmektedir. Kusma, ishal gibi net belirtilerin yanında hareketlerinde anormallik ve normalden farklı olarak neşesizlik görülüyorsa mutlaka veterinere götürmek gerekmektedir. Sevda papağanlarının bakımı oyun oynandığı, ilgi gösterildiği, yeterli besin takviyesi yapıldığı sürece çok basit olmaktadır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı