Hayvanlar

Yok Olmanın Eşiğinde Olan Bazı Hayvan Türleri

Dünya uzun bir süredir altıncı kitlesel yok oluşa doğru sürükleniyor. Bilim adamlar yaptıkları araştırmalarda sürekli gündeme taşımıştır bu iddiaları.

İnsanoğlu, tabiata en çok zarar veren canlı türüdür. Yapılan araştırmalarda sonuç olarak: İnsanlar olmasaydı hayvan türlerinin yok oluş oranı 2000-10.000 arasında daha az olacaktı kanısına varılmaktadır.

 

2010 tarihinden itibaren yapılan araştırmalarda, her yıl ortama 200 ila 2000 arası canlı türü yok olduğu belirlenmiştir. Durumu daha iyi anlamanız için Dünya Kaynakları Enstitüsü şöyle bir açıklama da bulunuyor: “İlginç şekilde bilim insanları galaksimizdeki yıldız sayısını tahmin etmekte dünya üzerindeki canlı türü sayısını tahmin etmekten daha iyi.”
İşte Bazı Irkı tükenmeye yüz tutmuş canlı türleri:

Amur Parsı

Yok Olmanın Eşiğinde Olan Bazı Hayvan Türleri
Parslar, genellikle Afrika’da yaşadıkları düşünülse de, bu pars türü Rusya’nın doğusunda yaşamaya alışmış durumda.
Amur Parsı. saatte 60 km hıza ulaşabiliyor. Tek sıçrama ile havaya doğru 3 metre, yatay olarak 6 metre katedebiliyor.

Bu canlı türü, çiftleşme sonrasında dişisi ile birlikte kalıyor. Dişi, doğum yaptıktan sonra bile yadımcı olabiliyor. Amur Parsı, doğal ortamda 15 yıl, gözetim altında ise 20 yıl yaşayabilen hayvan türüdür.


Cross Nehri Gorili

Yok Olmanın Eşiğinde Olan Bazı Hayvan Türleri
Cross River Gorilleri, Nijerya ve Kamerun’da dağlık alanlarda yaşayan hayvan türüdür. Bu canlıların sayıları 1980 tarihinden itibaren azalmaya başlamıştır.

Cross River gorilleri, oldukça utangaç yapıya sahiptirler. Herkesten uzak bir hayatı yaşamayı tercih ederler.Cross River gorilleri Dünya üzerinde en nadir görülen 25 primat türü yerini korumaktadır. Kamerun, cross river gorillerini korumak amacıyla Takamanda Ulusal Parkı’nı inşa etmiştir.

Hayatta kalanların sayısı tahmini olarak 400′den daha az.


Dağ Gorilleri

Yok Olmanın Eşiğinde Olan Bazı Hayvan Türleri
Dağ Gorilleri, vahşi hayatta nadir kalan iki gruptan birisi olan Doğu gorillerinin bir alt türü olarak bilinmektedir. Bu tür efsanevi Virunga dağlarında yaşamını sürdürmektedir. Diğer grup ise, Uganda’da yer alan Bwindi ormanında yaşamlarını devam ettirmektedir. Belçika kralı Albert, Virunga dağlarında bir ulusal parkı inşaa ederek bu hayvan türünün yaşamasına olanak sağlamıştır.


Saola

Yok Olmanın Eşiğinde Olan Bazı Hayvan Türleri
Yok Olmanın Eşiğinde Olan Bazı Hayvan Türleri

Dünya üzerinde oldukça nadir görülen bu hayvan türü, araştırmacılar tarafından bilimsel olarak sadece 4 kere raporlanmıştır. Saola türü tarihte ilk defa 1992 tarihinde keşfedilmiştir. Saola türü son 60 yıl içerisin keşfedilen en büyük memeli hayvan türü olma özelliğini de taşımaktadır. Saola türleri, sadece Vietnam ve Laos’ta yaşadığı bilinmektedir.


Meksika Yunusu

Yok Olmanın Eşiğinde Olan Bazı Hayvan Türleri
Dünya üzerinde çok az olduğu bilinen deniz memelisi türü olan Meksika Yunusu, Tarih boyunca 1958 tarihinde keşfedilmiştir. Son yapılan araştırmalarda ise Meksika Yunusuna çok nadir rastlandığını söyleyebiliriz.

Doğaş yaşam alanı California Körfeizidr, sayıları 150’nin altına düştüğü bilinmektedir.


Batı Ova Gorili

Yok Olmanın Eşiğinde Olan Bazı Hayvan Türleri
Goril türünden olan Batı Ova Gorili, dünya üzerinde halen daha yok olma tehlikesine karşı karşıya kalan hayvan türleri arasındadır. Son 30 yıldır, hastalıklardan ötürü ve avlanma sebepleri ile sayılarında büyük bir düşüş gözlemlenmiştir.

 

Bir Kızılderili sözü derki

• Hayvanlar olmadan insanlar nedir ki? Eğer bütün hayvanlar kaybolup giderse insanoğlu büyük bir ruh yalnızlığı içinde ölecektir. Hayvanlara ne olduysa insanlara da aynısı olur. Her şey birbirine bağlıdır. Yerkürenin başına gelen, yerkürenin çocuklarının da başına gelecektir.

Etiketler

cihan

Merhaba ben cihan, yazı yazmasını ve yazıların paylaşılmasını seven bir insanım. Canlilar.net ile birçok yazıyı da büyük kitlelere paylaşmayı amaçlıyorum. Herşey canlılar için!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı