Kedi Bakımı ve SağlığıKediler

Yeni Doğmuş Kediler Nasıl Beslenir?

Çeşitli nedenlerle annesiz kalmış yeni doğmuş kediler nasıl beslenir? Sokakta zaman zaman yeni doğmuş fakat annesiz kalmış birçok kedi görebilirsiniz. Hayvan severler ise böyle bir kedi ile karşılaşmaları halinde nasıl beslemesi gerektiği konusunda kendilerini çaresiz hissedebilir.

Yeni doğmuş kedilerin beslenmesi, içgüdüsel olarak anneleri tarafından sağlanır. Fakat annesiz kalmış yavru kedinin sağlıklı bir şekilde beslenebilmesi için anne sütü dışında uygulayabileceğiniz birtakım beslenme yöntemleri bulunur. Peki annesi olmayan kedi yavrusu nasıl beslenir? Yeni doğmuş kedilerin beslenme rutinini haftalara bölerek size şöyle aktarabiliriz.

1-2 Haftalık Kedilerde Beslenme

Annesiz kalmış yavru bir kedi ilk 1 hafta boyunca süt tozu ile beslenmesi gerekir. Süt tozunun arkasında yer alan kullanım talimatına göre ölçeği belirleyebilir, 2-3 saatte bir yavru kediyi süt tozu ile beslemeye devam edebilirsiniz. Peki, 15 günlük kedi yavrusu ne yer? Kediler 2 haftayı tamamlayınca yavaş yavaş çevresindekilere karşı duyularını harekete geçirir. Bu süreçte yavru kedinin beslenmesi süt tozu ve yavru kediler için üretilen yaş mama ile devam ettirilebilir.

1-2 haftalık yavru kedilerin beslenmesi kadar bakımı da oldukça önemlidir. Yavru kedilerin gelişimini sağlıklı bir şekilde tamamlaması için sıcak ve güvenilir bir alana ihtiyacı vardır. Annesiz yavru kedi bakımında beslenmenin yanı sıra minik dostunuzun bu ihtiyaçlarını karşılamaya da özen göstermelisiniz.

3-4 Haftalık Kedilerde Beslenme

Yavru kedi beslenmesinde en önemli süreç ilk 1 aylık süreçtir. Peki, 1 aylık annesiz kedi nasıl beslenir? Yavru kediler ilk 1 ayını tamamlayana kadar süt tozu ağırlıklı olarak beslenir. Fakat 2.haftadan itibaren yavaş yavaş kuru mamaya geçiş yapabilir.

3-4 haftalık yavru kedilerin beslenmesinde yavru kediler için özel formüle edilen ve birbirinden farklı aromalara sahip kuru mamalar tercih edilir. 8 saatte bir kuru mama beslenme programına günde 2-3 defa süt tozu karışımını da ekleyebilirsiniz.

 5-6 Haftalık Kedilerde Beslenme

Annesiz yavru kedi beslenme programı, ilk 5 hafta süt tozu ve yaş mama ağırlıklı olarak ilerler. 5.haftadan itibaren günde üç öğün olacak olacak şekilde yavru kedi kuru mamaya geçiş yapılır.

Yavru kedi sağlığı açısından veterinerler tarafından hazırlanan beslenme rutininde sulandırılmış konserve mamaların önemi büyüktür. Fakat yavru kediler ilk 6 haftalık gelişimini tamamlamasından itibaren, içeriğindeki su miktarı azaltılmış kuru mamaya geçiş yapmaya başlar.

7-8 Haftalık Kedilerde Beslenme

Kedilerin beslenme rutininde 2.ay bir dönüm periyodu olarak belirlenebilir. Dolayısıyla birçok kedi ebeveyninin de yakından merak ettiği bir konu olarak 8 haftalık kediye ne kadar mama verilir? Kedilerin ilk 2.ayına girmesi ile birlikte yavru kedi maması ve destekleyici olarak yaş mama kullanılabilir.

8 haftalık yavru kedilerin günde 3 defa kuru mama tüketmesi yeterlidir. Anne sütünden mahrum kalan kedilerin süt ihtiyacı için yetişkinlik evresine kadar normal süt yerine süt tozu kullanmaya özen gösterebilirsiniz.

Yeni Doğmuş Kedilere Ne Verilmez?

Yavru kedilerin gelişiminde sağlıklı beslenmenin rolü büyüktür. Dolayısıyla yavru kedilerin beslenme rutininde tüketilmemesi gereken gıdaları belirlemek gerekir. Peki, yavru kediye ne verilmez?

Yavru kedilerin beslenme programında öncelikli olarak kuru ve yaş mama yer alması gerekir. Destekleyici olarak takviye yapmak isterseniz kesinlikle; çiğ et, yumurta, inek sütü, işlenmiş gıda ve şekerli gıdalardan uzak durulması gerekir. Bu tip yiyecekler yavru kedilerin sindirim sistemini olumsuz yönde etkiler.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı