Hayvanlar

Sigaranın Evcil Hayvanlardaki Olumsuz Etkileri

Sigara sadece insanlara değil evcil dostlarımıza da ciddi oranda zarar vermektedir. Öyle ki sigara içenlerin dışında pasif içici olarak adlandırılan aynı ortamda bulunanlar da birçok hastalıkla mücadele etmek zorunda kalabiliyor. Peki sigara evcil hayvanlara ne gibi zararlar veriyor, sigaranın evcil hayvanlardaki olumsuz etkileri nelerdir? Bu soruların yanıtlarını yazımızın devamında paylaşıyoruz.

Sigara Kedilere Zarar Verir mi?

Elbette sigara kedilere zarar vermektedir. Kedi burunları bildiğiniz üzere kısadır. Bu yüzden sigara dumanı nedeniyle akciğer kanserine yakalanma oranı olasılığı yüksektir. Ayrıca sigaranın kedilerde lenfomaya neden olabileceği de unutulmamalıdır. Çünkü kedi dostlarımızın vücuduna yapışan zehirli maddeler, lenf bezlerinde birikir ve hastalığa neden olur. Yapılan bir araştırmada sigara dumanına maruz kalan kedilerin, diğer kedilere göre lenfomaya yakalanma riski 2 kat daha fazladır.

Sigaranın Kuşlar Üzerindeki Etkileri

Sigara dumanı evcil hayvanların tamamını olumsuz etkiler. Kuşların da havadaki zararlı maddelere karşı hassas bir solunum sisteminin olması nedeniyle solunum yolu hastalıklarına kısa sürede yakalanabildiklerini söyleyebiliriz. Ayrıca kuşlarda doğurganlığı olumsuz etkileyen sigara dumanı, göz, kalp ve cilt sorunlarına da davetiye çıkarmaktadır.

Sigara Köpeklere Zarar Verir mi?

Yaşam alanlarında en çok sahiplenilen evcil hayvanlardan olan köpeklerde de sigara kaynaklı birçok sağlık sorunu yaşanmaktadır. Solunum yolu hastalıkları başta olmak üzere göz enfeksiyonu, akciğer kanseri ve alerji, bu hastalıklar arasındadır. Yapılan bir araştırmada köpeklerin burun kanserine yakalanma riski, sigara dumanında geçirilen vakitle doğru orantılıdır. Ayrıca uzun burunlu köpek türlerinden olan Dobermans, Labradors ve Collies gibi ırklardaki burun kanalları, solunan maddeleri kısa sürede yakalamaktadır.

Sigara dumanında yer alan kanserojen maddeler, köpeklerin burun kanallarında birikir ve kısa sürede kansere neden olabilir. Bir diğer araştırmada, dumanlı ortamlarda yaşayan uzun burunlu köpek ırklarında tümör gelişme riskinin %250’ye kadar çıktığı açıklanmıştır.

Evcil Hayvanlarda Nikotin Zehirlenmesi

Kedi ve köpeklerde nikotin zehirlenmesi sıkça karşılaşılan bir durumdur. Elbette bu rahatsızlık sigara dumanı olan her ortamda görülebilir. Sadece duman yoluyla değil, izmaritlerin köpek ve kediler tarafından yenilmesi, izmarit düşen suyun tüketilmesi gibi durumlar, nikotin zehirlenmesi nedenleri arasındadır. Son dönemlerde elektronik sigara tüketimi arttığından bu sigaraların aromalı likitleri de yine evcil dostlarımıza zarar vermektedir. Yaşam alanlarında sigarayı bırakmak için kullanılan nikotin bantları ve nikotin sakızının da risk oluşturduğu unutulmamalıdır.

Kedi ve köpeklerde nikotin zehirlenmesi bazı belirtilerle ortaya çıkar. Bunlar; kusma ve ishal, halüsinasyonlar, hızlı kalp atışı, salya akıntısı ve göz bebeği daralması olarak sıralanabilir. Evcil hayvanlarınızı sigara dumanından korumak için yaşam alanlarının sürekli havalandırılması, çevrede kül tablası olmaması ve evcil dostlarınızın ulaşabileceği yerlere nikotin ürünleri bırakılmaması gerekir. Son olarak kıyafetlerinize sinmiş olan sigara dumanı nedeniyle günlük kıyafet değişimi yapmalı ve sigaranın sağlığı zararlı olduğu unutulmamalıdır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı