Kedi Cinsleri

Sfenks Kedisinin Özellikleri, Bakımı ve Tarihçesi

Görünüşü ile, kedi cinsleri arasında en farklı görünüşe sahip olan Sfenks kedisi ile tanışın! Kendine has özellikleri ile en çok sevilen kedi cinsleri arasında yerini korumaktadır. Bu kedi türünün tamamen kendine has yapısı vardır, diğer kedilere göre tüysüz olması bu özelliklerinin başında gelmektedir. Vücut yapıları sarkık deriye sahiptir, belki de insanların en fazla tercih ettiği kedi cinsleri arasında halen daha yerini koruyordur. Dünya üzerinde en çok Kanada ülkesinde bu Sfenks kedi türü bulunmaktadır.


Vücut Yapıları – Özellikleri

Vücut Rengi: Tüm Renklere Uygun

Ülke: Kanada / Toronto
Üreme Oranı: Orta Seviye
Boyut: 3-5kg Aralığında
Tüy Dökümü: Tüy Dökmez
Karakteri: İyi Huylu, Akıllı ve Uysal
Tüy Yapısı : Tüysüz, Az tüylü
Kürk : Yok
Kuyruk:Tüysüz, İnce.
Gövde: Sert, Kalın Kaslı
Bakımı: Zor ve Sürekli

Uysal yapıları ve iyi huylu olmaları ile onu sevmemek elde değil. Ona dokunduğunuzda bile size çok farklı bir enerji katacaktır. Sizlerde Sfenks kedisinin özelliklerini bilmiyorsanız ve Sfenks sahiplenmeyi düşünüyorsanız bu bilgileri mutlaka okumalısınız.

Sfenks kedisinin tarihçesi

Sfenks kedi türü, doğal yollar ile kendi kendine ortaya çıkmış bir mutasyon olarak bilinmektedir. Tarihte ilk defa “The book of the Cat ” isimli kitapta tüysüz meksikalı bir çift kedi cinsinden bahsedilmiştir. Bu kedi türüne daha sonra 1950 tarihinde Paris’te rastlanmıştır.
Sfenks kedisinin temelini, Devon rex kedi ırkı oluşturmuştur. Daha sonra Sfenks kedi türü Avrupa’ya götürülmüş ve burada geliştirme çalışmaları belli periyotlar halind edevam etmiştir. Son görünümü günümüze kadar ulaşmış kedi ırkıdır.

Sfenks Kedisinin Özellikleri

Sfenks kedisi enerji dolu kedi türüdür. Bir maymun gibi aldatıcı hareketler, akrobatik hareketler yapabilir ve hiçbir şekilde bu hareketleri yaparken zorlanmazlar. Çok iyi tırmanırlar. Diğer kedilerle aynı kiloya sahiptirler. Çok sert bakışı, vahşi görünüşü ve bir o kadar da bir insanı etkileyecek kadar görünümü vardır. Korkutucu bir görüntüsü olsa da , birçok insan bu görünüşü sevmektedir. Evde kedi besleyecek kişilerin genellikle ilk tercihleri Sfenks kedi türü olmuştur. 1988 tarihinde yapılan bir yarışmada şampiyon olmuş ve namına nam katmıştır.

Karakteri

Dünyanın en güzel kedilerinden olan Sfenks kedi türü, görünüşü ile tüm dikkatleri üzerine çeken, has karaktere sahip bir kedi ırkıdır. Çok zeki olan bu kedi türü, aynı zamanda çok güçlüdür. Bu kedi türü ile kesinlikle çok fazla ilgilenmelisiniz. Eğer birşeyi hissediyorsa bunu mutlaka sahibi ile paylaşır. Sahibi ile sürekli diyalog halindedir, çok sadık bir kedi türüdür.

Bu kedi türünü sahiplenmeye karar verdiyseniz, sizleri gözleri ile de etkileyebilir. Hatta gözleri ile diyalog kurabilir. Sfenks kedisi, ev içerisinde farklı canlı türleri ile pek geçinemezler. O yüzden Sfenks kedisi sahiplenmeyi düşünüyorsanız mutlaka ama mutlaka kıskanç olduğunu bilmelisiniz.

Bakımı ve sağlık durumu

Tüylerinin yok denecek kadar az olması ile, sfenks kedi türlerine mutlaka düzenli bakım yapılmalıdır. Diğer kedi türlerinde yağlanmalar taranarak vücuda eşit şekilde dağıtılmaktadır. Fakat bu durum sfenks kedisinde çok farklıdır, mutlaka banyo yardımıyla yağlanmayı çözmeniz gerekmektedir. Eğer ki yıkamazsanız, ilerleyen zamanlarda cilt sorunlarını oluşabilir. Sıcak ve çok güneş gören bir bahçede ya da yazlıkta bu kedi türlerini mutlaka güneşten korumalısınız. Eviniz çok güneş görüyorsa, mutlaka bu kedi türünü az güneş gören yerde tutmalısınız. Vücutlarına çok az güneş ışınları değmelidir, güneş ışınları ciltleri için yararlıdır. Fakat, fazla güneş ışığına maruz kalırlarsa insanlar gibi sfenks kedisinin de cildi kızarabilir.

Kış aylarında mutlaka sfenks kedi türüne hırka ya da süveter giydirmeniz gereklidir. Tüylerinin çok az olması ile kış aylarına karşı dayanıksızdırlar.

Banyo alışkanlıklarını küçük yaşlarda kazanırlar. İlerleyen zamanlarda sahiplerini uyararak banyoya gidip temizlenmek isteyebilirler.

Sfenks kedi türlerinin yakalanabileceği hastalıklar:

  • Sfenks kedi türünün yakalabileceği hastalıklar şu şekildedir:
  • Diş eti hastalıkları : haftada bir mutlaka ağız bakımı yapılmalıdır.
  • Göz kenarlarında akıntılar: Oluşabilecek göz akıntılarına karşı mutlaka düzenli olarka silinmelidir. Elma sirkesi ile temizlediğinizde, bitlerden ve mikroplardan arınabilmektedir.
Etiketler

cihan

Merhaba ben cihan, yazı yazmasını ve yazıların paylaşılmasını seven bir insanım. Canlilar.net ile birçok yazıyı da büyük kitlelere paylaşmayı amaçlıyorum. Herşey canlılar için!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı