Köpek Cinsleri

Shar Pei Özellikleri

Shar Pei Köpek Cinsi Hakkında Genel Bilgilendirme

Shar pei
Shar pei köpek cinsinin özellikleri

Shar Pei köpek cinsinin kökeni 1500’lü yıllara kadar dayanmaktadır. Bu ırkın çıkış yerinin Çin olduğu bilinmektedir. Bu cinsin atası net olarak bilinmemektedir. Chow Chow cinsinden türediği bazı bilgiler arasındadır. Chow Chow ile sadece deri rengi benzemektedir. Geçmiş zamanlarda bu köpek cinsi,köpek dövüşlernde kullanılırdı. Çin’de yapılan köpek dövüşlerinin bir numaralı ismi olarak bilinirdi. Sha Pei cinsi köpekler, arkadaş canlısı olarak bilinir.

Shar Pei Cinsinin Özellikleri

İri kafalı olan bu köpekler, iki türlü tüye sahiptir: Alt tüylü ve Fırça Tüylü. Alt tüylü cinslere az rastlanır, ele sert gelen bir yapısı vardır. Fırça tüylü olanlar ise daha yumuşaktır. Ufak kulakları öne doğru düşer, gniş ve yastıksı yanakları, iri başı ve kare gibi bir gövdesi vardır. Yavruları yetişkinlerinden daha çok kırışık yapıya sahiptir. Bu cinsin en ilginç yanı ise, yaşlandıkça kırışıklar yok olur.
Shar Pei Bakımı:
Shar Pei, kolay pislenebilen bir cinstir. Bu ırkı sürekli olarak temizlemek gerekir. Yıl boyunca, belirli oranlarda tüyler döker.
Shar Pei cinsi köpekler, Çin’de hayvanları korumak, evi korumak ve avda kullanılmak üzere insanlar tarafından kullanılmıştır. Uzun bir süre sonrasında ise dövüş köpeği olarak kullanılmıştır.

  • Yaşam Süresi: 8/10 yıl
  • Köken: Çin
  • Ağırlık: 18-25 kg
  • Boy: 46-51 cm
  • Kullanım: Av ve Bekçi Köpeği
Etiketler

cihan

Merhaba ben cihan, yazı yazmasını ve yazıların paylaşılmasını seven bir insanım. Canlilar.net ile birçok yazıyı da büyük kitlelere paylaşmayı amaçlıyorum. Herşey canlılar için!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı