Siyah Kediler Hakkında İlginç Bilgiler

Siyah kedileri insanlar gördüklerinde genellikle uğursuzluk anlamına gelen ve içlerini buhran kaplayan bir düşünceye sebebiyet verir. Kimi batıl inançlarda siyah kediler hakkında iyi bi söz söylenmez. İşte Siyah Kediler hakkında daha önce hiç duymadığınız bazı bilgiler:
Kedi türlerinde, insanların gözünde siyah kediler kadar uğursuz bir kedi yoktur belki de. Dünya genelinde 17 Ağustos ve 27 Ekim tarihleri insanlar “Siyah Kedi Günü” olarak kutlamaktadır.

Bazı kültürlere göre kediler iyilik sembolüdür

 

Tüm Dünya genelinde siyah kediler kötü nam salmış olsalar da, halen bazı yerlerde kötü simgesi olarak kabul edilmemektedir. Japonya’da yaşayan bekar bayanlar, siyah kedilerin evlenmelerini hızlandıracağına inanırlar. Almanya’da ise, sağınızdan, solununuzdan ya da önünüzden bir kedi geçerse, o kişinin güzel şeyler beklediği anlamına gelmektedir.
İrlanda ve İskoçya’da ise, eğer evinizin önünde bir siyah kedi varsa, bu size mutluluk ve huzurun habercisidir.

Denizcilerin En Yakın Dostudur

Siyah kediler geceleri hiçbir şekilde fark edilemedikleri için, gemiciler tarafından avcı olarak beslenmişlerdir. Gemiciler, siyah kedilerin kendilerine şans getireceğini ve evlerine sağ salim dönmelerini sağlayacağına inanmaktadırlar. Gemicilik tarihinde ise, buna benzer birçok hikaye bulunmaktadır. Gemilerde fareleri avlamak için de yanlarında taşırlar.

Siyah kedilerin gözleri melanizm sebebi ile sarı rengindedir

Melanin eksikliği albinizme sebep olur. Siyah kedilerin tüylerinin siyah olması nedeniyle melanin fazlalığı vardır. Siyah kedilerin gözleri genellikle melanin ile belirgin hale gelir. Melanin pigmentinin fazlalığı ya da eksikliği ile bu gözler bazen sarı, bazen yeşil renkte olabilir.

Kuzey Amerika’da Cadılarla ilişkilendiriliyor

İnsanların bazı batıl inançları bazı ülkelerde halen daha varlığını sürdürüyor. Ülkemizde, Genç cadı Sabrina dizisi vardı. Hatta dizi içerisinde Sabrina’nın siyah kedisi vardı. Bu dizi konusunu, Kuzey Amerika’da cadı – siyah kedi ilişkisinden esinlenmiştir. Ek olarak siyah kediler, geceleri görünmedikleri için cadı olduklarına inanılmaktadır.

Siyah Tüy 22 farklı türde görülmektedir

 

Cat Fanciers kuruluşu, siyah tüy renginin 22 farklı kedi ırkında görülebildiğini keşfetmiştir. Bu kedi ırkları arasında American Short hair kedi ırkı, en büyük beş kedi ırkı arasında yer almaktadır.

Bağışıklık Sistemi çok kuvvetlidir

Biilim adamları tarafından yapılan araştırmalar sonucu siyah kedilerin, bağışıklık sisteminin diğer kedilere göre daha kuvvetli olduğu gözlemlenmiştir. Diğer kedilere göre, birçok hastalığa karşı çok daha dirençli yapıları vardır.

Etiketler

cihan

Merhaba ben cihan, yazı yazmasını ve yazıların paylaşılmasını seven bir insanım. Canlilar.net ile birçok yazıyı da büyük kitlelere paylaşmayı amaçlıyorum. Herşey canlılar için!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı