KedilerKöpekler

Kediler ve Köpeklerde Taurinle Beslenmenin Önemi

Taurinin patili dostlarımıza katkıları.

Küçük dostlarımızın sağlığı bizim için her şeyden önemli. Onların sağlıklarını en çok etkileyen faktör ise yeme alışkanlıkları. Eğer ihtiyaç duydukları besinleri yeteri kadar alamazlarsa küçük dostlarımızda ciddi sağlık problemleri görülebilir. Bu konuda eksikliği en çok hissedilen besin kaynaklarından birisi ise Taurindir. Taurinin öneminin fark edildiği 1980’li yıllara kadar küçük dostlarımızda sıkça görülen böbrek yetmezlikleri ve Dilate Kardiyomiyopati gibi hastalıklar ciddi sağlık problemleri yaratıyordu. Sonrasında bu tarz hastalıkların sebebinin Taurin eksikliğinden olduğunun ortaya çıkmasıyla beraber bu aminoasidin değeri anlaşılmıştır.

Taurin eksikliği, böbrek hastalıkları dışında göz problemlerine de sebep olmaktadır. Bundan ötürü özellikle kedilerde Taurin içerikli mamaları tercih etmeniz onların sağlığı açısından oldukça önemli olacaktır. Köpeklerde ise günlük sindirim işlemleri sırasında Taurin kaybı yaşanmaktadır ve vücutta sentezlenemediği için de dışarıdan alınan gıdalarla sağlanması gerekmektedir. Taurin, kedilerde olduğu gibi köpek dostlarımızda da göz sağlığı açısından çok önemlidir. Ancak köpeklere kıyasla kedilerde Taurinin önemi daha fazladır. Diyetlerinde yeterli miktarda Taurine sahip olmayan kediler hayatlarını tehdit eden kalp rahatsızlıklarına sahip olabilirler. Taurin ise bir kedinin kalp kaslarının doğru işlevi sağlamasına yardımcı olmaktadır.

Küçük dostlarımız için bu kadar önemli olan Taurin nedir? 

Taurin, amino aside benzeyen aynı zamanda da bir vitamin gibi vücut içerisinde yer alan bir besin maddesidir. Aynı zamanda Taurin, göz sağlığından kalp sağlığına kadar kedi ve köpek dostlarımızın gelişimini sağlamak gibi fonksiyonlara da sahiptir. Bu besin maddesi çoğu et ürününde doğal olarak bulunur. Köpekler kendi vücutlarında Taurin üretebilirler ancak kediler bunu üretemedikleri için bu besini mamalarının içeriğinden sağlamalıdırlar. Kedilerin besinsel ihtiyaçlarını karşılamak için tüm kedi mamalarında Taurinin yer alması gerekmektedir.

Kedilerde Taurin Eksikliğinin Önlenmesi

Kedilerde Taurin eksikliği körlük, kalp hastalığı, üreme sorunları gibi problemlere yol açtığı için gerekli Taurin miktarı optimal olarak yukarıya çekilmiştir. Önerilen minimum seviye, kuru mamalarda 1 kg kuru mama için 1000 mg Taurindir. Taurinin kalitesi üretici firmalara göre önemli derecede farklılık göstermektedir. Reçetesiz olarak satıldığı için mama tercihinizde güvenilir ve Taurin oranı yüksek mamalarını seçmeniz doğru tercih olacaktır. Burada önemli olan nokta Taurinin hastalıkları engelleyebildiği ancak Taurin eksikliğinden kaynaklanan hastalıkların geri dönüşü yoktur. O yüzden küçüklükten itibaren Taurin desteği oldukça önemlidir.

Kediler doğal olarak doğru seviyede Taurin üretemez ve tüketemezler ancak sağlıklı bir diyetle bu kolayca telafi edilebilir. Kediler etobur canlılar oldukları için yiyeceklerinde etin yanında yeterli düzeyde Taurin tüketmeleri gerekmektedir. Kediler, Taurini hızlı bir şekilde sindirdikleri için günlük olarak Taurin almaları gerekmektedir. Taurin eksikliği bir anda fark edilmez ancak ilerleyen zaman içerisinde kedilerin göz retinasındaki hücrelerin yavaş yavaş bozulmasına sebep olur. Zaman geçtikçe de kalp kasları tehlikeye girer. O yüzden bu semptomlar daha ortaya çıkmadan kedinizin diyetine mutlaka Taurin içerikli mamalar ekleyin. Taurin, sadece hayvan temelli proteinler vasıtasıyla bulunur. O yüzden kedinizin diyetini hazırlarken mama seçiminde dikkatli olmanız gerekmektedir. Sebzelerde Taurine hiç rastlanmamaktadır. Ayrıca AAFCO (Amerikan Yem Kontrol Yetkilileri Derneği) Taurini kediler için temel yem bileşeni olarak gördükleri için tüm kaliteli kedi mamalarında yer almaktadır.

Eğer bugüne kadar kedi ve köpeğinizin Taurin ihtiyacına dikkat etmediyseniz özellikle kedinizin mama seçiminde Taurin içerikli mamaları tercih etmeniz küçük dostunuz için sağlıklı olacaktır. Ayrıca Taurini fazla aldığı için bir zehirlenme geçiren kedi kayıtlara hiç geçmediği için takviye besinlerde ve kedinizin günlük mamalarında Taurin içerikli diyetleri sık sık uygulayabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı