İnsan

Z Kuşağının Özellikleri : Bilinmesi gerekenler!

Dünya standartlarının hızla değişmesi ile birlikte yeni nesiller farklılıklarını tamamen ortaya koymaya başladı. Bugünlerde ise, sık sık duyduğumuz Z kuşağı kavramı, x,y gibi nesillerin birer jenerasyonudur aslında. Değişen jenerasyonlar beraberinde insan hayatına bir takım alışkanlıklar da getirmektedir. Bu alışkanlıklar beraberinde zaruri beklentileri de beraberinde getiriyor. Öncelikle insan hayatı boyunca nesiller sürekli olarak değişkenlik gösterir, insanlar genellikle farklı yapıları ve davranışları ile nesilleri ifade eder.

Nesilleri Zaman dilimi dahilinde ifade etmek gerekirse:

Z Kuşağı Nedir?

Bazı zaman dilimlerine göre farklı jenerasyonlar – nesiller tanımlanır. Bu nesiller ise günümüzde halen daha yaşamını sürdüren insanlar mevcuttur. Öncelikle X nesli: 1981-2000 yılları arasında doğmuş fakat Y kuşağı olarak adlandırılmaktadır. Bu varsasyona istinaden yapılan araştırmalarda ise, Z kuşağının ait olduğu zaman dilimi ise, 2000 tarihinden sonra doğmuş kişileri kapsamaktadır.

Z Kuşağının Bazı Özellikleri

Sadakatsiz tavırları ile, kapitalizme hizmet ederek hiçbir zaman doyum kıvamına ulaşamayacaktır. Şirketlerin bu tür nesile ihtiyacı olduğunu hatırlatmakta fayda var.
Önceki nesillere göre, yokluk çekmeyecek ve eğitimini çok iyi şekilde alacak nesildri.
Bireyler, bağımsız olmaları ile yaratıcı fikirleri daha rahat ortaya koyabilecek.

Doğruları çekinmeden dile getirirler, doğru olan ne ise karşılarında ki insanlara anlatırlar.
Tamamen teknoloji bağımlısı olmaları ile, internet sayesinde coğrafi engel ortadan kalkacak.

Y ve Z kuşaklarını nasıl ayırt edebiliriz?

Y kuşağı, 1981 tarihinden sonra doğanları kapsar. Y kuşağı diğer bir tabir ile “milenyum kuşağı” olarak da bilinmektedir. 1981 tarihinden sonra yetişen nesil, teknoloji ile haşır neşir büyümüştür. Fakat bu nesil, internet olmadan da yaşayan bir nesildir, internetin tam yayılmadığı zamanlarda çocukluk çağlarını en iyi şekilde yaşayan nesildir. Y kuşağının çocukluğu, internet ve sosyal medya olmadan geçti.

Z kuşağına mensup kişileri y kuşağından ayıran en önemli etken: “henüz bebekken tanıştıkları ve hemen adapte oldukları akıllı telefondur”. Y kuşağına göre, çocukluğunu hiç yaşayamamış bir nesildir. Dijital teknoloji, internet ve sosyal medya uygulamaları ile ne çocukluk kaldı, ne büyüklükleri kaldı.

Belki de hiç çocukluğunu yaşayamadılar?

– 1990 tarihinden sonra doğan kişiler, çocukluğunu bir nebze de olsa iyi bir şekilde yaşadılar. 1990 tarihinden sonra doğan kişiler, yokluk nedir gördüler. Bu tarih aralığında doğan nesil, televizyonu gördü. Fakat akıllı telefonun hayatlarına tam adapte olmadığından ötürü, beyinleri sürekli birşeyler ile meşgul olmadı. Saçma sapan vakit çalan uygulamalar ile haşır neşir olmadılar.

Bu nesil, internet cafeler de 2-3 saat zaman geçirerek eve dönen nesildir. Hatta ve hatta, counter strike, mIRC, astalavista arama motoru, tüplü pc ekranları, yahoo, msn gibi çevrimiçi topluluk ve uygulamaları tandıı. Fakat, akıllı telefon var olmaması sebebiyle beyinleri bu tür uygulamalar ile pek haşır neşir olmadı.

“Z kuşağı ise ellerinde telefon ile doğdular.”

Dünya genelinde bir takım nesil üzerine araştırma yapan kişiler, Z Kuşağının ortaya çıkışı hakkında net fikire ulaşamadı. Ülkelerde teknolojik gelişimin en yaygın olduğu tarih dilimi 1991 tarihi ile 2001 tarihleri arasıdır. Bu tarih bilgisi araştırmacılar tarafından söz edilmektedir. Yine bu araştırmalara ışık tutan sosyologlar ise 1995 tarihini işaret ederek, günümüzde en kıdemli Z kuşağına mensup bireyin 25 yaşına ulaştığını vurgulamıştır.

– 25 yaşını vurgulamakta ki amaç: şu an tarih 2020, 2020 tarihine istinaden dile getirilmiştir.
Yine İlginç bir ispat: Bloomberg haberine göre, z kuşağına mensup üyeler dünya nüfusunun üçte birini oluşturduğunu vurgulamaktadır ve sayıları her geçen gün daha da çok artmaktadır.

Nesil onların nesli!

Yeni bir Çağ Geliyor: Z Kuşağı

Günümüz dünyasında karşımıza çıkan bazı tehditler, y ve z kuşaklarının farklı yaklaşımlarını ortaya koymuştur. Birbirinden tamamen farklı düşüncelere, yaklaşımlara sahip olan bu nesiller, Y kuşağının ” dünyaya bir defa geliyor” düşüncesini benimsediklerini öne sürmüştür. Fakat Z kuşağının ise, “dünyayı tamamen değiştirebiliriz” düşüncesine sahip olduğunu öne sürmüştür.
Z kuşağı ürünü alır, y kuşağı ise alternatifleri arar. Evet, teknolojik aletler bakımından doyumsuzluk sorunu olmayan bir nesil : y neslidir. Fakat, Z kuşağı tam tersidir. Onlar istediklerine sahip olmak isterler. Bu bölüm FutureCast danışmanlık şirketinin yaptığı bir araştırma sonucunu göstermektedir.

Günümüzde genç nesil olarak adlandırılan Z Kuşağının %60 oranındaki çoğunluğu: Dünyayı daha iyi bir hale getirmek istiyor. Z kuşağı hayal kurmak ile sınırlı değildir, hayallerini gerçekleştirmek için hırslıdır. Z kuşağının kendine güveni tam olduğundan birçok markadan, iş adamından destek bekleyerek hayallerini gerçekleştirmek istiyor.

Z kuşağından sonra hangi nesil gelecek?

İnsanların yaşadığı tarihleri, farklı nesillerle ifade ettiğimiz ve günümüzde dünya üzerinde büyük bir çoğunluğun Z kuşağına ait olduğunu dile getirdik.

Peki ya sonrası?

Z kuşağından sonra endüstri 4.0, uzay ile insan ilişkisi yoğun olacağını ve yapay zekanın daha çok ilgi göreceğini ve gelişeceğini tahmin etmekteyiz. Z kuşağından sonra dataizmi benimseyen bir kuşak gelecektir, bilinmez.

Tüm nesiller, çağlar insan türünün belirli tarih periyotları dahilinde yaşadıkları zaman dilimlerini gösterir. Birçok nesil yaşadı ve yaşayacaktır. Yazımızda nesilleri dile getirdik, tüm insanlık eşittir, fakat farkındalıkları mevcuttur. hiçbir şekilde olumsuz düşüncelere kapılmayalım. Bu bilgiler birçok araştırmalar dahilinde yazılmıştır ve insanlar bölümünde yer aldığı için yazının devamı gelecektir.

 

Yoluyla
İndigo Dergisi
Kaynak
Forbes

cihan

Merhaba ben cihan, yazı yazmasını ve yazıların paylaşılmasını seven bir insanım. Canlilar.net ile birçok yazıyı da büyük kitlelere paylaşmayı amaçlıyorum. Herşey canlılar için!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı