Köpek Cinsleri

Kangal Köpeği Özellikleri, Bakımı Ve Tarihçesi

Türkiye’ye özgü köpek türü olan Sivas Kangalı, Sivas’ın Kangal ilçesine ait köpek türüdür. İsmini Kangal ilçesinden almıştır. Dünya üzerinde sadece Sivas’ın Kangal ilçesinde saf kangal köpeklerine rastlanılır.

Sivas Kangalı’nın tarihçesi!

Sivas kangalının kökeni, Babillere kadar dayanmaktadır. Eskiden savaşlarda ve avlarda kullanılan kangal köpekleri, günümüze kadar hayvan sürülerini koruması ile ön plana çıkmaktadır. Türkler Orta Asya’dan Anadolu’ya göç zamanlarında koyun sürülerini korumak için yanlarında kangal köpeklerini getirirlerdi. Kangal köpekleri, sürü liderliği ve sürüye yabancı hayvanın yaklaşmasına hiçbir zaman vermeyen köpek türüdür. O tarihlerden bugüne kadar çobanlar tarafından kullanılmış ve üretimine devam edilmiştir.

Osmanlı sultanları kangal köpeklerine “Samson” ismini vermiştir. Kangal köpeklerine Osmanlı Devleti’nde de rastlanmıştır. Osmanlı Devleti döneminde yeniçeriler tarafından savaşlarda kullanıldığı tarih belgelerinde rastlanmıştır. Kangal köpekleri, Evliya Çelebi‘nin yazdığıı Seyahatname isimli kitapta da varlığı kanıtlanmış hayvan türleri arasında yerini almaktadır.

Dünya genelinde ise, tüm ülkeler tarafından resmi olarak tanınmış, kangal ve ya Anadolu çoban köpeği ismi ile anılmıştır. Resmi kayıtlara göre Türk Ulusal Köpeği olarak kayıtlara geçmiştir. Kendine has görüntüsü ve kendine has karakteri ile kangal köpekleri her insanın göz bebeğidir.

Kangal Köpeği Özellikleri

Kangal köpeklerinin fiziksel özellikleri, genel huyları ve karakteri diğer köpek türlerinden farklıdır.
Karakter özellikleri ve fiziksel görüntüsü ile kendine has türe mensup olduğu her halinden anlaşılır.
Kalkık ve vücuduna doğru kıvrılan kuyruk yapısına sahiptir.

 • Simiit kuyruk olarak bilinen bu kuyruk türü sadece Kangal Köpeklerinde görülür
 • Kemikleri iridir, vücutları oldukça büyük cüsseye sahiptir.
 • Çeneleri ve ağızları iri kemiklidir, dişleri büyüktür. Burunları basık bir görünüme sahiptir, kulakları ise sarkıktır.
 • Vücut rengi genellikle krem rengi, açık kahverengi ve gri tonlarındadır.
 • Ağız, burun, ayakları ve göz çevresi siyah renktir.
 • Sık tüylüdür.
 • Kalın bacaklara sahiptir.
 • Kangal köpeklerinin erkeklerinin ağırlıkları ortalama 40-120 kg arasında değişir.
 • Dişilerde ise bu durum 65-90 kg arasındadır.

Genel Karakter Ve özellikleri

Koruyucu ve kollayıcıdır. Hayvan sürüsü koruyuculuğu ve mekan koruma iç güdüsü oldukça gelişmiştir.

 • İnsanlara karşı sadakati ile tanınır.
 • Cana yakınlığı ve sahiibine uysallığı ile bilinir.
 • Yabancı kişilere karşı sert tavırlar sergiler. İyi ve kötü insanları kolay ayırt edebilirler.
 • Hassastır, alıgan yapıları vardır.
 • Zeki köpek türleri arasındadır.
 • Kangal köpeklerini kapalı mekanlarda tutmayın, açık alanlarda ve dış mekanları sever.
 • Sıcak havalara ve soğuk havalara karşı dayanıklıdır.

 

Kangal Köpeklerinin Bakımı

Kangal köpeklerinin bakımı oldukça kolaydır. Bakımlarının dış mekanlarda yapılması gerekir. Kangal köpeklerinin yaşam alanları, bahçe, tarla ve yeşilik alanlardır. Ev içerisinde asla beslemeyin. Kuvvetli vücut yapısı ile sahip olduğu enerjiyi atması gerekir, bunun için bol yürüyüş yaptırmanız ve koşturmanız gerekecektir.

Kangal köpeklerinin beslenmesi iyi olmalıdır. Kangal köpekleri et yemeklerini severler, yeterli protein ve kalsiyum hissederlerse bacak yapılarında yanlış şekillenebilir. Arada sırada tüylerinin taranması gerekir. Kulak, diş ve gözlerinin temizliği sürekli kontrol edilmelidir. Yeterli bakımı yaptığınız da, yaşam süreleri doğru orantılı olarak etkilenecektir.

Diğer köpekler gibi sürekli bakım istemezler. İç ve dış parazitlere karşı parazit aşılarının mutlaka yapılması gerekir. En önemlisi Kangal Köpekleri Deri sağlamlığını, fazla yıkanmamaya borçludur. Yemek verdiğiniz kabı ve su kabını, uyuduğu yeri temiz tutmanız yeterlidir..

Kangal Köpeklerinde Oluşacak sağlık sorunları

Kangal köpekleri diğer köpek türlerine göre bazı hastalıklara karşı savunmasız bir yapıya sahiptir. Bazı hastalıklara yatkın olması sebebiyle, önlemlerinizi iyi almalısınız.
İyi besleyin, hiçbir şekilde aşılarını ihmal etmeyin, düzenli kontrollere götürün. Diğer köpek türleri gibi yakalanabileceği hastalıklar şunlardır:

 1. Kangal köpeklerine mutlaka kuduz aşısı yaptırın.
 2. Yavru kangal köpeklerinde, gençlik hastalığı görülebilir. Belli bir vakite kadar anne sütünü içmelidir. Anne sütü sonrasında aşıları yapılmalıdır.
 3. Sürekli dış ortamlarda olduğu için mutlaka parazitler ve keneler vücutlarına yapışabilir. Sürü hayvanları ile sürekli dolaştığı için mutlaka iç, dış ve kene aşıları düzenli yapılmalıdır.
Etiketler

cihan

Merhaba ben cihan, yazı yazmasını ve yazıların paylaşılmasını seven bir insanım. Canlilar.net ile birçok yazıyı da büyük kitlelere paylaşmayı amaçlıyorum. Herşey canlılar için!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı