Hayvanlar

Su Aygırları Hakkında İlginç Bilgiler

Su aygırları, diğer bir ismi ile Hipopotam olarak bilinmektedir. Çok büyük olmaları ve iri yapıları ile otobur canlı türleri arasında memeli hayvan türündendir. Su aygırlarının atalarının ise, yunuslar ve balinalar olduğu düşünülmektedir.

Su aygırları, 5 metre kadar uzunluk ve dört ton ila iki buçuk ton kadar ağırlığa sahip olabilirler. Su aygırları, nil nehri kıyısında keşfedildikleri için Nil aygırı olarak da anılmaktadır. Tombul ve kısa bacakları ile varil görüntüsüne sahiptir bu canlı türü. Bu hayvanların uysal olmadıklarını yazımızda belirtelim.

Su aygırlarına genellikle Güney Afrika‘da yaşamlarını sürdürmektedir. Afrika’da büyük hayvanlar listesinde ” su aygırı ” da bulunmaktadır. Aslanlar için mükemmel bir ziyafettir.
Su aygırları beslenmesi

Su aygırı, otobur olduğu için otluk alanlara ihtiyaç duyarlar, her türlü otu yer. Su aygırı, bir günde 50 kg ot yiyebilir. Genellikle gece saatlerinde gruplar halinde yeşil alanlara giderek, bu alanlardan beslenirler.


Su aygırı hakkında diğer bilgiler

  1. Su aygırları çiftleşme dönemlerini genellikle kuraklık zamanlarda başlatırlar. Gebelik dönemi 8 ay sürer, bu süreç sonrasında suyun içinde 30 kg aygır yavrusu dünyaya gelir. Aygır yavrusu, annesi tarafından emzirilir.
  2. Su aygırları, suyun içinde çiftleşirler.
  3. Su aygırlarının ortalama yaşam süreleri 40 yıldır. Bu durum canlı türünün yaşam biçimi ile doğrudan etkilidir, belki fazla – belki de daha az yaşayabilir.
  4. Su aygırları insanlara karşı vahşi tavırlar sergilerler. Su aygırı bir timsahı yiyebilecek kadar güçlüdür.
  5. Su aygırları, köpekler gibi alanlarını dışkıları ile işaretlerler, bu alanlara girilmesini ise kendilerine tehdit olarak algılarlar.
  6. Su aygırı hiç nefes almadan suyun altında 10 dakika durabilir. Bu sebepten ötürü suyun altında sinsi saldırı gerçekleştirebilir.
  7. Su aygırlarının dişleri çok büyüktür, bir timsahı ikiye bölebilecek güce sahiptir. Yetişkin bir su aygırının köpek dişlerinin ortalam boyutu 50 cm’dir.
  8. Ne kadar sakin görünselerde vahşi ve yırtıcı canlı türleri arasındadır.
  9. Sudan çıktıklarında derileri dış etkenlerden etkilenmesin diye özel bir salgı salgılarlar.
  10. Küçük su aygırları, aslanlara yem olabilir.
Etiketler

cihan

Merhaba ben cihan, yazı yazmasını ve yazıların paylaşılmasını seven bir insanım. Canlilar.net ile birçok yazıyı da büyük kitlelere paylaşmayı amaçlıyorum. Herşey canlılar için!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı