Köpek Cinsleri

Yabani Köpek: Dingolar

Yaban köpeği olarak da bilinen Dingolar, birçok ırkı barındıran Avustralya’ya özgü, köpekgiller familyasından canlı türüdür. Avustralya ve Asya’da örülen Dingolar (Canis Dingo) etçil canlı türüdür.


Dingo Tarihçe

Avrupa’dan Avustralya kıtasına göç eden kişiler 1600 tarihinde dingo isminde canlı türünü keşfetmişlerdir. Dingolar görünüş olarak Alman kurduna benzerler. Geçmiş tarihlerde İ.Ö 1.500 arihinde Yeni Gine’den gelen ticaret kervanalrı tarafından getirilmiştir.
Central Queensland Üniversitesi’nden psikolog Bradley Smith, “Bazı nedenlerden dolayı, biz dünyanın diğer bölgelerine kıyasla dingonun Avustralya’ya ulaşma süresi ile ilgili daha az bilgiye sahibiz” açıklamasında bulunuyor.

Avustralya’da Dingolar

Geçmiş tarihlerde, tarlaları eken ve biçen çiftçiler kangurular ile başı dertteydi. Kangurular ile baş edemeyen çiftçiler Dingoları kullanarak kanguruların tarlalara yaklaşmasına engel olmak amacıyla Dingoları sahiplenmişlerdir. Tam olarak evcilleştirilemeyen Dingolar zaman zaman ahırda blulunan sığır ve küçükbaşları yemişlerdir. Çiftçiler, dingoları baş düşmanları olarak görmüşler ve dingoların sayılarının azalmasına sebebiyet vermişlerdir. Günümüz dünyasında ise, farklı kıtalarda yaşamlarını sürdürmeye devam etmektedirler.

Genellikle sürüler halinde gezen Dingolar, sürü psikolojisini benimsemektedirler. Sürü lideri genellikle avların peşinden koşar, sürünün diğer üyeleri ise sürü liderine yardım eder. Sürü lideri dişi ise, öncelikle keskin plan yaparak avlarına en uygun zamanı yakalarlar.
Dingoların yaşam tarzları
Dingolar genellikle yalnız yaşamayı tercih ederler. Fakat, ihtiyaç halinde kısa süre içerisinde gruplar halinde toplanırlar. Köpekler gibi gittikleri yerlere, ağaçlara ve taşlara idrarlarını bırakırlar. Diğer canlı türlerinden en önemli farkı ise, saldırıya uğrayan bir üye olduğunda o üyeyi korumak adına tüm grup kısa süre içerisinde toplanabilir.

Dingolarda Üreme

Dingolar için en iyi çiftleşme mevsimi ilkbaharın ilk günleridir ve yaz aylarının sonlarıdır. Dingolar 2 ay gebe kalırlar. Bu süreç sonrasında ise bir dişi dingo 5 adet yavru getirir dünyaya. Diğer canlı türlerin gibi sadece dişi dingo bakmaz. Erkek ve dişi dingo yavrularını ortaklaşa büyütürler.
Dingolar farklı türler ile çiftleşmesinden ötürü yaban hayatta birçok melez ırkı getirmiştir. Dingolar, kurtlar gibi uluyabilirler. Dingolar evcilleştirilebilir canlı türüdür.

Dingo Hakkında Bilmeniz Gerekenler
  • Dingolar, seyrek ağaçlı ormanları ve yaylaları tercih ederler.
  • Dingolar genellikle kanguru, küçük baş hayvanlar ve sığır tüketerek yaşamlarını sürdürürler.
  • Vahşi oldukları için, insanlara göre tehdit oluşturan canlı türleri arasındadır.
  • Kafaları, vücutlarına göre daha büyüktür.
Etiketler

cihan

Merhaba ben cihan, yazı yazmasını ve yazıların paylaşılmasını seven bir insanım. Canlilar.net ile birçok yazıyı da büyük kitlelere paylaşmayı amaçlıyorum. Herşey canlılar için!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı