Kedi Bakımı ve SağlığıKediler

Kedilerin Musluktan Su İçme Nedenleri

Musluktan Su İçen Kediler

Evcil hayvan sahiplerinin yakından aşina olduğu kedilerin musluktan su içme nedenleri olarak bu davranışın altında yatan birkaç neden açıklanabilir.08

Aynı yaşam ortamını paylaştığınız sevimli dostlarınızın zaman zaman banyo ve mutfak tezgahında lavabodan su içme çabalarına denk gelebilirsiniz. Akan her suya koşan ve musluktan akan suya aşırı derecede ilgi gösteren sevimli dostlarınız, akan suyun vermiş olduğu tazelikten hoşlanırlar. Kedilerin ilginç davranışlarından biri olan musluktan su içme çabaları, sadece akan suyun sunduğu tazelikten kaynaklanmamakla birlikte birçok farklı sebepte bu duruma eşlik edebilir. 

Kediler Neden Musluktan Su İçer?

Rahatlarına oldukça düşkün olan sevimli dostlarımız; yatakları, mama kapları ve kum kapları gibi kişisel alışkanlıklarında oldukça huylu davranışlar sergileyebilirler. Peki kişisel yaşamlarına ve rahatlarına bu denli düşkün olan ev kedileri musluk suyu içer mi? Birçok kedi sahibinin de yakından tanıdığı huylu davranışlar listesine, musluktan su içmelerini de dahil edebilirsiniz.

Her konuda inatçı davranışlar sergileyerek, sahiplerini bezdirmeyi başaran patili ev arkadaşınız, banyo ve mutfakta açılan musluklara koşarken de bu inatçı davranışları sergilemeyi sürdürür. Peki kedilerin musluktan su içmelerinde bu kadar ısrarcı davranmalarının nedenleri nedir, inceleyelim.

Akan Suyun Tazeliği ve Lezzetli Oluşu

Kedilerin musluktan su içmesinin temel nedeni, suyun akış halinde olmasıdır. Peki, kediler akan suyu neden sever? Akan suyun içerdiği minerallerin taze olmasından dolayı tadı daha lezzetlidir. Kedinizin su kabındaki su, gün içinde kapta dura dura eski tadını yitirmeye başlar. Bu açıdan kedinizin kabındaki suyu düzenli aralıklarla tazelemenizi öneririz. Fakat her ne kadar su kabındaki suyu tazelerseniz tazeleyin, kedinizin yine musluk açıldığı zaman, lavabonun yanına geldiğini görebilirsiniz.

Kediniz kabın içerisinde sürekli bekleyen bir suyu içtiğinde beklediği lezzeti alamayabilir. Aynı zamanda kendilerini yalayarak temizleyen patili dostlarımızın salyaları oldukça yoğundur. Bu sebeple gün içinde yenilenmeyen su kabındaki suyun içinde salya birikimi meydana gelebilir. Bu durum ise kedilerin ağzında kötü bir tat oluşmasına neden olabilir.

Su Kabında Bulunan Suyun Çekici Olmayışı

Kedilerin su tüketimi için özel olarak üretilen birçok su kabı bulunur. Su kaplarının her biri; seramik, metal, cam veya plastik olmak üzere birbirinden farklı malzemelerden üretilir. Kedim kabından su içmiyor, şikayetinde bulunan kedi sahipleri kedileri için seçtiği su kabını değiştirmeyi deneyebilir. Kediler için plastik su kapları sağlık açısından pek tercih edilen bir seçenek değildir. Plastik kap içinde bulunan su, gün içinde bakteri oluşumuna sebep olabilir. İçeriğinde BPA bulunan plastik kaplar, suya salınım gerçekleştirerek ürettiği bakteriler sebebi ile kedinizin sağlığını tehdit altına alabilir. Sevimli arkadaşınızın sağlığı açısından plastik su kabı yerine, metal veya cam su kabı tercih edebilir, gün içinde suyunu düzenli olarak değiştirmeye özen gösterebilirsiniz.

Su İçerken Özgürce Hareket Etme İsteği

Kediler yapıları gereği özgürlüğüne düşkün evcil hayvanlardır. Bu nedenle mama yerken, tuvaletini yaparken, uyurken ve su içerken özgürce hareket etmek isterler. Fakat su içmek için kullandıkları su kabı, bıyıklarına değdiği zaman rahatsızlık hissedebilirler. Çünkü kedilerin bıyıkları, onların en hassas olduğu bölgelerinden biridir. Böylece musluktan akan suyu içerken, bıyıkları hiçbir yere değmez ve özgürce hareket ederek su ihtiyacını karşılayabilirler.

Kabından su içmeyen kediler için oldukça yararlı bir alternatif olan kediler için su pınarı, kedi sahipleri tarafından kullanmaları tavsiye edilebilir. Su pınarı sürekli devir daim yaparak suyun taze kalmasını sağlar. Kediniz sürekli tazelenen su pınarından tüketmeye başlayarak, sağlıklı bir şekilde su ihtiyacını karşılayabilir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı