Köpek Bakımı ve SağlığıKöpekler

Köpeklerde Görülen Alerji Türleri

Köpek sahiplerini ilgilendiren köpeklerde görülen alerji türleri, üç farklı kategoriye ayrılır. Köpeklerin bağışıklık sistemi birbirinden farklı alerjenlere karşı reaksiyon gösterebilir. Sürekli olarak alerjene maruz kalan köpeklerin bağışıklık sistemi daha hassas olup, reaksiyon göstermeye başlar.

En yaygın belirtisi kaşıntı olan alerji, köpeklerde farklı tetikleyiciler sonucunda ortaya çıkar. Peki köpeklerde görülen alerji türlerinin neler olduğu ve alerji belirtileriyle ilgili merak edilen bilgiler şöyle aktarılabilir.

Köpeklerde Alerji Nedir?

Köpek ebeveynlerinin yakından ilgilendiği bir konu olarak köpek alerjisi, alerjen maddeye karşı bağışıklık sisteminin aşırı reaksiyon göstermesi olarak tanımlanabilir. Köpeklerin bağışıklık sisteminin tepki gösterdiği alerjenler; yiyecekler, böcekler veya bitkiler olmak üzere farklılık gösterir.

Köpeklerde görülen alerji türlerinin neden olduğu alerjen maddelere sürekli olarak maruz kalınırsa, bağışıklık sistemi zaman içinde zayıflamaya başlar. Bağışıklık sisteminin zayıflaması ile birlikte aşırı bir reaksiyon gösterir. Bu durumda köpeklerde alerji sürecini ortaya çıkarır.

Köpeklerde Görülen Alerji Türleri Nelerdir?

Köpekler birtakım maddelere karşı alerjik reaksiyon gösterir. Peki, köpeğin neye alerjisi olduğunu nasıl anlarız? Köpeklerde görülen alerji türlerinin, alerjiye neden olan faktörleri tespit etmekte kolaylaştırıcı bir yöntem olduğu söylenebilir. Köpeklerde görülen alerji türlerini üç başlıkta inceleyebiliriz.

Mevsimsel Alerji

Yavru ve yetişkin köpeklerde mevsimsem alerji nedir? Atopik dermatit olarak tanımlanan mevsimsel alerji, köpeklerin polenlere, toz akarlarına, küf sporlarına, bitki ve hayvan liflerine karşı gösterdiği aşırı reaksiyondur. Köpeklerin bahçe ortamında çok fazla maruz kaldığı alerjenler temas ve soluma yolu ile deri altına nüfuz eder. Köpeklerde görülen mevsimsel alerji belirtileri; kırmızı deri, bölgesel tüy dökülmesi, tüy renginde koyulaşma, kulak ve deri iltihabıdır.

Pire Alerjisi

Köpeklerde pire alerjisi en sık rastlanan alerji türüdür. Pire ısırığı ve pire tükürüğü köpeklerde pire alerjisine neden olur. Pire alerjisi olan köpekler çok fazla kaşınır. Bunun haricinde köpeklerde pire alerjisinin belirtileri; kuyruk altında, karın altında ve bacak aralarında lezyon oluşumları şeklinde sıralanabilir.

Gıda Alerjisi

Köpeklerde görülen alerji türlerinin arasında yer alan gıda alerjisi, köpek ebeveynlerinin dikkat etmesi gereken önemli bir konudur. Köpekler bazı gıdalara ve köpek mamalarına karşı hassasiyet gösterebilir. Fakat genel olarak diyet programında yer alan proteine karşı bir alerjik reaksiyon geliştirir. Köpeklerde alerji yapan yiyecekler; sığır eti, kuzu eti, tavuk yumurtası, süt ürünleri, tavuk ve tahıllı gıdalar olarak sıralanabilir.

Köpeklerde gıda alerjisi, onların sindirim ve solunum sistemlerinde problem ortaya çıkarır. Köpeklerde gıda alerjisi belirtileri mevsimsel alerji belirtileri ile benzer semptomlardır. Aynı zamanda gıda alerjisi belirtilerine ishal ve kusma eklenebilir.

Köpeklerde Alerji Belirtileri

Yavru ve yetişkin köpeklerde alerji belirtileri, alerji türüne göre farklılık gösterir. Genel olarak cilt üzerinde birtakım semptomlar şeklinde ortaya çıkan alerjiler, köpekleri anafilaktik şoka sokabilir. Köpeklerde görülen alerji belirtileri şunlardır;

 • Kulakların kapak bölgesinde şişlik
 • Göz kapağında ve dudaklarda şişlik
 • Yüzün genelinde şişme
 • Cilt kaşınması
 • Hapşırma
 • Kurdeşen
 • Kulak enfeksiyonu
 • Kusma
 • İshal
 • Sürekli olarak patilerini yalama
 • Göz akıntısı
 • Kulaklarda kaşıntı

Bu tip belirtileri köpeğinizde gözlemlediğiniz zaman vakit kaybetmeden uzman bir veteriner hekime danışmanız önerilir. Aksi takdirde köpeklerde görülen alerji türleri, belirtileri hafifletilmediği veya tedavi edilmediği sürece köpeklerin yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı