HayvanlarKedi Bakımı ve SağlığıKediler

Sokak Kedileri Nasıl Beslenmeli?

Hayvanseverlerin yakından merak ettiği bir konu olarak sokak kedileri nasıl beslenmeli? Birçoğunuz sokak kedileri ile karşılaştığında onları sevmekle yetinmeyip, beslemek isteyebilir. Fakat ev ortamında yetişen kedilerde olduğu gibi sokak kedilerini de beslerken bazı besinlerden uzak durmanız gerekir. Yetişkin veya yavru sokak kedisine ne verilir sorusunun yanıtını yazının devamında bulabilirsiniz.

Sokak Kedilerinin En Sevdiği Yiyecekler Nelerdir?

Sokak ortamında yetişen kedileri beslerken kuru veya yaş mama tercih edebilirsiniz. Fakat çoğu zaman kuru veya yaş mama temin edemediğinizde evdeki yemeklerden de tüketmesine izin verebilirsiniz. Yavru kedilerin sindirim sistemleri yetişkin kedilere kıyasla daha hassas olduğu için onları beslerken tercih ettiğiniz yiyeceklere daha dikkat etmelisiniz. Peki, yavru kedi nasıl beslenir? İşte sokakta yetişen yavru ve yetişkin kedileri beslerken tercih edebileceğiniz yiyecekler şöyle sıralanabilir.

Yaş Mama

Sokak kedilerine yaş mama verilir mi? Sokakta büyüyen dostlarımız için önerebileceğimiz ilk takviye besin çeşidi yaş mamadır. Özellikle sokaktaki yavru kedileri yaş mama ile besleyerek gelişimlerini destekleyebilir, vücudunun su ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Birbirinden farklı aromalara sahip yaş kedi maması ile sokak kedilerinin damak tatlarını şenlendirebilirsiniz.

Hindi Eti

Hindi protein değeri açısından oldukça zengin bir besindir. Hayvan sağlığı için önemli bir besin grubu olan protein, kedilerin vücut gelişimi açısından büyük önem taşır. Sokakta yaşayan kedilerin protein ihtiyacını karşılamak için yağsız ve pişmiş hindi eti tercih edebilirsiniz. Sokak kedilerine hindi eti vererek, tüylerinin daha sağlıklı çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Ciğer

Kediler sindirim sistemi açısından oldukça hassas canlılardır. Evcil hayvan sağlığı düşünülerek oluşturulan beslenme programlarında et ürünlerine de yer verebilirsiniz. Özellikle sokak ortamında büyüyen sevimli dostlarımız düzenli olarak et tüketemeyebilir. Dolayısıyla sokaktaki canlarımız için haftada 1 defa olacak şekilde pişmiş ve yağsız ciğer hazırlayabilirsiniz. Pişmiş ciğer sokak kedilerinin kemik gelişimini ve genel vücut sağlığını olumlu yönde etkileyecektir.

Tavuk Eti

Düşük yağ oranı ve yüksek protein içerek yağsız tavuk eti, hamile kedi bakımı içinde önerilen bir yiyecek grubudur. Sokaktaki tüylü dostlarımız için yemek hazırlamak istiyorsanız, kemiksiz, yağsız ve pişmiş tavuk etini sizlere önerebiliriz. Tavuğun besleyicilik değeri en yüksek olan göğüs kısmını iyi pişirip, tuz ve baharat kullanmadan sokak hayvanlarını beslemek için tercih edebilirsiniz.

Süt Ürünleri

Kedilerin laktoz intoleransı bulunur. Dolayısıyla onları beslerken sütü direkt vermek yerine sulandırabilirsiniz. Sütün içeriğinde yer alan laktozu sindiremeyen kediler, kusma veya ishal rahatsızlığı yaşayabilir. Bu nedenle sokaktaki tüylü dostlarımıza süt verirken laktozsuz olmasına dikkat edebilirsiniz.

Yumurta

Sokak kedilerini beslerken hem besleyiciliği yüksek hem de tat veren yiyecek seçimi yapmak isteyebilirsiniz. Bu noktada haşlanmış yumurta doğru bir seçim olarak karşınıza çıkabilir. Kedi sağlığı için proteinin öneminden bahsetmiştik. Yumurta içeriğindeki yüksek protein değeri nedeniyle kedilerin gelişiminde önemli bir role sahiptir. Üstelik düşük maliyetli olması nedeniyle düzenli olarak sokaktaki canlarımıza haşlanmış yumurta hazırlayabilir, gelişimlerine katkıda bulunabilirsiniz.

Su Vermeyi İhmal Etmeyin!

Sokak kedilerini beslerken su vermeyi de ihmal etmemelisiniz. Gelişimleri açısından besleyicilik değeri yüksek olan yiyecek takviyeleri dışında, bulundukları ortamdaki su kaplarını düzenli olarak temizleyebilirsiniz. Sokak canlarının gelişimi için temiz ve taze suyun önemi büyüktür.

Sokak kedilerini beslerken özellikle yaz döneminde susuz kalmamalarına dikkat etmelisiniz. Kedilerde su tüketimi sağlıklı gelişim sürmesi için oldukça önemlidir. Dolayısıyla onlar için hazırladığınız mama kabının yanına mutlaka temiz bir su kabı hazırlayıp, taze su ile doldurmalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı